Charitatívna štafeta prekonala v projekte Podeľme sa! Štefkov slovenský maratónsky rekord o vyše 6 minút!

Misia splnená! Štafeta na 42 x 1 km prekonala v Košiciach v rámci športovo-charitatívneho projektu „Podeľme sa!“ slovenský maratónsky rekord Róberta Štefka 2:09:53 h z Londýna 1998. Vo výbornej atmosfére a za výdatného povzbudzovania divákov dosiahla na kilometrovom okruhu v centre východoslovenskej metropoly čas 2:03:15 h, o 6:38 min lepší ako je Štefkov famózny čas.

Rekordný tón udal samotný rekordér. Košický rodák a posledný slovenský víťaz MMM (1999) Štefko zabehol úvodný kilometer za 2:55 min – v 52 rokoch! „A to som na štarte pošmykol a takmer spadol! Navyše, bežal som bez tréningu, keďže len nedávno som sa zotavil zo svalového zranenia – 21-milimetrovej trhliny,“ komentoval v Prahe žijúci slovenský rekordér na tratiach od 3000 m po maratón (plus beh na 1 míľu) svoj nedeľný štafetový kilometer: „Na druhej strane je pravda, že predtým som tri mesiace za sebou nabehal po 400 kilometrov.“

Róberta Štefka krásne podujatie, ktoré vymyslel Branislav Koniar a jeho tím, nadchla: „Super akcia, budem si ju pamätať do konca života! Časovo som stále veľmi vyťažený, ale všetko som si teraz zariadil tak, aby som mohol do Košíc prísť osobne.“

Absolútne najlepší výkon spomedzi 35 bežcov (siedmi bežali dvakrát) dosiahol juniorský halový majster SR 2020 na 1500 m Denis Fridmanský z Moldavy nad Bodvou – 2:33 min. Nádejnému zverencovi trénera Norberta Peczeho patril i druhý čas dňa na trati od Dolnej brány s obrátkou pri Immaculate – 2:35 min.

Za Fridmanským nasledovali Tibor Sahajda (2:38 a 2:40) a Marek Lenčéš (2:41). „Žiaľ, opäť sa mi nebežalo dobre, pichalo ma,“ krútil hlavou najlepší slovenský vytrvalec Tibor Sahajda, ktorý v sobotu zavŕšil víťazný hetrik na M-SR na 10 000 m a po pretekoch sa tiež sťažoval na pichanie v boku.

Skvelý bol aj slovenský rekordér v behu na 800 m vonku i v hale Jozef Repčík. Hoci už ukončil kariéru, najprv zvládol kilometer za 2:42 min a potom ešte za 2:45! „Vrátiť sa k atletike? Na to by som už nemal čas. Plne som vyťažený v práci a starostlivosťou o dve dcérky. Mladšia Agátka má len pol roka. Okrem toho sa venujem príprave detičiek v našom klube Funny Athletics v Piešťanoch,“ prezradil 33-ročný finalista ME 2012 na 800 m.

Z tria žien bežala najlepšie Iveta Putalová (2:58), juniorke Elene Duškovej namerali 3:02 a 3-násobnej olympijskej víťazke v biatlone Anastasii Kuzminovej, ktorá bežala 42. kilometer už spoločne s ostatnými účastníkmi štafety, no na čele „balíka“ s Róbertom Štefkom. Zvládla ho za 3:25 mi, pričom pred štafetou odhadovala svoj čas na 3:50 min – vraj je terénna a nie asfaltová bežkyňa…

„Rada som podporila krásnu myšlienku pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú a špeciálne v tejto dobe. Verím, že podujatím Podeľme sa! sa nám podarí upriamiť pozornosť na najviac ohrozené skupiny obyvateľov,“ skonštatovala usmievavá Nasťa Kuzminová, ktorá prišla do Košíc s manželom Danielom.

Štefkov dlhoročný sparingpartner v banskobystrickej Dukle a semifinalista OH 1996 na 5000 m Miroslav Vanko dosiahol čas 3:12, niekdajší olympionik v maratóne Marcel Matanin 2:55, šéftréner behov SAZ a kouč Ivety Putalovej Marcel Lopuchovský 3:05 a šéftérner SAZ Martin Pupiš 3:20 min.

„Nechcel som riskovať, lebo počas rozklusu ma rozbolel zadný stehenný sval,“ objasňoval Miroslav Vanko, ktorý tvoril so Štefkom na prelome milénia spolu s koučom Dušanom Valentom nerozlučnú trojicu. Štyridsaťsedemročný Martinčan stále športuje, ale pred behom dostáva prednosť cyklistika. „Týždenne nabehám už okolo 40 kilometrov, a preto bol môj cieľ čas pod 3:15, ktorý by som pred štafetou bral všetkými desiatimi. Inak – skvelé podujatie! Keď ma pozvali, ani an okamih som nezaváhal.“

Atmosféru projektu Podeľme sa! si pochvaľoval i šéftréner SAZ Martin Pupiš: „Potvrdilo sa, že Košice sú bežecké a maratónske mesto. Diváci okolo trate povzbudzovali ostošesť, veľmi nám pomohli.“

Už po úvodných piatich kilometroch mala štafeta v porovnaní so Štefkom v Londýne náskok 55 sekúnd, na 20. kilometri bol už takmer trojminútový a postupne narástol až na sedem minút. Väčšina bežcov totiž zvládala “kilák” pod 3 minúty, pričom priemerné tempo potrebné na rekord bolo 3:04,7 min. Iba na 10 zo 42 km dosiahli bežci čas nad 3 minúty, takže priemerný výkon košickej štafety zloženej z bežcov (bývalých i súčasných), orientačných bežcov, taekwondistu, triatlonistu, kickboxera, biatlonistky či obyčajných ľudí z Centra pre obnovu rodiny Dorka v Košiciach bol naozaj výborný – 2:55,3 min na kilometer.

Finančné príspevky vyzbierané počas akcie „Podeľme sa!“ pod taktovkou tímu z MMM sa rozdelia organizáciám, ktoré sa dlhodobo angažujú v otázkach starostlivosti o najohrozenejšie skupiny našej populácie: „Úsmev ako dar“ a „Oáza – nádej pre nový život“ v Bernátovciach.

GABRIEL BOGDÁNYI

Časy bežcov na jednotlivých úsekoch nájdete na tomto linku:

Podelme Sa 2020 Vysledky

Texty k foto:

Na 42. kilometri sa predstavila Nasťa Kuzminová, s tempom jej pomáhal Róbert Štefko.

FOTO GABRIEL BOGDÁNYI

Najlepšie časy dosiahol onedlho 19-ročný člen ALK Moldava nad Bodvou Denis Fridmanský.

FOTO GABRIEL BOGDÁNYI

Pätica popredných slovenských bežcov (zľava) Jozef Repčík, Marek Lenčéš, Matúš Hujsa, Tibor Sahajda a Imrich Pástor výrane prispela k výbornému času štafety.

FOTO GABRIEL BOGDÁNYI

Členovia športovo-charitatívnej štafety Podeľme sa pri predstavovaní pred podujatím.

FOTO GABRIEL BOGDÁNYI

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk