Bežecký pohár SAZ 2023 sa začne v nedeľu na Majcichovskej desiatke, chystá sa tam takmer celá slovenská elita vrátane olympioničky Pejpkovej

Piaty ročník Bežeckého pohára Slovenského atletického zväzu (BP SAZ) sa v roku 2023 začne už najbližšiu nedeľu 32. ročníkom Majcichovskej desiatky. Zanietenci z obce v trnavskom okrese sa po troch rokoch reštrikcií opäť v úvode marca tešia na bežcov, ktorí si chcú otestovať svoju formu na certifikovanej 10 km trati. Opäť sa pobeží na trojkilometrovom rýchlom okruhu.

“Počet štartujúcich sme stanovili na 450 bežcov, ale v stredu ráno sme mali prihlásených už 471, niektorí z nich však ešte nemajú zaplatené štartovné. Z kapacitného hľadiska sme z vlastných zdrojov schopní zvládnuť päť stoviek účastníkov. Pár miest je ešte rezervovaných pre elitných bežcov. Je to druhá najvyššia účasť v histórii. Najviac pretekárov sme mali v roku 2020, keď bolo naše podujatie zároveň majstrovstvami Slovenska v cestnom behu na 10 km. Vtedy sa ich predstavilo až 647,” informoval technický riaditeľ a hlavný rozhodca Majcichovskej desiatky Milan Kraic.

Z jeho slov vyplýva, že bežci na Majcichov ani po náročnom uplynulom období nezanevreli. Pred troma rokmi to bolo posledné bežecké podujatie pred pandémiou koronavírusu, v roku 2021 sa Majcichovská desiatka ani neuskutočnila.

“Vlani sme preteky zorganizovali až v máji, ani účasť nebola taká vysoká, ale chceli sme ich po predchádzajúcej vynútenej prestávke vinou pandémie COVID-19 usporiadať, keďže okolnosti to už umožnili. Neuvažovali sme zostať pri májovom termíne, teraz sme sa vrátili k pôvodnému, ktorým je prvá marcová nedeľa. Je to na počesť letu prvého československého kozmonauta Vladimíra Remeka do vesmíru. Najrýchlejší bežec na Majcichovskej desiatke získa putovný pohár, ktorý mu osobne odovzdá čestný hosť Vladimír Remek,” prezradil Kraic.

V štartovej listine figurujú obaja obhajcovia lanských víťazstiev Martin Rusina (31:52 min) a Iveta Furáková (38:00), ale aj držiteľka rekordu na súčasnej trati Silvia Valová (34:39 z roku 2020) či celková víťazka Bežeckého pohára 2022 Žofia Naňová. Jej hlavnou súperkou bude niekdajšia olympionička Katarína Pejpková. Mužský rekordér z Majcichova Tibor Sahajda (29:53) zatiaľ nie je medzi prihlásenými. Okrem Rusinu budú medzi adeptov na popredné priečky patriť Michal Staník, Michal Kováč, Peter Kováč, Marek Lenčéš, Peter Ďurica či Adam Tomeček. Konkurencia v Majcichove bude naozaj veľmi dobrá.

Organizátori – ako býva v Majcichove zvykom – zabezpečili pre účastníkov bezplatnú autobusovú dopravu z Trnavy do dejiska pretekov, ktorých štart bude v nedeľu 5. marca na pravé poludnie po odznení kostolných zvonov.

Piaty ročník BP SAZ bude mať 16 podujatí so 17 započítavanými disciplínami – na MMM v Košiciach sa totiž boduje okrem maratónu aj polmaratón. V porovnaní s rokom 2022 nedošlo k nijakým výrazným zmenám. V jednotlivých behoch sa boduje prvých 20 miest v redukovanom poradí pretekárov registrovaných v SAZ. Dajú sa znova získať i bonusy za medailové umiestenia na slovenských šampionátoch, za slovenské rekordy a aj bonusy za dosiahnuté časy.

Z celkového počtu 16 behov (17 bodovaných súťaží) zaradených do BP SAZ 2023 sa pretekárovi počíta do konečného hodnotenia seriálu maximálne 7 najlepších bodových výsledkov. Aby sa bežkyňa či bežec objavil v záverečnej celkovej klasifikácii, musí sa zúčastniť najmenej na troch kolách BP SAZ 2023, pričom minimálne raz by mal štartovať na niektorých z ôsmich majstrovstiev Slovenska zaradených do kalendára BP SAZ.

Vytrvalkyne i vytrvalci umiestnení na prvých 10 miestach v konečnom poradí získajú finančné ocenenia v hodnote od 150 eur (6. – 10. miesto) do 750 eur pre celkových víťazov v oboch kategóriách.

Bežecký pohár SAZ 2023 vyvrcholí 25. novembra súťažou vytrvalcov na slovenskom krosovom šampionáte pravdepodobne v Malackách.

V roku 2022 si celkové prvenstvo v tomto seriáli vybojovali Marek Hladík z BMSC Bratislava (už tretí raz za sebou!) a premiérovo Žofia Naňová zo Slávie STU Bratislava.

BP SAZ 2023 – KALENDÁR PODUJATÍ
5.3. Majcichovská desiatka – Majcichov
18. 3. Laborecká desiatka – Strážske
26. 3. majstrovstvá SR v polmaratóne – Čečehov
2. 4. ČSOB Bratislava Marathon (body je možné získať za polmaratón aj maratón)
16. 4. Národný beh Devín – Bratislava (11,5 km)
29. 4. majstrovstvá SR/ČR na 10 000 m na ovále – Žilina
8. 5. Pomlé Run (10 km) – Šamorín
13. 5. „Vytrvalecká noc“ – 5000 m na ovále – Banská Bystrica (vo večerných hodinách buď Štiavničky alebo štadión UMB, výsledky sa počítajú aj do ligy)
27. 5. Zavarská desiatka – Zavar
29. – 30. 7. majstrovstvá SR na ovále (5000 m) – Banská Bystrica
6. 8. majstrovstvá SR v behu do vrchu (8,52 km) – Pruské – Vršatec
2. 9. majstrovstvá SR v horskom behu Behaj lesmi Štiavnické vrchy (12 km)
9. 9. majstrovstvá SR v cestnom behu na 10 km/Telekom Night Run – Bratislava
1. 10. MMM/majstrovstvá SR v maratóne – Košice (boduje sa polmaratón aj maratón, obe osobitne)
15. 10. Beh okolo Dulova (4,8 km) – Dulov pri Púchove
25. 11. majstrovstvá SR v krose (vytrvalci) – Malacky (?)
Upozornenie: Na ČSOB BAM sa boduje spoločne polmaratón aj maratón: obodujú sa časy v polmaratóne aj maratóne podľa tabuliek WA (Svetová atletika) a urobí sa poradie Top 20 výkonov, ktoré by získali body do BP SAZ.

Kompletný súťažný poriadok BP SAZ 2023 nájdete na tomto linku:

https://www.atletika.sk/wp-content/uploads/2023/02/BEZECKY-POHAR-SAZ-2023-sutazny-poriadok-FINAL.pdf

DOTERAJŠÍ MEDAILISTI BP SAZ (2019 – 2022)

■ 2019

ŽENY: 1. Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra), 2. Jana Genčurová (AŠK Slávia Trnava), 3. Mária Danečková (individuálna členka SAZ)

MUŽI: 1. Tibor Sahajda (BMSC Bratislava), 2. Jozef Urban (TJ Obal servis Košice), 3. Marián Zimmermann (ŠK Atléti BS Banská Štiavnica

■ 2020

ŽENY: 1. Radka Roháčová (AK ZVP Lučatín), 2. Dana Janečková (AC Nové Zámky), 3. Zuzana Durcová (BMSC Bratislava)

MUŽI: 1. Marek Hladík (BMSC Bratislava), 2. Taras Ivaniuta (individuálny člen SAZ), 3. Marek Lenčéš (Go Create Performace Center)

■ 2021

ŽENY: 1. Lucia Pelikánová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica), 2. Katarína Došek (AKM Tlmače), 3. Zuzana Polohová (Lesky´s Runners)

MUŽI: 1. Marek Hladík (BMSC Bratislava), 2. Radovan Tomeček (Slávia STU Bratislava), 3. Tibor Sahajda (BMSC Bratislava)

■ 2022

ŽENY: 1. Žofia Naňová (Slávia STU Bratislava), 2. Lucia Pelikánová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica), 3. Silvia Valová (AK ZVP Lučatín)

MUŽI: 1. Marek Hladík (BMSC Bratislava) , 2. Michal Staník (BK Lysá pod Makytou), 3. Martin Rusina (BMSC Bratislava)

ĽUBOŠ BOGDÁNYI, GB

Text k foto:

Na prvej snímke Silvia Valová na trati Majcichovskej desiatky v roku 2022, vtedy tam získala titul majsterky SR a utvorila aj traťový rekord, na druhej obhajca prvenstva Martin Rusina.

FOTO MARIÁN BARTOŠ a JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk