Peter Korčok: SAZ v skupine 27 stabilizovaných členov EA

Okrem seminára a workshopu šéftrénerov počas konventu Európskej atletiky (EA) v Lausanne rokovali aj vedenia národných atletických federácií na fóre lídrov (Member Federation Leaders Forum). Slovenský atletický zväz zastupoval prezident Peter Korčok, generálny sekretár Vladimír Gubrický a sekretárka pre zahraničie a medzinárodné vzťahy Anna Kirnová.

„Tém bolo neúrekom. Okrem kalendára podujatí a rebríčka, čo bola hlavná agenda trénerského workshopu, sme riešili napríklad podporu národných zväzov,“ informoval šéf SAZ. „Musíme sa pochváliť, že patríme do skupiny 27 stabilizovaných členov Európskej atletiky, čo je vlastne druhá najsilnejšia skupina po sedmičke atletických veľmocí. V tretej je 17 zväzov s prívlastok rozvojové. My sme sa v skupine stabilizovaných ocitli na základe splnenia rôznych kritérií ako napríklad výška rozpočtu, počet zamestnancov, počet reprezentantov, ktorý vysielame na jednotlivé európske šampionáty. Aj preto sa budeme môcť uchádzať o mierne zvýšenú podporu ako doteraz na základe presne určených kritérií v nami zvolenom a následne schválenom programe. Ide o sumu približne 20-tisíc eur.“

Ďalšia v posledných rokoch tradičná téma bol beh pre všetkých. Aj Európska atletika ho vníma ako obrovskú príležitosť na pozitívnu zmenu životného štýlu na celom svete a ďalšiu z možností priblížiť sa k mladej generácii.

„Inšpiratívny pre nás môže byť dánsky model, kde od roku 2015 prijali národnú politiku zdravia aj na základe lobingu a aktivít v rámci národnej agendy pre zdravie. Beh sa stal druhou najvýznamnejšou aktivitou mládeže v Dánsku,“ referoval Peter Korčok.

Šéfovia zväzov dostali takisto informáciu o chystanom projekte DNA – Dynamic New Athletics na budúcoročných Európskych hrách v Minsku: „Sme plní očakávaní, no zatiaľ aj plní obáv a nedôvery, hoci Európska atletika je všeobecne vnímaná ako nositeľ pokroku a inovácií v olympijskom športe číslo jeden.“

EA pochválila organizáciu augustových majstrovstiev Európy v Berlíne. Vyhodnotila ich z rôznych uhlov pohľadu ako najlepšie v histórii. „Opierala sa pri tom napríklad o tieto ukazovatele – veľký počet divákov priamo na podujatí na štadióne i na súťažiach v centre mesta, vysoká televízna sledovanosť, množstvo interakcií na sociálnych sieťach, špičkové výkony pretekárov a spokojnosť zúčastnených športovcov,“ uviedol Peter Korčok. „EA je takisto spokojná s vysokým štandardom organizovania svojich vrcholných podujatí. Pozitívne je hodnotený aj antidopingový program ´I Run Clean´, fungovanie akreditačného systému Arena i spracovanie a využitie dát zo súťaží.“

Vedenia EA priznalo, že ešte stále vidí rezervy v propagácii, získavaní reklamných partnerov a sponzorov – to aj napriek výhodnému 8-ročnému kontraktu s Európskou vysielacou úniou (EBU). „Rezervy sú takisto aj vo vylepšovaní kalendára súťaží, v spolupráci s komerčnými bežeckými podujatiami, vo vzdelávaní trénerov a podpore jednotlivých členských federácií,“ skonštatoval prezident SAZ.

Rokovanie európskych atletických lídrov ukončil piatkový galavečer Golden Tracks, kde vyhlásili najlepších atlétov v Európe v roku 2018 a rozdali aj ďalšie ocenenia. Európskymi atlétmi roka 2018 sa stali britská šprintérka Dina Asherová-Smithová a francúzsky desaťbojár Kevin Mayer, titulom „Vychádzajúca hviezda“ ocednili nórskeho strednotratiara Jakoba Ingebrigtsena, švédskeho žrdkára Armanda Duplantisa a bieloruskú prekážkarku Eľviru Hermanovú. Ocenenie za celoživotný prínos pre atletiku získal britský diaľkar Greg Rutherford, cenu fair-play ukrajinská osemstovkárka Natalia Pryščepová. Laureátmi trénerskej ceny sa stali Švédka Carina Lindbergová a Jacques Binder zo Švajčiarska. Cenu za inováciu získala dvojica Antonio Sanchez Pato a Emanuele Isidoriová za prácu na tému duálnej kariéry študentov-športovcov v Európe.

(GB)

Texty k foto:

Peter Korčok

FOTO SITA/PETER RUSKO

Na konvente EA v Lausanne zastupovali SAZ prezident Peter Korčok, generálny sekretár Vladimír Gubrický, sekretárka pre zahraničie a medzinárodné vzťahy Anna Kirnová a šéftréner Martin Pupiš.

FOTO SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk