Štvorstovkárska rekordérka Iveta Putalová: Mám rezervy, možno aj na čas pod 52,50

Veľmi túžila pokoriť 53 sekúnd, ani za svet sa jej to nedarilo. Štyri pokusy a – nič. Zakaždým dobehla tesne nad spomenutú hranicu. Raz ju zabrzdil  nevhodný ovál, inokedy slabšia konkurencia. Napokon sa predsa len dočkala. Vtedy, keď to už vôbec nečakala. A bol z toho nielen čas pod 53 sekúnd, ale rovno slovenský rekord 52,62 sekundy.

Iveta Putalová pôvodne na minulotýždňovom štvrtkovom mítingu IAAF World Indoor Tour v Toruni ani nemala štartovať. Ponuka prišla v poslednej chvíli, a tak po utorkových pretekoch v Sabadelli neďaleko Barcelony nešla domov, ale odletela na torunský Copernicus Cup.

Ani vo sne jej nenapadlo, že si vezme späť slovenský rekord, ktorý jej 20. januára na pretekoch vo Viedni „uchmatla“ Alexandra Bezeková časom 52,68. Najmä, keď ju znova zaradili do slabšieho behu. Našťastie, na poslednú chvíľu doňho presunuli aj výbornú Poľku Holubová, piatu na posledných dvoch ME v Amsterdame 2016 a Zürichu 2014.

„Slovenský rekord ma prekvapil. Taký kvalitný čas som naozaj nečakala, chcela som len zabehnúť konečne pod 53 – to bola priorita. V predchádzajúcich pretekoch som dosahovala časy kúsok nad touto hranicou, pričom ani raz som sa poriadne neunavila. Dobehla som a o chvíľku by som mohla štartovať znova. Po vyčerpaní ani stopy! Vedela som, že mám v nohách rýchly čas, len som sa potrebovala dostať do výhodnej dráhy v dobrých pretekoch s kvalitnými súperkami. V Toruni to, našťastie, vyšlo super, všetko do seba zapadlo,“ tešila sa 29-ročná zverenka Marcela Lopuchovského.

Hoci na torunskom mítingu bežala už piatu štvorstovku v sezóne – súťažiť začala 27. januára –  a dokonca tretiu za šesť dní, únavu vôbec necítila. Výsledok? Dvadsaťdvastotinové zlepšenie osobného a šesťstotinové slovenského rekordu. Putalová prvý beh vyhrala za 52,62, celkovo skončila štvrtá za Švajčiarkou Sprungerovou (51,28), Poľkami Swietyovou-Erseticovou (51,78) a Wyciszkiewiczovou (52,55).

„Perfektná atmosféra a zaplnený päťtisícový kotol ma poriadne vyburcovali. Vyhovovalo mi, že som bežala v rovnkaom behu práve s Holubovou, lebo ona je výkonnostne približne na mojej úrovni. Vďaka nej som sa potiahla k rekordnému výkonu, ale myslím si, že ak by som štartovala v druhom, rýchlejšom behu, ešte som mohla čosi stiahnuť. Myslím si, že ešte mám rezervy, možno aj na výkon pod 52,50,“ odhadovala Iveta Putalová.

Ešte skôr ako prvý raz v sezóne zakľakla do blokov na 400 m, prišla na tejto trati o slovenský rekord 52,84 z finále halových ME 2015 v Prahe, kde skončila štvrtá. Alexandra Bezeková, ktorá si v tohtoročnej hale odskočila zo šprintov na štvorstovku ho vo Viedni zlepšila o 16 stotín.

„Samozrejme, je to trochu iné, ak vás tlačí dopredu svojimi výkonmi domáca konkurentka, ktorú dobre poznáte. Mňa však motivuje akákoľvek súperka, nie iba Alex, ale napríklad aj Poľky či Sprungerová,“ poznamenala na margo rivality s Bezekovou štvorstovkárka banskobystrickej Dukly.

Tréner Marcel Lopuchovský tvrdí, že jeho zverenka zúročila v Toruni dvojmesačné juhoafrické sústredenie z prelomu rokov.

Putalová s koučom súhlasí: „Bolo azda najlepšie v mojej kariére, v Potchefstroome som makala ako nikdy doteraz. V príprave som nič neoklamala. Dávala som do toho maximum, ba občas možno aj viac,“ vravela s úsmevom. „Našťastie, v Toruni sa konečne všetko prejavilo, lebo po predchádzajúcich pretekom som už občas aj pochybovala, či to malo zmysel.“

V premiére na halových MS 2016 v Portlande sa Iveta nečakane – ale aj zhodou viacerých priaznivých okolností – prebila na 400 m až do finále a v ňom skončila šiesta. Ak by čosi podobné zopakovala aj onedlho na šampionáte v Birminghame, bola by to paráda.

„Netuším, čo šampionát prinesie, lebo tam je to neraz aj o náhode – či dostanem výhodnú  dráhu, či sa vyhnem kolíziám, či budem mať športové šťastie aj ja. Pravda, šťastie praje len tomu, kto má natrénované,“ poznamenala Iveta Putalová. „Prirodzene, v Birminghame by som najradšej bežala opäť vo finále, ale nechcem mať zbytočne veľké oči. Pôjdem od behu k behu – ako na halových ME 2015 v Prahe a aj v Portlande a – uvidíme.“

GABRIEL BOGDÁNYI (časť článku písaná aj pre denník ŠPORT)

 

IVETA PUTALOVÁ V ROKU 2018 NA 400 METROV

53,14 VIEDEŇ (27. januára): 5. miesto (2. v VI. behu), víťazka: Healyová (Ír.) 52,08

53,59 MONDEVILLE (3. februára): 2. miesto (1. v I. behu), víťazka: Baumgartová (Poľ.) 53,56

53,31 CHEMNITZ (10. februára): 1. miesto (1. v II. behu), druhá: Župinová (Slovin.) 53,48

53,69 SABADELL (13. februára):  1. miesto, druhá: Buenová-Fernándezová (Šp.) 53,74

52,62 TORUŇ (15. februára): 4. miesto (1. v I. behu), víťazka: Sprungerová (Švajč.) 51,28

 

Text k foto:

Iveta Putalová na víkendových halových majstrovstvách Slovenska v Eláne.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk