Zrušenie môže byť lacnejšie ako odklad, tvrdia organizátori maratónu v Bratislave

Hlavu v smútku a plno starostí má v súčasnosti Wolfgang Konrad, organizátor Viedenského maratónu (Vienna City Marathon), ktorý sa mal uskutočniť 19. apríla 2020 a v rámci neho sa mali uskutočniť aj národné šampionáty Rakúska, Slovenska a Maďarska v tejto kráľovskej bežeckej disciplíne. Pandémia koronavírusu ho prinútila prijať rozhodnutie o zrušení tohtoročnej edície podujatia.

Keďže nemalo poistenie proti neuskutočneniu, plynú z toho značné finančné straty, ktoré ovplyvnia aj jeho nasledujúce ročníky. “Bude to náročná cesta,” vraví Konrad, ktorý ešte nepozná presné čísla, ale po ich vyčíslení sa strata bude pohybovať na úrovni 1,5 – 2 milióny eur.

Len dva týždne pred Viedňou mala slovenská metropola hostiť ČSOB Bratislava Marathon. Organizátori zo spoločnosti Be Cool sa 15. ročník podujatia rozhodli preložiť. Ani tento odklad na jesenný termín (5. – 6. 9. 2020) sa však neobišiel bez zvýšených nákladov.

“Zatiaľ je to predbežne okolo 80 000 – 120 000 eur. Sú to najmä položky za krízovú komunikáciu, opätovné personálne náklady, potom znovunastavenie komunikácie a prezentácie podujatia vrátane novej mediálnej kampane, objednanie niektorých vecí, ktoré sme už raz objednali a nevyužili. Musíme tak urobiť ešte raz, znovu objednať nové systémy na preregistráciu bežcov, riešenie presunov štartovného. Je toho veľa, čo ide nad rámec pôvodného rozpočtu,” povedal pre agentúru SITA riaditeľ podujatia Jozef Pukalovič, ktorý priznal, že nemali v hlave rovnaký krok ako Viedenčania.

“Úprimne vravím, neuvažovali sme o zrušení podujatia. Našou prvou myšlienkou bolo, že sa pokúsime nájsť rozumný nový termín, keď veríme, že situácia bude už v poriadku. Naším cieľom bolo a stále je urobiť akciu v roku 2020, ak to dovolia okolnosti. Paradoxne, keď som si pozeral celkovú ekonomiku akcie, jej zrušenie by nás možno za určitých okolnosti vyšlo s menšími stratami ako jej presunutie a všetko, čo s tým súvisí. Teraz sme sa vydali cestou neistoty, ale toto je naše ´dieťa´, staráme sa o oň od narodenia a berieme to tak, že jednoducho do tohto rizika pôjdeme a zvládneme aj túto skúšku,” pokračoval Pukalovič.

Kým organizátor Viedenského maratónu tvrdí, že pri tzv. zásahu vyššej moci sa registračný poplatok nemusí refundovať, ľudia z ČSOB Bratislava Marathon ponúkli všetkým zaregistrovaným tri rôzne možnosti (štartovné si môžu presunúť na niektorý z nasledujúcich troch ročníkov podujatia 2021, 2022 alebo 2023, môžu ho darovať komukoľvek podľa vlastného uváženia v ročníkoch 2020 /septembrový termín/, 2021 alebo 2022, môžu na náklady organizátora požiadať o zaslanie bežeckého setu z ČSOB Bratislava Marathon pre rok 2020).

“Je to veľmi zložitá téma a má rovinu právnu, ľudskú i ekonomickú. Riešil som to v posledných dňoch s viacerými riaditeľmi behov v strednej Európe, ktoré museli byť presunuté alebo zrušené. Realita je taká, že pre nás sú tieto témy existenčné, čo si mnoho ľudí neuvedomuje. Sú to jedny z najťažších rozhodnutí. Obzvlášť, keď akcie rušíme či presúvame za okolností, ako nastali teraz. My sme boli reálne už tesne pred štartom (zostávali necelé 4 týždne), mnohé veci pre bežcov už máme v skladoch, mnohé ďalšie sú na ceste k nám a prídu v priebehu pár dní. Chceli sme ponúknuť ľudské riešenie a verím, že sa tak stalo. Máme zatiaľ veľmi pozitívne reakcie,” skonštatoval riaditeľ ČSOB Bratislava Marathon.

Viedenský maratón má rozpočet päť miliónov eur. Jeho poistenie pre prípad neuskutočnenia by si vyžiadalo značnú časť z tejto sumy, čo by bolo podľa Konrada neúnosné. Ani maratón v Bratislave nie je poistený. “Máme ako agentúra poistených strašne veľa vecí od majetku, nehnuteľností, zodpovednosti za škodu na akcii, cez poistenie ľudí, dodávateľov, ale akciu ako takú nám žiadna poisťovňa u nás nechcela poistiť. Takže ideme de facto vždy do veľkého rizika, a tak je tomu aj teraz,” prezradil Jozef

Pukalovič, ktorý priznal, že sa pripravujú aj na variant, že sa ani na jeseň nebude ČSOB Bratislava Marathon môcť uskutočniť: “Samozrejme, že už rátame aj s takouto možnosťou. Verím, že nenastane. Celá situácia je pre nás veľmi náročná a zložitá, pretože je stále veľa neznámych v hre. Práve tá neistota je práve to najhoršie pre nás v tomto momente. Naštartovali sme novú komunikáciu na bežcov a snažíme sa zostať pozitívne naladení a pripravení na jesenný maratón.”

Riaditeľ bratislavského maratónskeho podujatia si cení každú podporu v ich úsilí.

“Komunikujeme s partnermi od začiatku a nemám zatiaľ od nikoho nejaké negatívne signály, čo je pre nás veľmi dôležité. Obzvlášť z komunikácie s našimi najbližšími partnermi, a to s generálnym partnerom podujatia ČSOB a magistrátom hlavného mesta Bratislava, cítime veľkú podporu a pochopenie a snahu podržať nás a celé podujatie v týchto ťažkých časoch. Veľká podpora sa nám dostáva aj zo strany bežcov, v drvivej miere dostávame povzbudivé a pozitívne správy od našich účastníkov, čo si nesmierne vážime, pretože je nám jasné, že aktuálna situácia je zložitá pre mnohých, nielen pre nás. Keď si človek dnes nájde priestor, že podporí organizátora ako sme my, vyjadrí mu podporu v tom, čo robí, tak to poteší mnohonásobne,” dodal J. Pukalovič.

ĽUBOŠ BOGDÁNYI, FOTO JÁN LUKY
Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk