V Martine na 10 000 m duel Bičanovej s Duškovou o titul aj rekord, v Poděbradoch sa predstaví chodecké kvarteto

MARTIN: Novučičký martinský osemdráhový ovál zažije prvý slovenský šampionát v histórii. V sobotu sa na ňom uskutočnia odložené juniorské súboje na 10 000 m, ktoré sa mali konať 27. júna v Košiciach, no pre búrku ich prerušili. Na štart sa postaví 8 chlapcov vrátane bronzového z tohtoročných juniorských M-SR na 10 km na ceste v Majcichove Denisa Fridmanského, a aj 5 dievčat. Štartujú všetky tri majcichovské medailistky: Margaréta Bičanová, Elena DuškováZuzana Michaličková. Prvé dve vytrvalkyne majú reálnu šancu zlepšiť slovenský juniorský rekord 36:59,30 patriaci Anne Baloghovej od 6. 6. 1992 v Prahe.

Bičanová, ktorú v AK ZVP Lučatín pripravuje Marek Vojník, má v tomto roku na ceste na konte 34:56 min zo septembrovej cestnej desiatky v Prievidzi, čo je len o 11 sekúnd slabší výkon ako slovenský rekord Ľudmily Melicherovej. Dušková, zverenka Marcela Lopuchovského v banskobystrickej Dukle, dosiahla v marci v Majcichove 35:18 min a v lete sa na 5000 m na ovále zlepšila na 17:03,03.

„Megy je odhodlaná zaútočiť na slovenský rekord. Myslím si, že s Elou to bude pekná naháňačka. Verím, že sa dievčatá potiahnu a budú z toho zaujímavé, napínavé a v konečnom dôsledku rekordné preteky. Megy je po prievidzských pretekoch dobre naladená,“ vravel Bičanovej kouč Marek Vojník. „Škoda, že neštartuje Líza Hazuchá. Snažila sa o to do poslednej chvíle, ale nebudeme riskovať, musí si dať do poriadku boľavé koleno.“

Štart majstrovskej desiatky je v sobotu 10. októbra o 16.00 h súčasne pre obe kategórie. Mimo súťaže pobeží aj najlepší slovenský vytrvalec Tibor Sahajda, pre ktorého to bude test pred budúcotýždňovými majstrovstvami sveta v polmaratóne.  Juniorský slovenský šampionát v behu na 10 000 m organizuje AK ZŤS Martin v spolupráci s Olympijským klubom Turiec.

PODĚBRADY: Na 88. ročníku chodeckých pretekov v Poděbradoch sa v sobotu postavia na štart v silnej konkurencii i štyria slovenskí reprezentanti, zverenci Mateja Spišiaka – na 20 km mužov sú medzi 41 prihlásenými Miroslav ÚradníkMichal Morvay, na rovnakej sa predstaví 37 žien vrátane Márie Katerinka Czakovej a v 6-člennej štartovej listine súťaže juniorov na 10 km figuruje Ľubomír Kubiš.

Pre slovenské trio to bude tohtoročná premiéra na olympijskej trati, keďže v dôsledku koronakrízy sa jarná časť chodeckej sezóny neuskutočnila a v lete štartovali všetci traja na kratších tratiach od 3 do 10 km. Hlavní favoriti v pretekoch na 20 km sú bronzový z MS 2019 v Dauhe Švéd Perseus Karlström, u žien Talianka Antonella Palmisanová  (OH 2016 – 4., MS 2017 – 3.) a talentovaná Ekvádorčanka Glenda Morejonová, majsterka sveta 2017 do 18 rokov s osobákom 1:25:29. Ženy odštartujú o 12.30 h, muži prídu na rad o 14.30 h.

FOTO: Pavol Uhrin | https://www.fotosport.sk

V Poděbradoch bude možné plniť aj limity na budúcoročné OH v Tokiu, keďže Svetová atletika (World Athletics/WA) od 1. septembra 2020 čiastočne obnovila kvalifikačný proces v maratóne a chodeckých súťažiach.  Do svetového renkingu sa však výkony nepočítajú. V mužskej chôdzi na 20 km je tokijský limit 1:21:00 h, v ženskej 1:31:00 h.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Na snímkach postupne Miroslav Úradník, Elena Dušková a Mária Katerinka Czaková.

FOTO JÁN LUKY a PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk