Európsky šampionát do 23 rokov v Tallinne pohľadom šéftrénera SAZ Martina Pupiša

„Naša výprava po rôznych, najmä covidových peripetiách, dorazila šťastne do dejiska 13. ME v Tallinne v dvoch častiach. Prvá priamym letom a zvyšná skupina donominovaných cez Rigu, keďže počas jedného dňa sa presúvalo do Tallinnu takmer 2000 ľudí, takže letenky na priamy let boli beznádejne vypredané. Všetci sme strávil noc na letisku vo Schwechate, rovnako ako maďarský tím, s ktorým sme mali aj rovnaký letiskový hotel. Cesta bola viac-menej bezproblémová, avšak ako to v dnešnej dobe chodí, najskôr nám robili u časti výpravy problém meškajúce výsledky PCR testov a neskôr nefungujúci „upload“ testov zo strany organizátora šampionátu.

Opatrenia v Estónsku fungujú v dobrom štandarde, aj keď s rúškami je to tu výrazne voľnejšie ako u nás. Nie všetky výpravy však boli striktné v dodržiavaní pravidiel, na čo doplatili pozitívnym testom členovia viacerých výprav – napríklad Česi a Slovinci. Je jasné, že u športovcov je hrozba ťažkého priebehu ochorenia relatívne nízka, ale viaceré prípady dokazujú pomerne silné postcovidové prejavy. Najväčšie hrozba je však samotný pozitívny výsledok, ktorý zväčša znamená zmarenia niekoľkoročného tréningového snaženia. Organizačne bolo v Tallinne všetko výborne pripravené, hotel Ibis, v ktorom sme boli ubytovaní, je na dobrej úrovni a aj strava – po skúsenostiach z II. ligy ME tímov v Starej Zagore v Bulharsku sme mali trochu strach – bola v poriadku. Estónsko k nám bolo napokon milosrdné aj z pohľadu počasia, keďže prognóza bola deň čo deň dážď. Krajina na nás zapôsobila výborne, dalo by sa povedať, že ak sme mali pred 30 rokmi rovnakú štartovaciu čiaru, tak Estónsko vyťažilo z minima maximum a my nič…

Zo športovej stránky bol šampionát naozaj na vysokej kvalitatívnej úrovni, pričom potešujúce je, že naša Emma Zapletalová svojim famóznym výkonom patrila k najväčším hviezdam tallinských ME. Výkon, ktorý predviedla, zaujal viacerých a aj kolegovia z iných výprav sa nadchýnali nad spôsobom, akým zvíťazila. Šampionát ukázal, že beh na 400 m cez prekážky je disciplína, na ktorej môžeme stavať v budúcnosti. Silu tejto disciplíny v súčasnosti u nás potvrdil aj Matej Baluch výborným 7. miestom a dvoma osobákmi.

Okrem Zapletalovej a Balucha, ktorí predviedli nadštandardné výkony, si však zaslúžia pochvalu za bojovnosť všetci členovia výpravy. Vraciame sa domov s dvoma slovenskými rekordmi a nebyť nešťastnej diskvalifikácie mužskej štafety na 4 x 400 m, boli by až tri. Veľmi ma potešilo, že obe štafety ukázali oprávnenosť nominácie, hoci muži doplatili na školácku chybu. Pribudlo aj viacero osobákov. O jeden sa postarala guliarka Natália Váleková, ktorá tiež potvrdila, že na šampionát do 23 rokov patrí (k limitu jej chýbalo 9 cm, no v Tallinne dosiahla lepší výkon ako bol limit), pričom ona môže štartovať ešte aj o dva roky. Progres potvrdil ďalší prekážkar Patrik Dömötör dvoma najlepšími časmi v kariére. O nenaplnených ambíciách môžeme hovoriť v prípade Gabiky Gajanovej, ktorá mala ambície postúpiť do finále. Vyzerá to tak, že sa ešte stopercentne nevyrovnala s postcovidovým stavom, no verím, že do OH v Tokiu to zvládne.

Celkovo môžeme konštatovať, že cieľ (medaila a jedno ďalšie finálové umiestenie), ktorý sme si dali pred šampionátom, bol realistický a podarilo sa nám ho splniť. Je dôležité, že šancu zasúťažiť si na tomto šampionáte dostali viacerí atléti, pretože toto je generácia, ktorú majú problém udržať pri športe všade na svete. Mohol by to byť pre nich nový impulz. Všetci naši pretekári si dokázali, že sú schopní držať krok s Európou, len treba na sebe tvrdo pracovať. Buďme realisti, a preto aj umiestenia okolo 15. miesta majú pre nás cenu.“

SLOVENSKO NA ME 2021 DO 23 ROKOV V TALLINNE

MUŽI

200 m (30 štartujúcich) – IV. rozbeh: 7. Jakub Benda 21,98 (celkovo 28. miesto)

400 m (33 štartujúcich) – II. semifinále: 4. Oliver Murcko 46,65 – sezónne maximum (celkovo 14. miesto, 4. v II. rozbehu 46,93)

400 m prek. (29 štartujúcich) – finále: 7. Matej Baluch 51,17 (4. v II. semifinále 50,59 – osobný rekord, 3. v I. rozbehu 50,70 – osobný rekord)

400 m prek. (29 štartujúcich) –   I. semifinále: 8. Patrik Dömötör 51,75 (celkovo 15. miesto, 1. vo IV. rozbehu 51,07 – osobný rekord)

guľa (28 štartujúcich) – kvalifikácia (B-skupina): 11. Adrián Baran 17,16 (celkovo 21. miesto)

disk (27 štartujúcich) – kvalifikácia (A-skupina): 9. Samuel Kováč 52,96 (celkovo 20. miesto)

oštep (22 štartujúcich) – kvalifikácia (A-skupina): 7. Patrik Michalec 70,42 (celkovo 15. miesto)

4 x 400 m (18 štartujúcich) – III. rozbeh: Slovensko (Mário Hanic, Lukáš Glodžák, Patrik Dömötör, Oliver Murcko) diskvalifikované (pôvodne 3. v III. rozbehu 3:09,82 – rekord SR do 23 rokov, celkovo 12.)

ŽENY

200 m (32 štartujúcich) – V. rozbeh: 6. Viktória Strýčková 24,51 (celkovo 26. miesto)

400 m (26 štartujúcich) – III. rozbeh: 7. Natália Bučičová 59,63 – (celkovo 26. miesto)

800 m (27 štartujúcich) – II. rozbeh: 3. Gabriela Gajanová 2:04,50 (celkovo 9. miesto)

400 m m prek. (37 štartujúcich) – finále: 1. Emma Zapletalová 54,28 – rekord SR a rekord ME „23“ (1. vo IV. rozbehu 56,84, 1. v II. semifinále 56,48)

guľa (22 štartujúcich) – kvalifikácia (A-skupina): 7. Natália Váleková 14,64 – osobný rekord (celkovo 15. miesto)

20 km chôdza (20 štartujúcich): 14. Ema Hačundová 1:46:14

20 km chôdza (20 štartujúcich): 15. Hana Burzalová 1:47:04

4 x 400 m (15 štartujúcich) – II. rozbeh: 7. Slovensko (Viktória Strýčková, Gabriela Gajanová, Lenka Predajnianska, Natália Bučičová) 3:45,02 – rekord SR do 23 rokov (celkovo 14. miesto)