Bohatý bežecký rok v Košiciach sa začne 12. mája na VSE City Run a vyvrcholí 2. októbra 99. ročníkom MMM

Košice budú aj v roku 2022 dejiskom tradičných bežeckých podujatí. Viaceré z nich patria medzi dlhodobé projekty organizátorov Medzinárodného maratónu mieru (MMM), ktoré pripravujú v úzkej súčinnosti s mestom Košice. Najnovšie sa medzi športové udalosti v živote mesta zapisuje aj znovu oživená tradícia pretekov Košice – Miskolc Ultramarathon, na ktorých vo veľkej miere participujú  organizátori z maďarského partnerského mesta Miskolc.

VSE CITY RUN, 12. MÁJ 2022

Už od roku 2008 je súčasťou bežeckého diania v Košiciach charitatívny beh centrom Košíc nesúci názov VSE City Run. Odvtedy ho absolvovalo viac než 40 000 bežcov a na pomoc odkázaným ľuďom sa vyzbieralo už takmer 150 000 eur.

„Tieto štatistiky obohatíme v Košiciach aj v roku 2022 už 12. mája, keď sa beh s jednoznačným podtitulom „Vyhráva jeden, pomáha každý“, uskutoční opäť. Stane sa tak v rámci predĺženého víkendu, ktorý v srdci nášho mesta odštartuje práve VSE City Run a v nedeľu uzavrie Košice Peace Half Marathon. V tomto roku bude celý výťažok zo štartovného spolu s ďalším finančným príspevkom od  spoločnosti Východoslovenská energetika venovaný Špeciálnej materskej škole na Ľudovej ulici v Košiciach. Škôlka sa venuje predprimárnemu vzdelávaniu detí so špeciálnymi potrebami a rôznym druhom zdravotného hendikepu. Výťažok z VSE City Run bude použitý na revitalizáciu detskej záhrady a vybudovanie špeciálneho ihriska vhodného aj pre deti s hendikepom,“ informoval za organizátorov Branislav Koniar, riaditeľ MMM.

Trať VSE City Run s dĺžkou približne 4 km, vedie už tradične centrom Košíc a priľahlým Mestským parkom. Na štart, ktorý je naplánovaný na 17.00 h, sa okrem aktívnych bežcov už tradične postavia aj členovia mnohých ďalších športových klubov. Pre „nebežcov“, ktorí sa stotožňujú s cieľmi tohto podujatia, je pripravená „VSE City Run prechádzka“ so štartom o 16.30 h. Viac sa o podujatí a možnosti registrácie dozviete aj na webe www.cityrun.sk.

KOŠICE PEACE HALF MARATHON, 15. MÁJ 2022

Organizátori MMM sa pred viac než dvoma rokmi rozhodli popri tradičnom jesennom formáte vrátiť v novej podobe aj k téme jarného polmaratónu, ktorý bol dlhé roky spojený s traťou Košice – Seňa. Odložená premiéra mestského polmaratónu sa napokon uskutočnila až 29. augusta 2021. „Dnes už nič nebráni tomu, aby sa pôvodné zámery začali napĺňať, preto sa pre Košice Peace Half Marathon našiel v kalendári termín spojený s nedeľou 15. mája 2022. Vlani otestovaná trať sa plne osvedčila, a preto na jej podobe  nie je potrebné nič meniť,“ informoval Branislav Koniar.

Popri tých, ktorí absolvujú plné dva okruhy a zapíšu si na svoje konto 21 km a 97, m sú doplnkovými disciplínami jednookruhový štvrťmaratón a minimaratón s dĺžkou 4,2 km. Štart pretekov je naplánovaný na 9.00 h. Podrobnejšie informácie a on-line registrácia je na https://www.kosicemarathon.com.

KOŠICE – MISKOLC ULTRAMARATHON, 21. MÁJ 2022

Domáci aj zahraniční vytrvalci budú mať v sobotu 21. mája vynikajúcu príležitosť zmerať si svoje sily na 115 km dlhej, no bezpochyby atraktívnej trati, spájajúcej partnerské mestá Košice a Miskolc. Popri súťaži jednotlivcov sú vypísané i kategórie pre dvojice a 5 alebo 10-členné štafety. Zatiaľ posledný ročník sa uskutočnil 6. novembra 2021, keď bežci štartovali v skorých ranných hodinách z Miskolca a postupne dobiehali do cieľa v centre Košíc. Keďže podľa reglementu súťaže sa smer behu každoročne mení, odštartujú vytrvalci tentoraz z miesta kam vlani dobiehali – od košickej Dolnej brány. Štart jednotlivcov je naplánovaný na 6.00 h a štafiet na 7.00 h. Možnosť registrácie a komplexné informácie sú na webe Maratónskeho klubu Miskolc https://www.maratonclubmiskolc.hu.

MEDZINÁRODNÝ MARATÓN MIERU, 30. 9 – 2. 10. 2022

Vyvrcholením košickej bežeckej sezóny bude októbrový Medzinárodný maratón mieru. Podujatie si ako jedno z mála dokázalo počas pandémie zapísať v rokoch 2020 a 2021 oba súťažné ročníky. Po výborných vlaňajších výsledkoch  zaručujúcich pre MMM 12. priečku v rebríčku World Athletics sú ciele organizátorov aj v tomto roku ambiciózne.

„Chceme potvrdiť počtom účastníkov i výsledkami  postavenie najväčšieho domáceho a popredného svetového bežeckého podujatia,“ zdôraznil riaditeľ 99. ročníka MMM Branislav Koniar. Pre rok 2022 je MMM zaradený do kalendára World Athletics s certifikátom Elite Label. V porovnaní s rokom 2021 ide o významný posun, keď iba11 maratónov na svete (z toho 4 v Európe) má pridelený vyšší certifikát Platinum Label.

Jednou z tvári podujatia sa vďaka projektu „Po stopách maratónskych legiend“ stane víťazka MMM 2009 Olena Burkovská z Ukrajiny. Účastníčka olympijských hier v Londýne 2012, v súčasnosti už trénerka, musela utiecť zo svojej krajiny pred hrozbami vojny i s 5-mesačnou dcérou do Poľska. „Ihneď po vypuknutí konfliktu sme otvorili zbierku pod názvom ´Bež so srdcom, bež pre Ukrajinu´ a  vyzvali sme účastníkov košického maratónu na morálnu i finančnú podporu našej susednej krajiny sužovanej vojnou,“ informoval Branislav Koniar.

Registrácia MMM 2022 bola otvorená 17. februára a doposiaľ sa prihlásilo už takmer 3000 bežcov z 28 krajín celého sveta. Detailnejšie informácie nájdete na https://www.kosicemarathon.com.

(BK)

ILUSTRAČNÉ FOTO SITA

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk