Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala Mateja Tótha i kouča Mateja Spišiaka, poďakovala sa za im za reprezentáciu krajiny

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová prijala v piatok 8. októbra dlhoročného slovenského reprezentanta v atletike, olympijského víťaza v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro Mateja Tótha a jeho kouča Mateja Spišiaka.

„Pani prezidentka sa nám v oficiálnom príhovore poďakovala za úspešnú reprezentáciu krajiny počas mojej kariéry a zaželala mi všetko dobré v novej pozícii vo VŠC Dukla,“ prezradil Matej Tóth, ktorý 6. augusta po olympijských pretekoch na 50 km v Sappore v rámci OH 2020 v Tokiu (skončil 14.), definitívne ukončil športovú kariéru. „Po oficiálnej časti sme sa ešte neformálne zhovárali o rôznych témach. Pýtala sa ma na najkrajšie okamihy kariéry či moje a trénerove plány do budúcnosti.“

Otázniky okolo ďalšieho pôsobenia Mateja Tótha vyriešil v utorok 5. októbra minister obrany Jaroslav Naď, ktorý na slávnostnom otvorení zrekonštruovaného Štadióna SNP na Štiavničkách oznámil, že od 1. novembra 2021 Matej Tóth vystrieda na poste riaditeľa VŠC Dukla Romana Benčíka, ktorý požiadal o uvoľnenie z funkcie.

„Športový úspech neprichádza sám od seba, svoje o tom vie aj jeden z najúspešnejších slovenských atlétov Matej Tóth. Za každým víťazstvom sú roky driny, odriekania, boja s vlastným telom – ale aj s vlastnou dušou,“ napísala prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s Matejom Tóthom a Matejom Spišiakom na svojom oficiálnom facebookovom konte.

„Vo svojej športovej disciplíne stál Matej Tóth na stupňoch víťazov všade, kde to bolo možné – na majstrovstvách Slovenska, majstrovstvách Európy, vo Svetovom pohári, na majstrovstvách sveta. Na samom vrchole úspechov je nepochybne zlatá medaila v chôdzi na 50 kilometrov z olympiády v Riu de Janeiro v roku 2016.

Príbeh Mateja Tótha je aj príbehom trpezlivého čakania na objasnenie pravdy, keď sa človek nesmie vzdať svojho odhodlania a túžby robiť to, čo ho napĺňa. Aj preto je vzorom pre mnohých mladých športovcov a športovkyne.

Verím, že aj po ukončení aktívnej športovej kariéry bude pre Mateja Tótha doterajšia vytrvalosť a poctivá práca dobrým základom, aby zvládol výzvy, ktoré ho čakajú pri riadení špičkového športového centra. Ďakujem mu za každý jeden úspech, pri ktorom naňho bolo hrdé celé Slovensko.“

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk