AKTUALIZÁCIA: Matej Tóth sa po zrušení Dudinskej 50 pokúsi o limit na OH vo francúzskom Giene

Koronavírus rúca slovenským chodcom (no nielen im) všetky plány. Podujatia, na ktorých sa dajú plniť limity na olympijské hry 2020 v Tokiu, organizátori rušia jedno za druhým.

Prvého marca mal o tokijskú miestenku bojovať na talianskom šampionáte na 50 km v Bergame (severovýchodne od Milána) Michal Morvay. Preteky zrušili – mesto sa totiž nachádza v regióne Lombardsko, ktoré je v Taliansku najviac zasiahnuté koronavírusom. Ôsmeho marca sa mal vo švajčiarskom Lugane konať tradičný chodecký míting so súťažami mužov a žien na 20 km, kde mala štartovať slovenská ženská jednotka Mária Katerinka Czaková aj bronzový zo lanských Armádnych svetových hier Miroslav Úradník. Aj toto podujatie zrušili.

Jóbova zvesť však prišla v pondelok, keď bol Slovenský atletický zväz (SAZ) nútený zrušiť aj 39. ročník medzinárodných chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka so štatútom podujatia Európskej atletiky (EA). Ústredný krízový štáb totiž na celom území Slovenska zakázal na 14 dní do 23. marca organizovanie akýchkoľvek verejných športových či kultúrnych podujatí. V kúpeľnom mestečku na juhu stredného Slovenska sa mali desiatky popredných svetových chodcov vrátane olympijského šampióna z Ria de Janeiro 2016 Mateja Tótha pokúšať o limit 3:50:00 h na tokijské hry.

„Situácia je veľmi zložitá, ja osobne nevidím veľmi reálne, aby sa Dudinská päťdesiatka uskutočnila v nejakom náhradnom termíne. Už 4. apríla sú totiž v programe ďalšie preteky so štatútom EA v Poděbardoch, o ďalší mesiac, 2. a 3. mája, svetový šampionát chodeckých družstiev v bieloruskom Minsku. Uzávierka nominácie v chôdzi na 50 km na olympiádu je už 31. mája,“ vysvetľuje šéftréner Slovenského atletického zväzu Martin Pupiš. „Aj vzhľadom na tieto šibeničné termíny sa už začalo debatovať o tom, že v Poděbradoch by sa okrem súťaží na 20 km išla napokon aj päťdesiatka.“

Matej Tóth, ktorý má za sebou skvelú prípravu v Juhoafrickej republike v Dullstroome, kde nachodil rekordné objemy (v jednom týždni dokonca 223 km!), i na Kanárskych ostrovoch na Tenerife v stredisku Vilaflor (absolvoval test na 40 km za 3:04:44 h, priemer na kilometer 4:37 min), teraz hľadá miesto, kde by si mohol zaistiť olympijskú miestenku. Žiaľ, možností veľa neexistuje…

„Robíme, čo sa dá,“ konštatuje 37-ročný chodec banskobystrickej Dukly, ktorého prestížny americký odborný magazín Track and Field News označil za najlepšieho svetového chodca na 50 km v uplynulom desaťročí. „Vyzeralo to tak, že pôjdeme teraz v sobotu 14. marca do Ivanofrankivska na ukrajinský šampionát, ibaže sme zistili, že sa nejde päťdesiatka, ale len 35 kilometrov. Najnovšie je v hre francúzsky šampionát 22. marca v Giene. Lenže či bude, to nevieme, lebo aj vo Francúzsku už platí zákaz organizovať podujatia nad 1000 ľudí. Uvidíme… Nevyzerá to dobre, ale stále trénujem. Ak sa niečo objaví, operatívne to budeme riešiť.“

A objavilo sa: organizátori francúzskeho šampionátu v Giene akceptovali prihlášku Mateja Tótha i Michala Morvaya

Neistota na pohode nikomu nepridáva. Chodecký šéftréner Matej Spišiak musí svojim zverencom upravovať tréningové plány, nastaviť formu na deň D bude obrovská alchýmia. Päťdesiatka totiž nie je šprint na 100 m či skok do výšky, v ktorých môžete súťažiť takmer každý deň.

Ak by Tóthovi nevyšiel štart v Giene, potom ostali v hre už len dve možnosti – buď zaradiť preteky na 50 km do programu v Poděbradoch, alebo sa o limit pokúsiť až na májových MS družstiev v Minsku.

Martin Pupiš: „Hľadáme rôzne riešenia tejto nepríjemnej situácie. Všetko je však čerstvé, musíme sa prispôsobovať vývoju. Teraz je priorita štart v Giene, lebo Poděbrady sú o ďalšie dva týždne neskôr, čiže ďalšie dva týždne čakania navyše, čo narúša prípravu.“

Nuž, nemajú to naši chodci v príprave na olympijské hry v Tokiu vôbec jednoduché…

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Matej Tóth na štarte Dudinskej päťdesiatky pred dvoma rokmi. Zdá sa, že v kúpeľnom mestečku na juhu stredného Slovenska si už do konca kariéry nezasúťaží.

FOTO SITA/JAKUB JULÉNY

Matej Tóth a šéftréner SAZ Martin Pupiš. Momentálne nemajú dôvod na úsmev.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk