Ján Volko v on-line debate: Aj na halové ME do Torune pôjdem ako zvyčajne – krok za krokom

Majster Európy na 60 m z Glasgowa 2019 Ján Volko sa po troch týždňoch na ostrove Tenerife, kde naplno zarezával v príprave na blížiacu sa halovú sezónu, vrátil v sobotu na Slovensko. Súčasná doba však športovcom nepraje, a preto sa po koncoročných sviatkoch, ktoré strávi s najbližšími, zrejme znova vyberie na Kanárske ostrovy. Ak sa chce kvalifikovať na vytúženú tokijskú olympiádu a uspieť na marcových halových ME v Toruni, nič iné mu neostáva.

Volko sa so svojimi sparingmi a početnou skupinou atletických nádejí z klubu Naša atletika pripravoval v stredisku Arona v južnej časti Tenerife. Od 28. novembra do 19. decembra využíval podmienky, aké by inde sotva našiel.

„Nebol som priaznivec tohto sústredenia, pokojne by som ostala trénovať v bratislavskej hale Elán, ale napokon som rada, že sme sa na Tenerife vybrali. Vzhľadom na súčasnú situáciu sme tam našli asi najlepšie možné podmienky,“ priznala trénerka Naďa Bendová na on-line debate s médiami. „Deň čo deň sme mali šancu trénovať vonku na štadióne či na pláži, len tak  v tričku a elasťákoch. Mierne obmedzenie sme mali v tom, že sme sa na štadión nedostali vždy, keď sme chceli. Žiaľ, okrem nás sa v Arone pripravovalo mnoho atlétov, napríklad takmer kompletná česká reprezentácia. Vznikal pretlak, ale na 90 percent sme sa na štadión dostali vždy, keď sme potrebovali.“

„Každý problém, ktorý sa objavil, sme postupne vyriešili. Logisticky sme sústredenie zvládli bez problémov. Aj so štadiónom, na ktorý sme sa najmä predpoludním nedostali vždy podľa našich predstáv, sa to zakaždým nejako vyriešilo. Zvládol som i veľmi ťažké tréningy na pláži v piesku. Keďže vlani som nič také neabsolvoval, na takúto formu záťaže si telo muselo znovu privyknúť,“ doplnil Ján Volko, ktorého však hneď v úvode sústredenia potrápil „seknutý“ chrbát a tri dni pauzoval.

Šprintérsky šampión na sústredení inak „odmakal“ všetko, čo mu Naďa Bendová a Róbert Kresťanko pripravili. Naložili naňho naozaj dosť, no ako podotkla nežnejšia polovička z trénerského tandemu, Volkove tréningové časy na 60 m merané fotobunkou o čosi kvalitnejšie ako vlani a takisto aj výkony na úsekoch v rámci tempovej vytrvalosti signalizujú, že sa v príprave uberajú správnou cestou.

„V minulých rokoch trvalo toto predvianočné sústredenie päť týždňov, pričom po dvoch ťažkých nasledoval jeden voľnejší, a potom znova dva náročné. Teraz bol kemp len trojtýždňový a na oddych neostalo toľko priestoru, čo som v závere už dosť pocítil,“ priznal druhý najrýchlejší Európan a ôsmy muž sveta na 60 m v halovej sezóne 2020. „Na poslednom rýchlostno-vytrvalostnom tréningu sa naplno prejavila únava. Už dávno sa mi nestalo, že som na niektorom úseku dobehol z chalanov až štvrtý. Tak ako teraz mi nohy nestuhli veru už dobre dávno. Spoločná príprava so mnou dáva aj chalanom, mojim sparingom, tiež veľa. Aj u nich vidieť výrazné zlepšenie, z čoho mám radosť. S nimi sa mi aj extrémne ťažké tréningy zvládajú oveľa jednoduchšie – neraz ma potiahnu a nedovolia mi zvoľniť. Aj keď to bolí, som im vďačný, že sa i vďaka nim posúvam dopredu.“

Mimoriadne dôležitý faktor prípravy so sparingpartnermi vyzdvihla i trénerka Naďa Bendová: „Chalani nemysleli len na seba a Jankovi extrémne pomohli. Potiahli ho vo chvíľach, keď to bolo nutné. Najkrajšie bolo, keď sa Janko po tréningu spýtal: To ja som taký pomalý, alebo oni sa tak veľmi zrýchlili?“

Pre ilustráciu, aké dávky Volko na Tenerife absolvoval, ponúkame zopár tréningových časov. Napríklad po päťstovke za 1:25,3 min nasledovala séria kratších úsekov od 400 do 150 metrov. V rámci nich trojstovka aj pod 40 sekúnd (priemer okolo 42), dvojstovka za 24,4 (priemer okolo 26) či stopäťdesiatky za 18 sekúnd. „Janko behal v extenzívnom tempe na 80 percentách. Trojstovky boli trochu rýchlejšie ako po minulé roky, preto boli kratšie úseky o niečo pomalšie,“ podotkla trénerka.

Naďa Bendová pripustila, že uvažovala o predĺžení tréningového pobytu na Tenerife aj na ďalšie obdobie – aj počas koncoročných sviatkov.

„Ja by som s rodinou pokojne ostala, ale keďže najdôležitejší v našom tíme je Janko a preňho sú Vianoce strávené s rodinou priorita, myšlienka ostať na Kanárskych ostrovoch nebola schodná cesta.“

Kde bude Volkov tím trénovať po návrate na Slovensko? Jediná možnosť na akú-takú serióznu prípravu je hala Elán v Bratislave. „Vďaka SAZ máme možnosť využívať ju v časoch, ktoré nám vyhovujú. No neviem, aká bude situácia v najbližšom období aj vzhľadom na aktuálne protipandemické opatrenia,“ povzdychla si Naďa Bendová. „Radi by sme sa po Vianociach vrátili na dva – tri týždne na Tenerife, ale, žiaľ, nie je to také jednoduché, ako sme si predstavovali. Problém je s testom, lebo najskôr nám urobia odber v pondelok 27. decembra a výsledok nám dajú vedieť do 48 hodín. Preto nie je isté,  či by sme ho už 29. decembra, keď sme chceli odletieť, mali. Mohli by sme sa nechať testovať až na Tenerife, lenže museli by sme ostať pár dní zavretí na izbách. Keďže najradšej by sme leteli už s testom vo vrecku, najbližšia ako-tak bezproblémová možnosť je 2. januára. Preto netuším, na aký termín kúpiť letenky. Samozrejme, zatiaľ iba jednosmerné. Návrat prispôsobíme, ako sa bude vyvíjať program halovej sezóny, aké mítingy zrušia a aké nie.“

Prvý štart v zimnej sezóne ma európsky šampión naplánovaný na 31. január na jubilejnom 20. ročníku medzinárodného mítingu Elán v Bratislave. „Podľa toho sme si predbežne naplánovali aj návrat z Tenerife na 15. januára. Ak by sa tieto preteky neuskutočnili, termín návratu budeme prispôsobovať Jankovmu súťažnému programu,“ vysvetlila trénerka.

Po zrušení halových MS v Nan-ťingu ostal v zimnom atletickom kalendári aspoň kontinentálny šampionát v Toruni, kde by mal Volko obhajovať glasgowský titul. Ešte pred HME by si však rád otestoval formu na mítingoch – ibaže nik nevie, ktoré podujatie sa uskutoční, a ktoré nie.

„Táto neistota je ubíjajúca. Chceme súťažiť, veď šesť mesiacov len trénovať bez možnosti overiť si formu na pretekoch, by ma nebavilo. Potrebujem preteky, aby som vedel, na čom reálne som. Pripravujem sa tak, že halové ME v Toruni sa uskutočnia. Nemôžem sa stresovať tým, že šampionát nebude. Ak ho zrušia – bohužiaľ… Budem súťažiť tam, kde to bude možné,“ zhodnotil Ján Volko realisticky situáciu.

Naďa Bendová je skeptická, no zatiaľ aj ona verí, že v Toruni sa kontinentálny halový šampionát predsa len uskutoční.

„Dávam tomu len pár percent. No aj tak si neviem predstaviť, že sa halové ME budú konať v podobe, na akú sme zvyknutí. Stále sa improvizuje, už takmer rok. A okrem toho je tu stále priveľa otáznikov. Čo ak nebude mať Janko pred šampionátom ani jeden štart? Ako by to mohlo vplývať na jeho výkon? Ak by aj nejaké mítingy boli, bude dosť rozsúťažený?“

Volko, ktorý sa z posledných dvoch halových ME v Belehrade 2017 a Glasgowe 2019 vždy vracal s medailou, na šampionát v Toruni ešte nemyslí. S blížiacim sa dátumom zimného vrcholu sa to, prirodzene, bude meniť.

„Na mojom doterajšom prístupe k vrcholným podujatiam sa nič nezmení. Aj do Torune pôjdem ako zvyčajne, krok za krokom – najskôr postúpiť do semifinále, potom do finále a v ňom dosiahnuť čo najlepší výsledok. Nejdem tam s tým, že idem získať medailu, ale urobím všetko pre to, aby som uspel,“ prízvukoval 24-ročný najrýchlejší Slovák v histórii. „Možno sa to niekomu zdá zvláštne a slabý cieľ. Avšak to, čo zo seba vydám v ten deň, bude určite maximum, čo vo mne v danom momente bude. Či to bude stačiť na finále, na medailu, to neviem. Tlak sa snažím nepripúšťať si. Viem, že nejaký bude, veď aj ja sám od seba očakávam niečo, To je normálne. Teraz je však ešte je priskoro, neviem, ako sa bude vyvíjať moja forma a aj halové ME sú zatiaľ v nedohľadne.“

Trénerka Bendová po tatranskom sústredení na prelome októbra a novembra prezradila, že jej slávny zverenec je fixovaný skôr na Tokio ako Toruň, intenzívne sa zaujíma o olympijské kvalifikačné kritériá o všetko, čo sa deje okolo olympiády.

„Keďže na olympiáde som doposiaľ nikdy neštartoval – v roku 2016 som na to ešte nemal výkonnosť – je to asi prirodzené. Je to jediný športový sen, ktorý som si ešte nesplnil, a možno práve preto o Tokiu premýšľam viac ako o Toruni. Chcel by som zažiť olympiádu v Tokiu, lebo Japonci sú precízni a určite ju zorganizujú perfektne. Aj Toruň však bude dôležitá zastávka na ceste do Toki a môže mi pomôcť k tomu, aby som sa na olympijské hry dostal,“ skonštatoval Ján Volko.

GBRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Ján Volko a Naďa Bendová počas on-line debaty s novinármi, šprintérsky šampión so svojimi sparingpartnermi na sústredení na Tenerife a so zlatom z halových ME 2019, ktoré si vybojoval v glasgowskej Emirates aréne.

FOTO SAZ (gb), ARCHÍV (nb) a PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk