Kladivárka Kaňuchová túži na ME prelomiť prekliatie, štart v Mníchove pre ňu veľa znamená

Miestenka na svetový šampionát jej prekĺzla pomedzi prsty, na európskom však nebude chýbať. Ambiciózna kladivárka Veronika Kaňuchová necestovala do Mníchova v porazeneckej nálade.

„Už len účasť na ME pre mňa znamená veľmi veľa. Už dlhšiu dobu sa trápim, preto je štart na šampionáte pre mňa zadosťučinenie a odmena za tvrdú prácu v posledných rokoch. Kladivu som obetovala mnoho času, energiu i kadečoho iného. Málokto mi veril, že sa do Mníchova môžem dostať, preto mám radosť, že som niektorých pochybovačov prekvapila,“ pripomína 29-ročná atlétka banskobystrickej Dukly.

Hoci v letnej sezóne sa jej nedarilo celkom podľa predstáv – hodila „len“ 67,23 m – vďaka rebríčkovému postaveniu sa na kontinentálny vrchol roka predsa len dostala.

„Nuž, moja doterajšia letná sezóna nebola žiadna sláva, to si musím objektívne priznať,“ sype si Veronika popol na hlavu. „Môj cieľ bol hodiť za 70 metrov, čo mi, žiaľ, nevyšlo. Na druhej strane to však nebola ani katastrofa, veď som sa po šiestich rokoch znova dostala na ME. Sezóna sa však ešte neskončila, veľa veci sa môže zmeniť.  Takže: idem smelo do toho!“ 

Inak, na svoje premiérové ME v Amsterdame 2016 (skončila 27.) sa kvalifikovala vďaka osobnému rekordu 69,48 m z mítingu v americkom Gainesville. V tom čase ešte študovala  medzinárodné vzťahy a politické vedy na Floridskej štátnej univerzite v americkom Tallahassee. 

O veronike ide chýr, že na tréningoch predvádza neskutočné veci a štvorkilové kladivo lieta z jej rúk veľmi ďaleko. V pretekoch však ani za svet nevie zopakovať tréningové hody. Prelomí toto prekliatie v Mníchove?

„Verím, že áno! Dúfam, že to hodím aj viac ako na tréningu,“ vraví vždy veľmi optimisticky naladená Veronika Kaňuchová pochádzajúca z Rokytova pri Bardejove. Tvrdí, že s trénerom, európskym šampionom 2010 Liborom Charfreitagom, pracovali na tom, aby už v súťaži konečne nemala ako keby zviazané ruky a myseľ.

„Snažili sme sa vylepšiť technické veci, ktoré má trápili v prvej polovici sezóny a takisto sme zapracovali na psychickej stránke a mojom celkovom myšlienkovom pochode. Libor má za sebou fenomenálny kariéru plnú skúsenosti. Snaží sa má naučiť veľa veci – ako premýšľať počas súťaže, načo sa prioritne sústrediť, čo ignorovať a mnoho ďalších veci.“

Kaňuchová vie, že ak chce uspieť, musí utorkovú kvalifikáciu zvládnuť najmä mentálne. Potom bude hádzať uvoľnene a možno aj veľmi ďaleko.

„Chcem súťažiť bez stresu a nejakého nátlaku! Minimálne s polovicou štartového poľa som v tejto sezóne súťažila a cestovala, takže v kladivárskom sektore by mala byť výborná a priateľská atmosféra. Ak to zvládnem technicky, dopadne to dobre. Nechcem hovoriť o konkrétnych číslach, ale určite sa chcem ´prehádzať´ až do finále. Forma mi pomaly, ale isto stúpa! Libor to určite  naplánoval tak, že v utorok budem v top forme! A verím, že potom aj v stredu…“

V súťaži kladivárok an ME 2022 bude napokon štartovať 26 atlétok, limit pre priamy postup do 12-členného finále je 72,50 m. Veronika Kaňuchová bude hádzať v utorok 16. augusta od 13.30 h v kvalifikačnej B-skupine desiata v poradí.

Text k foto:

Na snímkach Veronika Kaňuchová v kladivárskom kruhu a s koučom Liborom Charfreitagom.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk