Vymrznutú trénerku Naďu Bendovú potešil Volkov kontrolný test na 50 metrov

Mráz, sneh a silný vietor testovali vo štvrtok účastníkov halových MS v atletike. Chladno bolo dokonca aj v súťažnej Birmingham aréne. Tréneri počas hodinky, v ktorej si šprintéri testovali reakciu na výstrel oficiálneho štartéra šampionátu, sledovali počínanie svojich zverencov zababušení vo vetrovkách.

„To, čo nás čakalo v Birminghame, som nečakala ani vo sne. Cítim sa takmer ako doma v deň odchodu – sneží, fúka silný vietor a mrzne. Teplomer ukazuje mínus tri stupne, no pocitová teplota je až mínus osem,“ tvrdila Naďa Bendová, trénerka halového vicemajstra Európy na 60 m Jána Volka. „Aj v hale bolo chladno, celý čas som musela byť vo vetrovke. Verím, že keď sa začne súťažný program, aspoň trochu zakúria. Horšie ako v hale to bolo v rozcvičovacích priestoroch. Sú o štyri poschodia nižšie ako ovál so sektormi, v stiesnených priestoroch v akejsi garáži. Tam bolo ešte chladnejšie. Takto to naozaj nemôže ostatať.“

Najrýchlejší Slovák v histórii si birminghamského štartéra otestoval štyrikrát. Trénerka sa veru netvárila veľmi spokojne. „Žiaľ, výstrel nebolo celkom dobre počuť, doliehal ako keby zďaleka,“ posťažovala sa trochu Naďa Bendová . „Som však rada, že aspoň jeden zo štyroch štartov mu vyšiel výborne.“

Ján Volko absolvoval vo štvrtok v birminghamskej hale, kde bude v sobotu súperiť s najlepšími šprintérmi sveta, dva merané úseky – štyridsaťmetrový a päťdesiatmetrový. „Najmä s päťdesiatkou som veľmi spokojná. Ale veď to poznáte: čím je úsek dlhší, tým je to u Janka lepšie,“ vravela s úsmevom trénerka.

Organizátori prekvapili šprintérov požiadavkou, aby požívali v tretrách klince s maximálnou dĺžkou 6 milimetrov. „Stretli sme sa s tým prvýkrát, ale boli sme na takúto alternatívu pripravení. Zvyčajne sa však  môžu používať aj 9-milimetrové klince,“ poznamenala Bendová. „Možno ich k tomu viedol fakt, že povrch Mondo v hale je už starší a už tam nie je taká vysoká vrstva. Janko sa však nesťažoval, behalo sa mu na ňom dobre.“

Dvadsaťjedenročný Volko cestoval na halové MS s peknou vizitkou: 15. februára vyhral šesťdesiatku na mítingu IAAF World Indoor Tour v Toruni, kde zlepšil o stotinku vlastný slovenský rekord na 6,57.

„Až priamo na šampionáte sa ukáže, čo je v mojich silách. Myslím si, že formu mám lepšiu ako vlani, no nechcem nahlas hovoriť, či pobežím rýchlejšie ako za 6,57. Navyše, Američania a Číňania šprintujú pod 6,50 a ja im nemôžem ešte konkurovať. Nedávam si nedosiahnuteľné ciele. Chcem bežať to, na čo mám,“ vysvetľoval skromne Ján Volko.

Jeho túžba je postúpiť do semifinálovej dvadsaťštvorky tak ako vlani na 200 m na MS pod holým nebom v Londýne. S takým výsledkom vraj bude maximálne spokojný.

„ A či sa podarí aj niečo viac? Ak áno, bude to veľká senzácia, avšak na iné ako na rozbeh teraz nemyslím. Čo bude po semifinále, to budem riešiť, až keď doň postúpim,“ zdôraznil študent informatiky a informačných technológií na STU v Bratislave.

Volko tvrdí, že záverečnú prípravu zvládol so svojím osvedčeným trénerským duom Naďa Bendová – Róbert Kresťanko veľmi dobre. „Formami stúpa a mala by vyvrcholiť na majstrovstvách sveta,“ podotkol slovenský šprintérsky kráľ.

GABRIEL BOGDÁNYI

 

ŠPRINTÉRI S NAJLEPŠÍMI ČASMI V ROKU 2018 NA HALOVÝCH MS

Christian COLEMAN (USA)         6,34

Ronnie BAKER (USA)                   6,40

Ping-tchien Su (Čína)                      6,43

Michael RODGERS (USA)             6,50

Hassan TAFTIAN (Irán)                6,51

Chijindu UJAH (V. Brit.)               6,53

Čen jie Sie (Čína)                             6,54

Everton CLARKE (Jam.)               6,54

Ben MEITÉ (Pobr. Slon.)               6,55

Emre BARNES (Tur.)                    6,55

Arthur CISSÉ (PObr. Slon.)          6,57

Ján VOLKO (SR)                             6,57

 

Text k foto:

V Birminghame je nezvyčajne chladno aj v hale, Naďa Bendová aj Ján Volko sa museli zahrievať vo vetrovkách.

FOTO PAVOL UHRIN, Birmingham

Takto testoval najrýchlejší Slovák Ján Volko bloky v Birmingham aréne.

FOTO PAVOL UHRIN, Birmingham

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk