Bojovníčka Iveta Putalová tvrdí, že ženské kvarteto na 4 x 400 m je perspektívne a môže sa stále zlepšovať

Najstaršia, najskúsenejšia, najúspešnejšia. Aj preto bola prirodzenou líderkou kvarteta, ktoré na berlínskych ME príjemne prekvapilo postupom do finále v behu na 4 x 400 m. Iveta Putalová ako jediná zo štvorice šikovných a sympatických slovenských štvrťkárok štartovala aj v predošlých dvoch štafetách v Zürichu 2014 a Amsterdame 2016. Do finále však doviedla našu štvoricu prvý raz.

„Teraz v Berlíne to bolo trochu iné. Kým predtým mi zverili úlohu finišmanky, teraz som dostala druhý úsek, o ktorom experti tvrdia, že je najnáročnejší,“ vraví Iveta Putalová. „Aj moja taktika bola preto iná. Bežalo sa mi dobre, dokážem sa vytiahnuť za druhými. Myslím si, že druhý úsek mi maximálne vyhovoval a som spokojná, ako som sa zhostila svojej úlohy.“

Lopuchovského zverenka upaľovala v štafete ostošesť. V rozbehu vytiahla slovenské kvarteto zo siedmej pozíciu na piatu, vo finále zasa v súboji o siedmu priečku s Rumunkami odovzdávala kolík Daniele Ledeckej so sľubným, bezmála 10-metrovým náskokom. Napokon ani to nestačilo, v konečnom účtovaní mali Rumunky k dobru sedem stotín.

„Nechceli sme sa uspokojiť len s účasťou vo finále, chceli sme zabojovať o lepšiu ako ôsmu pozíciu,“ pripomína atlétka pochádzajúca z bratislavskej Vrakune. „Už pred šampionátom sme si dali za cieľ zlepšiť slovenský rekord 3:31,66. Za všetky štyri baby môžem zodpovedne vyhlásiť, že v rozbehu aj vo finále sme do toho dali všetko, snažili sme sa zo všetkých síl. Škoda, že to nevyšlo. Rekord nám tentoraz asi nebol súdený, ale neboli sme ďaleko. Myslím si, že táto štvorica má na to, aby ho prekonala.“

V rozbehu delilo Slovenky od rekordu 45 stotín, vo finále 56.

Postupom do finále však štafeta Emma Zapletalová, Iveta Putalová, Daniela Ledecká, Alexandra Bezeková výrazne prekročila očakávania. Podľa papierových predpokladov mala byť v rozbehoch druhá, nanajvýš tretia od konca, no bojovným výkonom sa pretlačila až do 8-členného finále, v čo veril málokto.

„Pred finále sme žartovali, že ideme vyhrať,“ smeje sa Iveta Putalová. „Seriózne sa však debatovali o možnosti skončiť na šiestej či siedmej priečke. Nečakali sme, že sa stane zázrak a predbehneme štafety, v ktorých každá členka má osobný rekord hlboko pod 52 sekúnd, ale jeden, možno dve kvartetá sme teoreticky mohli zdolať. Nevyšlo to, ale nič sa nestalo, lebo pre nás bol veľký úspech už aj postup do finále. Nazbierali sme cenné skúsenosti a verím, že aj na najbližších ME 2020 v Paríži sa nám to podarí znova.“

Tridsaťročná štvrťkárka banskobystrickej Dukly si myslí, že práve štafeta je ideálna príležitosť presadiť sa na medzinárodnej scéne.

„Ak nám to nejde v individuálnych súťažiach, spojme sily v štafete. Berlín je dôkaz, že toto môže byť cesta. Myslím si, že toto kvarteto je perspektívne a môže bežať rýchlejšie a skončiť ešte lepšie. Ak budeme mať adekvátne podmienky na prípravu, prípadne absolvujeme spoločné sústredenia a natrénujeme si odovzdávky, máme šancu.“

Neoficiálna kapitánka berlínskeho kvarteta vraví, že „velila“ veľmi dobrej partii. Dievčatá si maximálne rozumeli, vzájomne sa podporovali a povzbudzovali sa. V tíme vládla demokracia.

A ako by charakterizovala ôsmu najlepšiu ženskú štvorstovkársku štafetu v Európe? Po chvíľke premýšľania spustí: „Alex Bezeková  – je zábavná i cieľavedomá, ale také sme asi všetky. Danka Ledecká je smejo, vytvára v tíme dobrú náladu. Iba osemnásťročná Emma Zapletalová je nováčik, veľmi som ju doteraz nepoznala, spoznávali sme sa až v Berlíne. Myslím si, že medzi nás dobre zapadla, perfektne sa vyrovnala s búrlivou atmosférou atmosférou a vôbec nebola vystresovaná. No a čo povedať o mne? To by mal asi niekto iný, no dovolím si povedať, že som bojovníčka.“

Presne tak. Iveta to vôbec nezveličila. Bojovnosť je jej naozaj veľká devíza. V minulosti to dokázala na hladkej štvorstovke na halových ME 2015 v Prahe i na halových MS 2016 v Portlande. No a minulý týždeň aj v štvorstovkárskej štafete na berlínskych ME.

GABRIEL BOGDÁNYI

SLOVENSKÉ ŠTAFETY NA 4 X 400 M NA ME

ZÜRICH 2014

II. rozbeh: 1. Rusko 3:28,42, 2. Veľká Británia 3:28,44, 3. Poľsko 3:29,79,… 7. Slovensko (Sylvia Šalgovičová, Alexandra Štuková, Andrea Holleyová, IVETA PUTALOVÁ) 3:39,55 (celkovo 14. miesto)

AMSTERDAM 2016

I. rozbeh: 1. V. Británia 3:26,42, 2. Poľsko 3:27,72, 3. Taliansko 3:29,57,… 5. Slovensko (Sylvia Šalgovičová, Alexandra Štuková, Alexandra Bezeková, IVETA PUTALOVÁ) 3:31,66 – rekord SR (celkovo 10. miesto)

BERLÍN 2018

I. rozbeh: 1. Taliansko 3:27,63, 2. V. Británia 3:28,12, 3. Nemecko 3:31,77, 4. Slovensko (Emma Zapletalová, IVETA PUTALOVÁ, Daniela Ledecká, Alexandra Bezeková) 3:32,11 – slovenský výkon roka

finále: 1. Poľsko 3:26,59, 2. Francúzsko 3:27,17, 3. V. Británia 3:27,40,… 8. Slovensko (Emma Zapletalová, IVETA PUTALOVÁ, Daniela Ledecká, Alexandra Bezeková) 3:32,22 (celkovo 8. miesto)

Texty k foto:

Iveta Putalová ide vždy naplno a je jedno, či beží len sama za seba alebo v štafete.

FOTO PAVOL UHRIN

Radosť našich dievčat po postupe do finále na 4 x 400 m na ME 2018 v Berlíne (zľava): Alexandra Bezeková, Iveta Putalová, Daniela Ledecká, Emma Zapletalová.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk