Atlét roka 2020 Matej Tóth takmer ukončil kariéru, no napokon získal siedmy triumf

Anketu Atlét roka, ktorú každoročne vyhlasuje Slovenský atletický zväz, vyhral v roku 2020 chodec Matej Tóth. Zvíťazil tesnejším bodovým rozdielom ako v uplynulých rokoch. “Veľmi sa teším z prvenstva, ktoré je v tejto ankete už moje rekordné siedme, čo zvýrazňuje jeho hodnotu. Moja radosť je o to väčšia, že máme za sebou atypickú sezónu bez vrcholných podujatí, v ktorej bolo oveľa náročnejšie posudzovať jednotlivé výkony a pri hlasovaní sa rozhodovať medzi nimi. Význam víťazstva zvýrazňuje tiež skutočnosť, že som ho dosiahol v roku, v ktorom to vyzeralo, že už ani nebudem ďalej pokračovať. Napokon som tak, našťastie, nestalo a získal som ocenenie i zašliapal výborne na Dudinskej päťdesiatke, čo je pre mňa veľké povzbudenie do mojej poslednej sezóny aktívneho športovca, ktorú rozbieham,” povedal Tóth na piatkovom vyhlásení výsledkov ankety v športovej hale Mladosť v Bratislave, ktoré tentoraz pre pandémiu koronavírusu nemalo podobu slávnostného gala večera.

POSTRČILA HO MANŽELKA

Zverenec Mateja Spišiaka sa na slovenskom atletickom tróne ocitol po ročnej pauze, hoci ani v tomto roku to najskôr nevyzeralo, že bude “kráľom”. Po preložení olympijských hier 2020 v Tokiu na rok 2021 totiž uvažoval aj o ukončení kariéry.

“Veľmi mi pomohla podpora ľudí. V čase, keď som si nevedel predstaviť, že mám ešte ďalší rok zostať ako aktívny pretekár pri vrcholovom športe, absolvovať ďalšiu zimnú prípravu, bolo dôležité nastaviť si hlavu a mentálne sa presvedčiť, že to dám a mám na to. Prišla však úžasná podpora atletického hnutia, fanúšikov a verejnosti. Posledným jazýčkom na váhach bola manželka, ktorá mi povedala, že ak mám chuť a myslím si, že to zvládnem, tak nech do toho idem. To bolo to posledné, čo ma postrčilo k pokračovaniu kariéry. Urobil som dobre, lebo po nejakom čase, keď som sa opäť rozbehol v príprave, som zistil, že ma atletika stále baví, zlepšujem sa a tomu zodpovedali aj výsledky na jeseň,” uviedol olympijský šampión z Ria de Janeiro 2016, ktorý koncom októbra na Dudinskej päťdesiatke splnil limit na OH v Tokiu 2021 a zároveň dosiahol svetový výkon roka.

“Potreboval som takúto vzpruhu. Prežil som krásne pocity a eufóriu, ktorá mi už chýbala po predchádzajúcich náročných päťdesiatkach vrátane sklamania na MS v Dauhe. Okrem víťazstva mi aj výkon v Dudinciach dodal dobrý pocit. Sám sebe som dokázal, že na ňu ešte mám a môžem konkurovať najlepším na svete. Ak budem zdravý a v top forme, môžem pomýšľať na olympiáde v Tokiu aj na obhajobu zlata,” skonštatoval 37-ročný nitriansky rodák.

Tóth vo výsledkoch predstihol šprintéra, dvojnásobného víťaza ankety Jána Volka len o 32 bodov a prekážkarskú rekordérku na 400 m Emmu Zapletalovú o 45 bodov. “Je príjemné vidieť, že sme tesne za sebou nasekaní viacerí. Stále je to však len anketa. Ja nerobím šport pre úspech v nich. Viackrát som už spomínal, že radšej chcem v nej skončiť štvrtý či piaty a byť olympijský víťaz, ako ju vyhrať a byť desiaty na svete. Bodaj by sme sa predbiehali v kvalite našich výkonov, aby sme na Slovensko prinášali lepšie a lepšie výsledky,” želal si chodecký šampión.

VOLKO SI VÁŽI SVOJE UMIESTNENIE, TÓTHOVI PRAJE ÚSPECH V TOKIU

V ankete Športovec roka 2020 si Tóth s Volkom poradie v porovnaní s anketou Atlét roka vymenili. Halový majster Európy 2019 na 60 m v nej bol štvrtý a olympijský víťaz v chôdzi na 50 km piaty.

„Vážim si svoje umiestnenie, aj keď je mierne zvláštne, že v Športovcovi roka na Slovensku som skončil pred Matejom Tóthom a medzi atlétmi som druhý za ním. Nezakladám si však na tom a Matejovi to prajem. Verím, že v Tokiu opäť zabojuje o najvyššie priečky a podarí sa mu získať medailu. Pre mňa je aj 2. miesto v ankete SAZ skvelé,” poznamenal najlepší slovenský šprintér vo video vstupe zo sústredenia na Kanárskych ostrovoch.

V PREMIÉRE V PRVEJ TROJKE, V BUDÚCNOSTI CHCE ÍSŤ VYŠŠIE

Ako kométa vystrelila v roku 2020 Emma Zapletalová, čo sa odrazilo aj vo výsledkoch ankety Atlét roka, v ktorej sa ako debutantka v kategórii dospelých dostala do  prvej trojky. “Prvýkrát ma vyhodnocovali v tejto kategórii, preto som rada, že sa mi ušlo takéto vysoké umiestnenie. Hneď v mojej premiérovej dospeláckej sezóne som skončila tretia a v tomto trende by som chcela pokračovať aj v budúcnosti. Urobím všetko pre to, aby to tak aj bolo. Tóth a Volko sú starší a skúsenejší pretekári, v atletike pôsobia už dlhšiu dobu ako ja. Uvidíme, ako to bude v ďalších rokoch, v ktorých sa budem snažiť posúvať vyššie,” poznamenala 20-ročná Nitrianka, ktorá sa zároveň stala laureátkou ceny Prekvapenie/Objav roka.

PREKVAPENÝ TRÉNER ROKA

Tréner mladej talentovanej prekážkarky Peter Žňava ovládol v ankete kategóriu Tréner roka medzi dospelými. “Veľmi ma to potešilo. Bolo to pre mňa o to väčšie prekvapenie, že som vyhral ako kouč pretekárky, ktorá skončila celkovo tretia. Obvykle sa laureátom totiž stáva tréner víťaza ankety,” podotkol Žňava, ktorému nechýba motivácia bez ohľadu na víťazstvo v ankete: “Ja som bol dostatočne motivovaný aj predtým.”

SVOJ POTENCIÁL UKÁZAL V ŠAMORÍNE

Atlét roka 2020 spomedzi mládežníkov je šprintér Oliver Murcko, ktorý zlepšil juniorský rekord SR na 400 m až dvakrát. “Som nesmierne rád. Nečakal som to a som poctený tým, že sa práve mne ušla táto cena. Najviac zrejme zarezonovalo moje vystúpenie na mítingu P – T – S v Šamoríne. Štyristovka mi išla dobre už predtým, ale tam to vystrelilo. Neprišlo to len tak, mal som natrénované, aby som to dokázal zabehnúť. Môj potenciál som však akoby odomkol práve tam,” vyjadril sa zo sústredenia na Tenerife prostredníctvom videa zverenec Štefana Bielika, držiteľa ocenenia v kategórii Tréner roka 2020 – mládež, ktorému v tohtoročných svetových tabuľkách juniorov patrí 2. miesto v Európe a 4. na svete. V nasledujúcej sezóne sa zameria nielen na beh na 400 m, ale aj na polovičnú trať 200 m, kde uspel v roku 2018 na OH mládeže v Buenos Aires.

ĽUBOŠ BOGDÁNYI

FOTO ROMAN BENICKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk