Lenčéš vyhral polmaratón vo Viedni, Ďurica 14:42,3 na 5 km v rumunskom Brašove, Volko štartoval na šampionáte Bratislavy v krose

■ VIEDEŇ: Na bežeckých pretekoch Leopoldilauf vo Viedni na okruhu, kde Eliud Kipchoge ako prvý človek v histórii zvládol maratón pod dve hodiny, sa darilo vytrvalcom z tréningovej skupiny Štefana Mereša.

Marek Lenčéš (ŠKP Bratislava) vyhral polmaratón v osobnom rekorde 1:09:32 h. Tretí z tohtoročného Národného behu Devín – Bratislava si zlepšil svoje maximum z marcových M-SR v Trnave až o 1:09 min.

V pretekoch na 14 km dominoval tohtoročný slovenský šampión na 5000 m Michal Kováč (Slávia STU Bratislava) časom 47:30 min.

Jeho oddielový kolega Lukáš Koperdák, majster SR 2022 do 23 rokov na 3000 m prekážok, bol najrýchlejší na 7 km trati časom 22:58 min. V kategórii žien triumfovala Romana Komarňanská (SheRuns Bratislava) časom 25:52 min.

■ BRAŠOV: V mimoriadne kvalitne obsadenom cestnom behu na 5 km v rumunskom Brašove si výborne počínali slovenskí bežci.

Majster SR 2021 na 5000 m Peter Ďurica (Slávia UK) obsadil v kvalitnej konkurencii afrických vytrvalcov 20. miesto v absolútnom osobnom rekorde 14:42,3 min. Jeho neoficiálny osobák bol doteraz 15:06,6 min z kontrolných pretekov 24. 12. 2020 v Banskej Bystrici. Oficiálny slovenský rekord v cestnom behu na 5 km patrí od 4. 10. 1997 Róbertovi Štefkovi, ktorý na medzičase v rámci MS v polmaratóne v Košiciach dosiahol výkon 14:28 min.

Mužskú súťaž v Brašove vyhral Michael Kibet z Kene (13:26,2) pred Rumunom Rusum (13:38,3) a ďalším kenským bežcom Petrom Mwanikim (13:40,0).

V pretekoch žien na 5 km skončila Žofia Naňová (Slávia STU) na 16. mieste časom 16:57,8 min. Tohtoročná majsterka SR na päťtisícke zaostala za svojím absolútnym osobákom 16:52,12 z mája 2022 vo Viedni len o necelých 6 sekúnd. Zvíťazila Welde Bertukanová z Etiópie (15:43,8) pred Rumunkami Panaetovou (15:47,3) a Delvinovou (15:51,6).

■ MALACKY: Posledný regionálny krosový šampionát pred budúcotýždňovými M-SR v Dubnici sa uskutočnil v sobotu v Malackách. Tituly majstrov Atletického zväzu Bratislavy (AZB) si v tamojšom zámockom parku v kategórii dospelých na trati 6 km  vybojovali Alexander Jablokov zo Slávie UK časom 19:29 min pred Martinom Zaťkom (Slávia STU, 20:44) a Matúšom Kozlovským (Slávia STU, 20:51).

V súťaži žien na 5 km dominovala Elena Dušková (Atletika Šport hrou, 18:42) pred Zuzanou Kováčovou (KOB Sokol Pezinok, 19:26) a Evou Tulejovou (AK Veterán, 19:42).

Absolútne najlepšie časy však dosiahli mimo šampionátu bežiaci Čech Matěj Hřebačka (19:23) a Karin Suranová zo Spartaka Dubnica (18:38).

Iba pár hodín po tretej korunovácii za kráľa slovenskej atletiky sa v malackách v rámci naberania kondície predstavil šprintér Ján Volko z Našej atletiky Bratislava.  Na 6 km dobehol v spoločnej kategórii mužov a veteránov na 17. mieste časom 25:27 min z 22 bežcov. Prekážkar na 400 m a účastník ME 2022 v Mníchove na 4 x400 m Patrik Dömötör finišoval na 12. priečke (23:49), Volkovi sparingovia Tomáš KošíkJakub Benda boli 20. (26:35), resp. 21. (26:49).