EYOF 2022: Tajomstvom úspechu je ľad. Tereza Beňová vo finále stovky piata!

Slovenským atlétom sa na banskobystrických Štiavničkách opäť darilo. V priebehu dňa sa predstavilo päť reprezentantov a výkonom nesklamal ani jeden. Skvelú formu predviedla šprintérka Tereze Beňová, na ktorú čakali dva náročné štarty.

Najskôr sa dopoludnia predstavila na dvojstovke a rozbeh zvládla. Finišovala druhá za 24,98 s a postúpila do semifinále. „Mala som šiestu dráhu, ktorá mne vyhovuje. Rozbehla som to naplno, ale v závere som akoby podvedome spomaľovala,“ prezradila Tereza Beňová. Jej tréner Petr Filip to vnímal ako rozumné a logické rozhodnutie. „Ak viete, že ešte večer bežíte finále a na ďalší deň pokračujete do semifinále, tak to telo vypne podvedome a automaticky,“ vysvetlil Petr Filip. Dôležitá bola samozrejme aj regenerácia. „Hneď po behu som mala nohy obložené ľadom a nechýbala ani masáž,“ prezradila Beňová zákulisie prípravy na prvé veľké finále v kariére. „Trochu tu chýbajú tie veľké kade naplnené ľadovou vodou. Tak si pomáhame ľadom vo vreciach,“ doplnil Petr Filip.

Tréner Petr Filip a Tereza Beňová

A regenerácia sa podarila. Dôkazom toho bolo jej vystúpenie na hladkej stovke. Vzhľadom k tomu, že postupovala iba časom, vďaka ktorému sa dostala medzi najlepšiu osmičku, mala vo finále prvú dráhu. Štart jej vyšiel a na svoje súperky sa doťahovala až do posledných metrov. Finišovala na skvelom piatom mieste za 12,07 s, čo je zatiaľ najlepšie umiestnenie slovenského atléta na Európskom olympijskom festivale mládeže v Banskej Bystrici. „Som veľmi spokojná, že sa to takto podarilo,“ tešila sa Beňová. „Toto bolo zrejme maximu, čo sa dalo dosiahnuť,“ poznamenal tiež spokojne Petr Filip. Tereza Beňová sa ešte predstaví vo štvrtok v semifinále dvojstovky. „Vyžrebovali jej tretiu dráhu v prvom semifinále a tam to bude veľmi ťažké. Ale veríme, že ju potiahnu,“ dodal tréner Petr Filip.

Peter David

Skvele bežal aj Peter David na 110 m prekážok. V rozbehu finišoval na prvom mieste a časom 12,00 s sa priblížil k svojmu osobnému rekordu. „Prvá polovica bola taká tréningová. Šiel som voľne a zaberať som začal tak od takej piatej, šiestej prekážky. Ale nejaké tie sily som pošetril aj v závere, pretože ani finiš nebol veľmi na hrane,“ povedal krátko po dobehu Peter David, ktorý sa predstaví vo štvrtok vo finále. „Na prvú prekážku pôjdem určite opatrnejšie, ale potom sa už určite šetriť nebudem,“ dodal Peter David, ktorý si napravil chuť po nešťastnom štarte na európskom šampionáte do 18 rokov, kde nedobehol do cieľa. „Priznám sa, že som mal trošku malú dušu, či tam opäť niečo nebude. Ale na šťastie a moje veľké potešenie to zvládol parádne. Mal tam aj trénera Jara Broďániho a myslím si, že to vzal celé už trochu profesionálnejšie,“ prezradil šéf slovenskej atletickej výpravy Milan Laurenčík. „A verím, že to pôjde rovnako dobre aj vo finále. Už sme sa o tom aj bavili, že opatrnosť je na mieste ale iba na začiatku. Potom musí bežať čo to pôjde,“ dodal Milan Laurenčík.

(SAZ)

Foto: Petr Filip, SAZ

Streda na atletickej dráhe

110 m prek. chlapci, R

1. miesto v rozbehu: Peter David, 12,00 s Q

200 m dievčatá, R

2. miesto v rozbehu: Tereza Beňová 24,98 s Q

Trojskok dievčatá, K

8. miesto v kvalifikácii: Natália Bieliková 10,80

1500 m dievčatá, R

8. miesto v rozbehu: Viktória Čudaiová 5:02,27 PB

Oštep dievčatá, F

13. miesto: Natália Bieliková 35,65

100 m dievčatá, F

5, miesto: Tereza Beňová 12,07 s

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk