Slovenská elita trénuje šiesty raz spoločne na Štrbskom Plese

Už šiesty raz sa slovenská atletická elita rôznych vekových kategórií stretla na spoločnom reprezentačnom sústredení v hoteli FIS na Štrbskom Plese. Spoločnú prípravu na novú sezónu začalo pod tatranskými končiarmi 71 popredných atlétov plus 29 koučov a ďalších členov realizačných tímov našich elitných pretekárov.

„Okrem nich sme pozvali na sústredenie lekára, fyzioterapeutov a opäť nám vyšla v ústrety Stredná zdravotnícka škola v Banskej Bystrici, ktorá počas sústredenia poskytla masérky. Dovedna nás je stodesať,“ informoval šéftréner Slovenského atletického zväzu Martin Pupiš. Sústredenie SAZ sa oficiálne začalo v pondelok 22. a potrvá do nedele 28. októbra.

SAZ na čele s prezidentom Petrom Korčokom pozval na Štrbské Pleso účastníkov tohtoročných vrcholných podujatí – halových MS v Birminghame, ME v Berlíne, juniorských MS v Tampere a ME do 18 rokov v Györi.

„Keďže na budúci rok sa Slovensko predstaví aj na dvoch dôležitých tímových súťažiach – Európskych hrách v Minsku a v I. lige ME družstiev – pozvali sme aj najvážnejších kandidátov pre účasť na týchto podujatiach. Tatranské sústredenie preto berieme aj ako ideálnu príležitosť na upevňovanie tímového ducha, aby sa reprezentanti spoznali skôr ako až priamo na súťažiach,“ doplnil zväzový šéftréner.

Atlétov a ich koučov, medzi ktorými nechýbajú ani olympijský víťaz z Ria 2016 a vicemajster Európy z Berlína na 50 km Matej Tóth, či najrýchlejší Slovák v histórii, úradujúci majster Európy do 23 rokov na 200 m a halový vicemajster Európy na 60 m Ján Volko, čaká počas sústredenia nabitý program. Okrem svojich tréningov absolvujú prednášky na rôzne zaujímavé témy.

Napríklad v utorok referoval kouč kladivárky Martiny Hrašnovej Rudolf Lukáč o atletickom vzpieraní – predpoludním trénerom, popoludní ich zverencom. Zaujímavá bola aj diskusia so šéfkou Antidopingovej agentúry SR Žanetou Csáderovou a odborným pracovníkom agentúry pre výchovu a vzdelávanie Ľubomírom Gulánom. „Pracovníci ADA informovali o novinkách týkajúcich sa problematiky antidopingu a športovci zasa referovali o problémoch, s ktorými sa stretávajú pri antidopingových testoch,“ doplnil Martin Pupiš.

Šéftréner mal v utorok prednášku o tom, ako funguje svetový rebríček IAAF, ktorý sa stal namiesto tradičných výkonnostných limitov určujúcim faktorom pre účasť na OH a MS. Takisto referoval o septembrovej inšpekčnej ceste do Dauhy a Tokia, kde sa v nasledujúcich dvoch rokoch uskutočnia vrcholy atletickej sezóny. Martin Pupiš takisto vysvetlil reprezentantom stratégiu pri tvorbe termínovej listiny na rok 2019, aby vedeli, prečo je dané podujatie vtedy a nie inokedy.

„Naplánované máme i ďalšie prednášky a prezentácie – Ľudovít Žambokréthy bude hovoriť o doplnkoch výživy, MUDr. Vladimír Hostýn o možnostiach svalovej diagnostiky – tenziomyografii a Dávid Líška o úrazovej prevencii z pohľadu  fyzioterapeuta, pričom s atlétmi absolvuje aj spoločné cvičenia,“ dodal Pupiš.

Na Štrbskom Plese v hoteli FIS v utorok rokoval výkonný výbor SAZ, v stredu bude mať zasadnutie komisia športovcov, vo štvrtok komisia mládeže, v piatok a v sobotu bude rokovať športovo-technická komisia zväzu.

„Na sústredení vládne pohodová atmosféra. V prvý deň v pondelok nás privítalo krásne počasie, no v utorok podvečer sa rozfúkalo a začalo snežiť, takže mnohí budú asi modifikovať svoj program, v ktorom figurovali aj horské túry,“ podotkol Martin Pupiš.

Na Štrbskom Plese trénujú okrem našich reprezentantov aj českí – napríklad tréningová skupina Josefa Karasa na čele s halovým vicemajstrom Európy 2015 a českým rekordérom v diaľke Radkom Juškom. Práve jej novým členom sa stal slovenský výškar Matúš Bubeník, ktorý sa presťahoval z Brna do Prahy. Do ďalšej sezóny vstúpia s novými trénermi i ďalší slovenskí reprezentanti. Šprintéra Šimona Bujnu bude pripravovať Radoslav Ivan, na vytrvalca Tibora Sahajdu bude dozerať František Višnický a chodec Miroslav Úradník rozšíril tréningovú skupinu Mateja Spišiaka, v ktorej sa pripravuje aj Matej Tóth.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Účastníci sústredenia SAZ na Štrbskom Plese.

FOTO SAZ

Šéftréner SAZ Martin Pupiš má na sústredení riadnu dávku povinností.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk