Do Košíc sa na 100. ročník MMM vráti aj rekordér Kimaiyo, účastnícka medaila nesie niekoľko symbolov

Jedenásť rokov odoláva traťový rekord Lawrencea Kimweticha Kimaiya 2:07:01 na košickom Medzinárodnom maratóne mieru. Na 100. ročníku sa 1. októbra symbolicky postaví na štart aj jeho kenský držiteľ. Organizátori podujatia oznámili ďalších šesť mien z kategórie Elite a nechýba medzi nimi ani dnes už 33-ročný Kimaiyo, ktorý nikdy v kariére nebežal maratón rýchlejšie ako 7. októbra 2012 v Košiciach. Naposledy sa súťažne predstavil v januári 2016, maratón v indickom Bombaji však nedokončil. „Ide o gesto, akúsi formu divokej karty, keďže jeho výkonnosť v posledných rokoch nebola veľmi presvedčivá a viac sezón sa nepredstavil na medzinárodnej scéne,“ uviedli košickí usporiadatelia na čele s riaditeľom pretekov Branislavom Koniarom.

Kenského trojnásobného a úradujúceho víťaza MMM (2017, 2021 a 2022), favorizovaného Reubena Keria, by mohol viac ohroziť iný jeho krajan Kennedy Kiprop Cheboror s osobným rekordom 2:06:59. Tridsaťtriročný vytrvalec si ho zabehol v roku 2019 v kórejskom Dägu. Najviac sa mu v minulosti darilo práve na maratónoch na Ďalekom východe: dvakrát vyhral v juhokórejskom Kjongdžu a raz v čínskom Čchung-čchingu. Naposledy sa predstavil vlani v Barcelone a bolo z toho 6. miesto za 2:07:02. Do širšieho okruhu favoritov bude patriť aj 36-ročný Eritrejčan Berhane Tesfay. Vo februári ho v Seville klasifikovali na 18. mieste (2:08:16) a v júni v Štokholme bol ôsmy (2:16:18), ale na konte má osobný rekord 2:08:10 a 3. miesto z vlaňajšieho októbrového maratónu v Mníchove.

Štartovú listinu žien, v ktorej nechýba obhajkyňa prvenstva a rekordérka MMM Margaret Agaiová, obohatili dve Keňanky s osobákmi málo nad 2:30:00. Dvadsaťštyriročná Medhin Gebreslassieová tento rok bežala iba polmaratón v holandskom Venle (2. za 1:08:38), ale vlani vo Florencii bola v maratóne štvrtá za 2:30:32 a jej osobné maximum z čínskeho Šen-čenu 2019 je ešte o 20 sekúnd kvalitnejšie. O rok staršia Jackline Cheronová, ktorá na dráhe behá aj 800 m či 3000 m prekážok (vlani 13. na kenskom šampionáte), príde do Košíc ako štvrtá žena aprílového maratónu v holandskom Enschede, kde si vylepšila osobné maximum na 2:30:21. K bývalej rekordérke MMM Ayantu Kumelovej pribudla ďalšia Etiópčanka Birtukan Workinehová. Minulý rok skončila v apríli druhá na polmaratóne v Bukurešti za 1:11:48 a v novembri bola vo svojej maratónskej premiére siedma v Libreville (2:53:38).

Hviezdne medzinárodné kvarteto so štartovým číslom 6599 a s dovedna 10 zlatými olympijskými medailami na konte už pozná poradie, v akom sa v Košiciach zapojí do maratónskej štafety Magna Maratón 4 × ¼. Rozbiehať ho bude bývalý český bežec na lyžiach, člen bronzovej štafety na 4×10 km vo Vancouveri 2010 Martin Koukal. Na prvej odovzdávke bude na neho čakať maďarská rýchlostná kanoistka Gabriella Szabóová z Maďarska (1. v K4 v Londýne 2012, 1. v K2 a K4 v Riu de Janeiro 2016), ktorú vystrieda štvornásobný olympijský víťaz v chôdzi na 50 km a zlatý aj na 20 km v Sydney 2000, jeden z najlepších atlétov svetovej histórie Poliak Robert Korzeniowski. Finišovať bude trojnásobná olympijská šampiónka v biatlone (Vancouver 2010, Soči 2014, Pjongčang 2018) Anastasia Kuzminová. A to sa ešte na svoj prvý maratón v živote vydá olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 v chodeckom maratóne na 50 km Matej Tóth.

Biatlon bude mať zastúpenie aj na populárnom rodinnom behu U. S. Steel Family Run, ktorý takisto zaznamenal výrazný medziročný nárast počtu účastníkov – približne dvojnásobný. V sobotu 30. septembra o 16.00 sa s 3484 malými i veľkými bežcami postaví na štart aj bývalá slovenská biatlonová reprezentantka Ivona Fialková. Jej sestra Paulína Bátovská Fialková, ktorá pre tehotenstvo prerušila kariéru, sa ujme úlohy štartérky.

Organizátori MMM predstavili dva týždne pred štartom aj podobu tohtoročnej účastníckej medaily. Autorom výtvarného stvárnenia je opäť František Záborský, ktorý na plochu zakomponoval viacero neodmysliteľných dominánt mesta nachádzajúcich sa priamo na trati maratónu. Medaile prirodzene dominuje v zlatom akcente vyhotovené symbolické číslo 100, neoddeliteľne späté s jubilejným ročníkom. Tvar šípky takisto nesie svoje posolstvo. „Vyzýva nás napredovať, pokračovať, nezastať, nepoľaviť v príprave a ísť vytrvalo za dosiahnutím svojich cieľov a túžob,“ uviedli organizátori.

(jm)

FOTO SITA/IVAN FLEISCHER, MMM

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk