Je súťaživý typ, vraví trénerka Adlerová o Viktórii Forster, ktorá splnila limit na halové MS až v dvoch disciplínach

V sobotu obrovský výbuch radosti, v nedeľu takisto a na jej tvári sa objavili aj pramienky sĺz stekajúcich po lícach. Po radostnom „tanci“ si za cieľovou rovinkou v hale Elán sadla na zem, dlaňami si zakryla tvár. Čo jej v tom okamihu vírilo hlave, vie len ona. Isté však je, že Viktória Forster predviedla na slovenskom halovom šampionáte dve parádne šesťdesiatky.

V sobotu stiahla z osobáku na hladkej 13 stotín (7,41 – 7,28) a v nedeľu na prekážkovej 6 stotín (8,22 – 8,16). Odmenou jej boli dva splnené limity na marcové halové MS v Belehrade.

„Plakala som od šťastia. To, čo sa mi podarilo tento víkend, je niečo neskutočné. Nesmierne sa z toho teším. Neverím, že sa takéto čosi udialo,“ vravela Viktória novinárom po nedeľnom druhom belehradskom limite. „Pred majstrovstvami Slovenska som dúfala, že si zlepším osobné rekord, keďže som sa cítila v dobrej forme. Ale že zabehnem limit v oboch disciplínach, to mi veru nenapadlo.“

Šepkalo sa, že talent z Hronca na Horehroní by teoreticky mohol atakovať belehradský limit na prekážkovej šesťdesiatke, ale len potichu. Šesť stotín nie je veľa, ale na takejto krátkej dištancii je to „večnosť.“. Viktória však šokovala na hladkých 60 m – senzačným 13-stotinovým zlepšením sa.

Forster: „Dobrá prekážkarka musí byť aj rýchla, preto som vedela, že mám aj na kvalitnú hladkú šesťdesiatku. Tušila som, že je to vo mne, a dúfala som, že v pravý čas to vypáli.“

A veru vypálilo. Osobný rekord 7,41 z rozbehu na Czech Indoor Gala v Ostrave si Viktória zlepšila na 7,28 a limit na halové MS prekonala o dve stotinky!

„Už od rána som sa cítila neskutočne dobre. Po rozbehu (7,42 – pozn. red.) som vedela, že mám rýchle nohy. Ale že to vyjde až takto, to som naozaj nečakala,“ priznala úprimne

 Trinásťstotinový posun osobného maxima… To sa vidí na tejto výkonnostnej úrovni naozaj málokedy. Žiada sa preto napísať – dokonalý beh.

„Finálová šesťdesiatka bola naozaj úžasná: od štartu som si išla svoje a taký je aj môj čas.. Keď zaznel výstrel, vypla som hlavu a len som bežala a bežala. Keď som v cieli na tabuli uviedla 7,29, ktoré hneď na to upravili ešte o stotinku nadol, zalial ma pocit nesmierneho šťastia. Niečo podobné som zažila  vlani vo finále na juniorských MS v Nairobi, ale toto je možno ešte o trošičku silnejšie,“ nadchýnala sa zverenka Kataríny Adlerovej.

Nairobi – práve v kenskej metropole dala o seba Viktória vedieť o sebe doposiaľ azda najviac. Na 100 m (6., o 0,03 s za bronzom) sa po Eve Gleskovej-Lehockej (OH 1972) len ako druhá Slovenka v histórii dostala do finále tejto disciplíny na globálnom celosvetovom šampionáte, do finále sa dostala aj na 100 m prekážok. Spolupráca s Katarínou Adlerovou priniesla prvé ovocie.

Je zaujímavé, že Viktória dlho odolávala trénerkinej ponuke, vyšiel až tretí pokus. Od septembra 2017, keď začala študovať na Strednej športovej škole v Nitre, však kráčajú spoločne za atletickými úspechmi. Talentovaná dievčina z Hronca, ktorej vzorom je postavou podobne maličká Jamajčanka , olympijská šampiónka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, sa v roku 2018 dostal na olympijské hry mládeže v Buenos Aires, o rok neskôr bola štvrtá na 200 a šiesta na 100 m na Európskom olympijskom festivale mládeže 2019 v Baku. A o necelé tri týždne zažije premiéru aj na veľkom seniorskom šampionáte, halových MS v Belehrade.

Späť však k víkendovému dianiu v hale Elán. Na štart prekážkarskej šesťdesiatky nastupovala Forster v nedeľu so skvelou bilanciou: v deviatich tohtoročných štartoch si 6-krát zlepšila osobný rekord a 3-krát aj rekord SR do 23 rokov (8,31, 8,25, 8,22). No a v nedeľu si túto úžasnú bilanciu vylepšila. Po hladkom triumfe v rozbehu (8,37) vo finále zabehla limit na svetový šampionát – 8,16!

„Zasa som sa od rána cítila veľmi dobre, v hlave mi už išiel film, ako moje nohy prekonávajú prekážky. Tušila som, že by z toho mohol byť opäť dobrý čas. Bol – a aj ďalší limit,“ vravela s úsmevom šikovná šprintérka ŠK ŠOG Nitra a členka VŠC Dukla, ktorá s atletikou kedysi začínala v Brezne u Jany Chrenovej.

„Viktória je súťaživý typ, rada víťazí. Táto túžba ju ženie dopredu. Naučila sa to už ako žiačka v biatlone a preniesla si to aj do atletiky. Hoci výškou 162 cm nepatrí k vysokým šprintérkam, bojovnosťou medzi nimi dominuje. Myslím si, že sa narodila pre šport,“ charakterizovala Katarína Adlerová svoju zverenku na jar 2020 v  texte o Viktórii Forster v rubrike Talent v magazíne Slovenská atletika.

Viktóriine výsledky naznačujú, že trénerka sa, zdá sa, nemýli.

VIKTÓRIA FORSTER NA 60 M PREKÁŽOK V HALE 2022

22. 1. Jablonec/R 8,50 (OR)

22. 1. Jablonec/F 8,47 (OR)

30. 1. Bratislava-Elán/I. beh 8,40 (OR)

30. 1. Bratislava-Elán/II. beh 8,31 (R SR „23“)

3. 2. Ostrava-CZIG/R 8,37

3. 2. Ostrava-CZIG/F 8,25 (R SR „23“)

11. 2. Lodž/R 8,22 (R SR „23“)

11. 2. Lodž/F 8,26

14. 2. Val-de-Reuil/R 8,34

27. 2. Bratislava-HMSR/R 8,37

27. 2. Bratislava-HMSR/F 8,16 (R SR a R SR „23“)

VIKTÓRIA FORSTER NA 60 M V HALE 2022

22. 1. Jablonec/R 7,50 (OR)

22. 1. Jablonec/F 7,52

3. 2. Ostrava-CZIG/R 7,41 (OR)

3. 2. Ostrava-CZIG/F 7,46

14. 2. Val-de-Reuil/R 7,56

27. 2. Bratislava-HMSR/R 7,42

27. 2. Bratislava-HMSR/F 7,28 (OR)

FOTO PAVOL UHRIN a JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk