Senzačný Coleman zlepšil svetový rekord na 60 m už na 6,34!

Christian Coleman utvoril na halových majstrovstvách USA v atletike v Albuquerque svetový rekord vo finále behu na 60 metrov časom 6,34 sekundy. Dvadsaťjedenročný mladík zlepšil doterajšie historické maximum krajana Mauricea Greena z 3. februára 1998 v Madride, ktoré potom zopakoval aj 3. marca 2001 v Atlante, až o 5 stotín!

 

Američan už v tomto roku bežal rýchlejšie ako Greene, avšak jeho čas 6,37 sekundy z 19. januára v Clemsone nemôže Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) uznať za svetový rekord, lebo neboli k dispozícii elektronické záťažové bloky.

 

Coleman v nedeľu využil výhodnú nadmorskú výšku 1609 m, ktorú ponúkalo dejisko šampionátu v štáte Nové Mexiku. Vicemajster sveta na 100 m z Londýna vyhral najprv svoj rozbeh za 6,46, potom bol najrýchlejší v semifinále (6,42), pričom v oboch prípadoch zjavne nešprintoval naplno a šetril si sily na finále. V ňom – rozhodovalo sa aj o dvoch miestenkách pre marcové halové MS v Birminghame – nedal súperom žiadnu šancu. Coleman vyletel z blokov (štartová reakcia 0,149 s) a už po desiatich metroch viedol pred Ronniem Bakerom, ktorý skončil druhý za 6,40, a zaradil sa na tretiu priečku historických svetových tabuliek. Bronz si vybojoval skúsený Mike Rodgers časom 6,50.

 

„Snažil som sa len o jediné – vyhrať,“ vravel Christian Coleman pre americké médiá. „Odštartoval som solídne, ale mám pocit, že na štarte ešte musím trochu popracovať. Prechodová fáza bola dobrá ako zvyčajne, a potom som len upaľoval do cieľa za prvenstvom a svetovým rekordom. Milujem atletiku, šprinty, súťaže. Keď máte svoj deň, víťazíte a prekonávate rekordy. Keď nie, prichádzajú prehry. Mám rád veľké súťaže, ktoré sleduje celý svet. Vtedy moje ego prekvitá.“

 

Christian Coleman, na stovke strieborný na lanských MS v Londýne a šiesty na OH 2016 v Riu. V zbierke má aj striebro z londýnskej štafety na 4 x 100 m. Iba on a bývalý svetový rekordér na stovke Justin Gatlin sa môžu pochváliť tým, že na prestížnych vysokoškolských majstrovstvách USA vyhrali v hale šprinty na 60 a 200 m a vonku na 100 i 200 m. Vonku sú jeho osobné rekordy 9,82 na stovke a 19,85 na dvojstovke (v hale 20,11).

(GB, SITA)

 

Text k foto:

Christian Coleman

FOTO SITA/AP

 

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk