Zomrel prezident Európskej atletiky a fanúšik slovenskej Svein Arne Hansen

Európsku atletiku zasiahla smutná správa. Vo veku 74 rokov (narodený 6. 5. 1946) zomrel v sobotu 20. júna v nórskom Osle prezident Európskej atletiky (EA) a člen rady Svetovej atletiky (WA) Svein Arne Hansen. Od 15. marca ležal po mozgovo-cievnej príhode na jednotke intenzívnej starostlivosti v jednej z nemocníc v nórskej metropole.

Svein Arne Hansen mal k Slovensku aj vďaka množstvu dobrých priateľov z čias, keď šéfoval chýrnemu mítingu Bislett v Osle, mimoriadne pozitívny vzťah a cíti sa tu ako doma.

Žoviálny Nór už v roku 2015 osobne odovzdával Matejovi Tóthovi ocenenie Atlét roka, ako čestný hosť sa objavil na mítingu P-T-S 2017 v Šamoríne, Banskobystrickej latke 2019 a vlani v novembri opäť na gala večere Atlét roka 2019, kam zavítal spoločne s prezidentom Svetovej atletiky Sebastianom Coeom. Pred necelými tromi rokmi z titulu svojej funkcie nechýbal ani na úspešnom európskom šampionáte v krose v Šamoríne.

„Pán Hansen mal k Slovensku špeciálny vzťah, zjavne sa u nás aj vďaka ľuďom, ktorých dobre poznal, cítil veľmi príjemne,“ podotkol prezident SAZ Peter Korčok a zdôraznil: „Bol veľký priateľ našej atletiky, vždy nás povzbudzoval v našich aktivitách a podporoval pri organizácii vrcholných podujatí ako ME v krose, Európsky pohár vo vrhoch či mítingu P – T – S.“

„Svein Arne Hansen bol líder a atletický vizionár s charizmou,“ reagoval na úmrtie šéfa EA dočasný prezident Európskej atletiky Dobromir Karamarinov. „Bol veľký priateľ športovcov. Prišli sme o skvelého muža. Rodine pána Hansena vyjadrujem v mene celej európskej atletiky sústrasť.“

“Atletický svet prišiel o inšpiratívneho lídra, ktorý svoj život obetoval atletike a veci riešil vždy s úsmevom na tvári. Bude nám veľmi chýbať,“ skonštatoval výkonný riaditeľ EA Christian Milz.

Sveina Arneho Hansena zvolili za prezidenta Európskej atletiky prvý raz 11. apríla 2015 na 24. kongrese EA v slovinskom Blede. Vtedy po 16 rokoch nahradil vo funkcii Švajčiara Hansjörga Wirza. Hansen (v tom čase prezident Nórskej atletickej federácie vtedy dostal dovedna 26 hlasov, Francúz Jean Gracia 19 a Antti Pihlakoski z Fínska 5 hlasov. Vlani v apríli ho delegáti kongresu v Prahe potvrdili vo funkcii na ďalšie štvorročné obdobie, vo voľbách už nemal protikandidáta.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Svein Arne Hansen s prezidentom SAZ Petrom Korčokom počas mítingu P-T-S 2017 v Šamoríne.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk