Chodeckí lídri v plnej príprave na sezónu: Úradník zarezáva na Tenerife, Morvay po kempe v Dubaji pôjde 35 km v Antalyi

Olympijský šampión Matej Tóth ukončil kariéru, najlepšia slovenská chodkyňa v predošlej poldekáde Mária Katerinka Czaková si zasa dala materskú pauzu. Lídrami slovenskej chodeckej reprezentácie sa tak stali dvaja tokijskí olympionici – Miroslav ÚradníkMichal Morvay.

Obaja sa už naplno pripravujú na novú sezónu s vrcholmi na júlových MS v americkom Eugene a augustových ME v Mníchove. Úradník, ktorý bol donedávna ešte špecialista na 20 km, no uvažuje, že bude súťažiť aj v novej disciplíne na 35 km, ktorá nahradila v programe vrcholných podujatí chodeckú päťdesiatku, sa momentálne pripravuje na Tenerife, jednom z Kanárskych ostrovov.

„Od 9. januára trénujem pod dohľadom kouča Ľuboša Machníka na dobre známom a osvedčenom mieste na Tenerife, kde som sa v minulosti pripravoval i s Maťom Tóthom,“ vraví Miroslav Úradník, ktorého tréningy po novom zastrešuje dvojica Martin PupišĽuboš Machník. „Prvé dva týždne prípravy absolvujem v nadmorskej výške 2100 metrov pod sopkou Pico de Teide, na záverečný týždeň pobytu sa presunieme už dolu k oceánu. Trénujem v plnom nasadení, bez akýchkoľvek obmedzení či problémov. Sústredenie je zamerané najmä na objemy, napríklad v prvom týždni som nachodil 165 kilometrov.“  

Za duom Úradník – Machník pricestuje v sobotu 22. januára špičkový fyzioterapeut VŠC Dukla Banská Bystrica Denis Freudenfeld. V poslednom týždni kempu totiž 25-ročného Úradníka čakajú už aj rýchlostné tréningy na štadióne, keďže 30. januára plánuje štart v pretekoch na 5000 m na chodeckých halových majstrovstvách Slovenska v rámci tradičného mítingu Elán.

O týždeň skôr ako Úradník vstúpi do športového roka 2022 i Michal Morvay. Špecialista na 50 km, ktorý vlani absolvoval v Sappore olympijský debut, sa už v sobotu 22. januára o 8.30 h miestneho času postaví v tureckej Antalyii na štart pretekov na 35 km na otvorenom šampionáte Turecka. Pre zverenca Mateja Spišiaka to bude premiéra v tejto disciplíne.

„Mišo potrebuje nejaký základný výkon, aby sa opäť objavil vo svetovom rebríčku. Nechceme sa spoliehať na jediný štart na 35 km v apríli v Dudinciach,“ objasňuje Morvayov kouč. „Pôjde z plného tréningu, s ktorým začal až v závere novembra, preto žiadny extrémny výkon neočakávam. Mal by to byť kvalitný tréning, v ktorom, verím, sa mu podarí tempo vystupňovať. Uvidíme, čo z toho bude.“

Podobne ako Úradník aj 25-ročný Morvay absolvoval sústredenie v teple. Od 2. do 12. januára sa pripravoval v Dubaji v Spojených arabských emirátoch. „Cieľ bol adaptovať sa na teplotné podmienky, aké zrejme budú na pretekoch v Antalyi,“ poznamenal trojnásobný majster SR na 50 km (2019 – 2021).

S prípravou na novú sezónu začal neskôr ako zvyčajne, až koncom novembra, lebo 25. októbra absolvoval operáciu kolena. „Nemal som sa kam ponáhľať, celá moja príprava smeruje až k aprílovým majstrovstvám Slovenska na 35 km,“ podotkol. „Po jedenapolmesačnej príprave sme sa však s trénerom rozhodli absolvovať preteky, aby som získal body do kvalifikačného rebríčka na MS. Limit 2:33:00 h je veľmi tvrdý a predpokladám, že väčšina chodcov sa na šampionát kvalifikuje z rebríčka, na čo sú potrebné dva výkony.“  

Michal Morvay si sústredenie v Dubaji pochvaľoval – výborné tréningové trasy, posilňovňa, špičková regenerácia i wellness, pre tréning skvelé teploty 22 až 25 stupňov. „A žiadne covidové obmedzenia,“ prízvukoval odchovanec nitrianskej chôdze reprezentujúci banskobystrickú Duklu. „Za desať dní som nachodil vyše 200 kilometrov, čo je vzhľadom na fázu mojej prípravy celkom fajn.“

Texty k foto:

Miroslav Úradník na tréningu pod sopkou Pico de Teide a s trénerom Ľubošom Machníkom, Michal Morvay na sústredení v Dubaji.

FOTO ARCHÍV (mu, mm)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk