Emma Zapletalová: na leto sa pripravovala deväť týždňov v teple, už 21. mája má v pláne Diamantovú ligu v Birminghame

Zaujímavé posuny v tréningových ukazovateľoch, ale zároveň aj kadejaké boliestky, ktoré atlétovi nepridávajú na dobrej nálade – aj taká bola príprava slovenskej Atlétky roka 2021 Emmy Zapletalovej na letnú sezónu 2022.

Európska šampiónka do 23 rokov na 400 m prekážok strávila od januára do polovice apríla až deväť týždňov v teple. Najprv sa od 3. 1. do 23. 1. pripravovala na Gran Canaria, potom od 12. 2. do 6. 3. v Arone na Tenerife a sériu tréningových kempov zakončila definitívne 17. apríla po návrate zo záverečného sústredenia na juhu Portugalska v Monte Gordo, kde pobudla tri týždne od 27. marca.

„Prvé sústredenie poznačilo Emmine problémy s achilovkou ešte zo záveru roka, čomu sme prispôsobili i tréningy najmä v prvej časti pobytu. Mala však už dobrý tréningový základ, preto sme takmer nič nestratili,“ objasňoval Zapletalovej kouč Peter Žňava.

Ďalší kemp na Tenerife označil za najlepší, aký za posledné roky absolvovali. „Emma odmakala viacero parádnych tréningov a vďaka nášmu konzultantovi Mirovi Vavákovi z FTVŠ UK, ktorý bol s nami, sme po večeroch často a podrobne rozoberali prekážkarskú i bežeckú techniku. Pre mňa i Emmu to bola skvelá škola,“ pochvaľoval si Žňava tenerifské sústredenie na prelome februára a marca.

Žiaľ, úvod ďalšieho Zapletalovej tréningového kempu v portugalskom Monte Gordo negatívne ovplyvnil vyvrtnutý členok. „Týždeň pred odchodom Emma na rovnom betónovom chodníku zle stúpila a nešťastie bolo hotové. To sa s nami potom ťahalo veľkú časť sústredenia. Prvá časť bola ešte fajn, odtrénovala všetko, čo sme si naplánovali. Lenže potom členok bolel čoraz viac, museli sme urobiť v tréningu zopár zmien a stratili sme cenných desať dní. Toto sústredenie, žiaľ, nedopadlo, ako sme si predstavovali,“ priznal Zapletalovej tréner.

Cestou domov z Portugalska sa nitriansky tandem zo ŠK ŠOG podporovaný VŠC Dukla zastavil u svojho konzultanta. Mirovi Vavákovi stačili tri minúty a Emmin problémový členok napravil. „Zrejme tam bol stále nejaký blok. Emma pocítila okamžite úľavu a zdá sa, že je v poriadku. Verím, že už v tomto týždni nabehneme do riadneho tréningového procesu a stihneme plánovaný prvý štart v sezóne 15. mája v 1. kole českej extraligy v Ostrave,“ nádejal sa ambiciózny kouč, slovenský Tréner roka 2020 a 2021.

V období medzi zahraničnými sústredeniami v teple trénovala slovenská prekážkarská rekordérka na 400 m (54,28) najmä doma v Nitre, občas si však odskočila aj do bratislavskej haly Elán. Po návrate z Monte Gorda sa už na nijaký kemp v cudzine nechystá.

„Budeme už len doma. Zopakujem, čo som povedal už veľakrát. v Nitre máme dobré podmienky, nič nám nechýba. Keby bolo celý rok 20 stupňov, možno by sme ani nikam na sústredenia necestovali,“ podotkol Peter Žňava.

Zimná príprava olympijskej semifinalistky z Tokia nedopadla zle. Zlepšila sa silovo, v technike bežeckého kroku aj v prebehu cez prekážky. Pre zdravotné komplikácie však s trénerom nestihli zapracovať na rýchlosti. Bolo ich, žiaľ, viac ako v minulosti – musela preto viac improvizovať a prispôsobovať prípravu tomu, čo signalizoval jej organizmus.

„Prešli sme obdobiami, keď Emma odtrénovala super, no vyskytli sa i ťažšie chvíle,“ priznal Zapletalovej kouč. „Špičkový športovec však musí počítať s tým, že aj takéto niečo príde. S problémami sme sa popasovali najlepšie, ako sme vedeli. Emma zdravotné problémy ťažšie znáša, ale aj v tomto napreduje a uvedomuje si, že to patrí k športu. Vyrovnala sa s tým lepšie ako v predošlých rokoch. Do začiatku letnej sezóny nám ešte ostáva trochu času. Budem sa snažiť pripraviť ju do prvého štartu tak, aby pre nás sezóna dopadla opäť dobre.“

ZAPLETALOVEJ ÚVOD LETNEJ SEZÓNY 2022

15. 5. Ostrava (1. kolo extraligy ČR) – 200 a 400 m

21. 5. Birmingham (Diamantová ligy) – 400 m prek.

31. 5. Ostrava (Zlatá tretra/zlatý míting WACT) – 300 m prek.

6. 6. Hengelo (FBK Games/zlatý míting WACT) 400 m prek. 9. 6. Šamorín (P-T-S/strieborný míting WACT) 400 m prek.

Text k foto:

Na snímkach Peter Žňava, jeho zverenka Emma Zapletalová a ich konzultant Miroslav Vavák na sústredení na Tenerife.

FOTO SAZ (mv/pž)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk