Chodecký šampión Tóth a spol. plus maratónec Sahajda sa môžu o olympijský limit pokúšať už od 1. septembra 2020

Svetová atletika (World Athletics/WA) čiastočne obnoví od 1. septembra 2020 kvalifikačný proces v maratóne a chodeckých súťažiach pre budúcoročné olympijské hry v Tokiu. V praxi to znamená, že bude možné plniť limity, no výkony sa ešte nebudú počítať do svetového rebríčka. Pre ostatné disciplíny platí naďalej úplné pozastavenie celého kvalifikačného procesu až do 30. novembra 2020, ku ktorému došlo od 6. apríla 2020 v dôsledku koronavírusovej pandémie.

WA k rozhodnutiu obnoviť aspoň možnosť plnenia limitov pristúpila z obáv, že maratónci a chodci nebudú mať dostatok príležitostí na ich plnenie. Kvalifikačný proces v maratóne a chôdzi sa uzatvára 31. mája 2021. Maratónci a chodci budú môcť plniť limity na OH len na vybraných podujatiach z medzinárodného atletického kalendára s certifikovanými traťami a s antidopingovými kontrolami.

„Väčšinu hlavných maratónov v tomto roku zrušili, alebo ich posunuli na jeseň. Takisto je neistý vývoj pandémie a jej vplyv na podujatia naplánované na jar budúceho roka. Nik s istotou nevie povedať, ktoré sa uskutočnia, a ktoré nie,“ uviedol prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe. „Táto situácia v kombinácii s obmedzenou možnosťou maratóncov a chodcov dosahovať špičkové výkony počas roka by mohla výrazne obmedziť ich možnosť plniť kvalifikačné kritériá na OH v Tokiu, preto sme pristúpili k zmene.“

Svetová atletika ponúkne popredným maratóncom z celého sveta možnosť štartovať 4. októbra na maratóne v Londýne, kde by sa mohli pokúšať o limity, a bude im pomáhať pri zabezpečovaní ich cesty do britskej metropoly. Podobne bude WA spolupracovať aj s maratónom v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Čo sa týka chôdze, WA uvažuje o dvoch podujatiach medzi 1. septembrom a 30. novembrom 2020, na ktorých by bolo možné plniť limity na tokijskú olympiádu.

„Je to skvelá správa, zo zákulisia prenikali informácie, že sa také niečo chystá. Zoficiálnenie nám ju potvrdilo. Teraz bude dôležité v spolupráci s organizátormi pretekov dotiahnuť októbrovú chodeckú termínovku a najmä definitívny dátum pre Dudinskú päťdesiatku a takisto sa pustiť do roboty. Moja motivácia je teraz oveľa väčšia. Ak budem zdravý, v Dudinciach sa v októbri pokúsim splniť na 50 km olympijský limit 3:50 h,“ uviedol obhajca zlata z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth.

„Je to, samozrejme, dobrá správa, len škoda, že okrem limitov sa nebudú počítať aj výkony do svetového rebríčka,“ poznamenal najlepší slovenský maratónec Tibor Sahajda. V mužskom maratóne znamená olympijskú istotu totiž len čas 2:11:30 h a zverenec Vladimíra Molčana sa chcel dostať na OH vďaka postaveniu vo svetovom rebríčku.

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO SITA/MARTIN MEDŇANSKÝ a MAREK LUKÁČ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk