Majstrovstvá SR v polmaratóne podľa plánu 6. septembra, ČSOB Bratislava Marathon 2020 len virtuálne

„Piatkové rozhodnutie zrušiť jubilejný 15. ročník ČSOB Bratislava Marathon v klasickej forme sa nerodilo vôbec ľahko. Zvažovali sme všetky možnosti, no napokon nás vývoj ohľadne koronavírusovej pandémiu pritlačil k tomu, že sa preteky uskutočnia len vo virtuálnej forme,“ informoval riaditeľ bratislavského mestského maratónu Jozef Pukalovič.

ČSOB Bratislava Marathon 2020 sa mal pôvodne uskutočniť 4. a 5. apríla, avšak pre koronavírus ho organizátori museli preložiť na nový termín. Napokon sa však nebude konať klasicky ani najbližší víkend 5. a 6. septembra.

„Dôvodov, prečo sme podujatie zrušili, je viacero. V júli sme verili, že situácia bude priaznivá a v prvý septembrový víkend oslávime 15. výročie vzniku maratónu. Lenže epidemiologická situácia na Slovensku, špeciálne v Bratislave, sa v posledných dňoch zhoršovala, sprísnili sa opatrenia a my sme chceli zostať zodpovední – voči bežcom, divákom i partnerom podujatia,“ zdôraznil Pukalovič.

Organizátori bratislavského maratónu v spolupráci s ďalšími významnými slovenskými bežeckými podujatiami nezaháľali. Už krátko po vypuknutí pandémie vypracovali podrobný spoločný manuál pre usporiadanie súťaží reflektujúci aktuálne reštrikcie. Viackrát rokovali s hlavným hygienikom Jánom Mikasom i ďalšími kompetentnými a hľadali najvhodnejšie riešenie, aby sa tradičné bežecké podujatia mohli konať v čo najširšom rozsahu.

Jozef Pukalovič: „Rozhodnutie zrušiť ČSOB Bratislava Marathon sa nezrodilo v chvate, ale vychádzalo z reality posledných dní. Fakt, že nemôžeme zorganizovať preteky v tradičnom formáte, je pre nás veľké sklamanie. V tomto roku sme dvakrát vyvinuli obrovské úsilie a vydali množstvo energie, aby sa podujatie konalo – takisto samospráva, partneri. Aj do druhého pokus zorganizovať ČSOB Bratislava Marathon sme išli s elánom a entuziazmom. Tesne pred finále všetko padlo, ale my sa nenecháme zlomiť.“

Bratislavu čaká teda nečaká klasický bežecký víkend, ale netradičný, virtuálny. V stredu 2. septembra všetci riadne zaregistrovaní účastníci ČSOB Bratislava Marathon 2020 dostanú informáciu, ako sa zapojiť do virtuálnych pretekov. Každý získa prihlasovacie údaje a detailné pokyny, ako nahrať svoj výsledok v niektorej z virtuálnych disciplín (maratón, polmaratón, 10 km, minimaratón, detské behy) a bude sa priebežne robiť poradie. Beží sa kedykoľvek od soboty 5. 9. do nedele 13. 9. a dovtedy je potrebné svoj výsledok nahrať. Účasť vo virtuálnych pretekoch je dobrovoľná a dostupná pre všetkých registrovaných účastníkov.

Každý zaregistrovaný bežec dostane i svoj štartový balíček, ktorý je možné vyzdvihnúť si osobne od stredy 2. 9. do nedele 6. 9. na Námestí Milana Rastislava Štefánika v Eurovea, v pracovné dni od 12.00 do 19.00 h, cez víkend od 10.00 do 16.00 h. Bežci si môžu stiahnuť svoje virtuálne číslo i účastnícky diplom, prípadne sa aj zvečniť pri fotostene. Vďaka finančnej podpore ČSOB budú organizátori posielať počas októbra štartové balíčky všetkým, ktorí si ich nestihli prevziať osobne.

Čo sa týka štartovného, bežci majú tri možnosti. Presunúť si ho na niektorý z ďalších troch ročníkov (11. 4. 2021, 2022, 2023), požiadať o vrátenie štartovného z roku 2020 v plnej výške, alebo pomôcť podujatiu a ponechať zaplatené štartovné organizátorovi.

Hoci organizátori ČSOB Bratislava Marathon zrušili 15. ročník podujatia v klasickej forme, v deň jeho konania sa v hlavnom meste predsa len bude behať. Majstrovstvá Slovenska v polmaratóne plánované na nedeľu 6. septembra so štartom o 9.00 h sa uskutočnia v pôvodnom termíne.

Organizátori z ČSOB Bratislava Marathon momentálne doťahujú v spolupráci so SAZ posledné detaily prípravy šampionátu vrátane schvaľovanie trate a získavania potrebných povolení. S najväčšou pravdepodobnosťou sa pobeží na približne 4-kilometrovom okruhu na bratislavskom nábreží so štartom a cieľom v River Parku. Nárok štartovať na M-SR majú bežci, členovia SAZ, riadne prihlásení na pôvodný šampionát v rámci ČSOB Bratislava Marathon. SAZ ešte uvažuje ešte o otvorení dodatočnej registrácie pre svojich členov na M-SR v polmaratóne, avšak do maximálneho počtu 150 bežcov a bežkýň.

„Hoci v tomto roku sme zo štátu nedostali na bratislavský maratón nijakú podporu, tým, že zorganizujeme majstrovstvá Slovenska, chceme vyslať pozitívny signál o tom, že napriek zložitej situácii sme ochotní pomôcť,“ pripomína výkonný riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon Peter Pukalovič. „Mrzí nás však, že šport v našej krajine je na okraji záujmu štátu. Ani pol roka po vypuknutí pandémie neprichádza – na rozdiel od okolitých krajín – nijaká pomoc. Aby šport prežil, jeho podpora je nevyhnutná.“

Majstrovstvá Slovenska v polmaratóne sa v rámci ČSOB Bratislava Marathon uskutočnia už šiesty raz, predtým sa na tomto podujatí súperilo o majstrovské tituly v rokoch 2009, 2010, 2014, 2016 a 2019.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Medaily a tričká pre virtuálnych bežcov na ČSOB Bratislava Marathon 2020, Peter (vľavo) a Jozef Pukalovičovci.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk