Chodeckú päťdesiatku v Ostii pre pandémiu zrušili, náhradné riešenie sa črtá na Štavničkách

Na 5. december plánované majstrovstvá Slovenska v chôdzi na 20 a 50 km v talianskej Ostii neďaleko Ríma sa, žiaľ, neuskutočnia. Talianska atletická federácia (FIDAL) oznámila, že z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie v krajine preteky ruší a stanovila aj náhradný termín pretekov – 23. alebo 24. január 2021.

„Je to pre všetkých, no najmä pre päťdesiatkara Miša Morvaya veľký škrt cez rozpočet. Posunúť vrchol prípravy o ďalších šesť týždňov nie je vôbec jednoduché. Žiaľ, jemu sa to stalo už druhý raz – najskôr sa chystal na jar na preteky v Bergame a zrušili ich. Teraz nastala rovnaká situácia s Ostiou,“ podotkol šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš. “Náhradný januárový termín nie je dobrý ani preto, lebo sme chceli, aby naši chodci mohli získať bonusové body do olympijskej kvalifikácie za národné šampionáty v rokoch 2020 a 2021, a takto by im majstrovstvá Slovenska v tomto roku úplne odpadli.” 

Namiesto Ostie sa črtala alternatíva v írskom Dubline, kde na 12. december chystajú preteky na 30 km. „Prezident zväzu Peťo Korčok zisťoval u našej bývalej chodkyne a teraz medzinárodnej rozhodkyne Zuzky Costin (za slobodna Malíková – pozn. red.), či by bolo možné zaradiť do dublinského programu aj preteky na 50 km. Žiaľ, v Írsku platí momentálne po príchode do krajiny pre každého bez výnimky dvojtýždňová povinná karanténa, takže to nie je pre nás priechodná možnosť,“ skonštatoval šéftréner.

SAZ po dohode s poprednými chodcami a ich trénermi uvažuje o možnosti usporiadať tohtoročné chodecké šampionáty na 20 a 50 km na novom štvordráhovom ovále tréningového štadióna na banskobystrických Štiavničkách 5. alebo 6. decembra, čiže v pôvodnom termíne.

„Nič lepšie v tejto chvíli už nevieme vymyslieť. Ak by bolo veľmi chladno, vieme zabezpečiť okolo oválu ohrievače. Niečo podobné využili v minulosti aj biatlonisti,“ načrtol Martin Pupiš netradičné riešenie.

Na zrušenie pretekov v Ostii zareagoval i olympijský víťaz na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth, ktorý, našťastie, už má miestenku na tokijskú olympiádu vo vrecku. „Normálne ma to mrzí viac, ako keby sa to týkalo mňa,“ priznal líder tohtoročných svetových tabuliek, ktorý v závere októbra dosiahol v Dudinciach skvelých 3:41:15 h. „Verím však, že sa nejaké dobré náhradné riešenie nájde.“

Peter Mečiar, tréner Daniela Kováča, ktorý mal mať v Ostii premiéru v chodeckom maratóne na 50 km: “Priznám sa, očakával som aj takúto nepríjemnú možnosť. Šéftréner SAZ Martin Pupiš si zaslúži uznanie: len čo sa dozvedel o zrušení pretekov, začal okamžite hľadať alternatívy. Päťdesiatka na dráhe je dobrý nápad a nie je vôbec nezvyčajná, vo svete sa organizujú takéto preteky tiež. Situácia, v akej sme sa ocitli, má jednu výhodu – nemusíme nikam cestovať. Samozrejme, bude to 125 kôl na štadióne, ale stále je to 50 km rovnako ako na cestnom okruhu.”

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Michal Morvay, ktorý má v tomto roku životnú formu, prišiel v dôsledku pandémie už o druhú možnosť absolvovať kvalitnú chodeckú päťdesiatku.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk