Výškar Matúš Bubeník bol dobrovoľne v preventívnej karanténe, letnú premiéru bude mať v 3. kole ligy v Trnave

Výškar Matúš Bubeník, jeden z pätice Slovákov, ktorí doposiaľ prekonali 230 cm, plánoval tohtoročnú letnú premiéru minulú sobotu na českom šampionáte v Plzni. V deň  pretekov však jeho priateľke prišla správa, že jeden jej kolega v práci mal pozitívny test na COVID-19. Matúš neriskoval, a nikam necestoval. Nechcel ohroziť súperov. Namiesto pretekov ostal v dobrovoľnej preventívnej karanténe v Prahe, kde žije.

„Nemusel som do nej ísť, keďže podľa hygienikov som bol iba kontakt kontaktu a to sa už nerieši,“ vysvetľuje strieborný výškar zo Svetovej univerziády 2015 v juhokórejskom Kwang-džu. „Nemám nijaké príznaky ochorenia a priateľka je takisto v poriadku. Od včerajška pozná aj výsledok testu na koronavírus – bol negatívny.“

Bubeník mal na českom šampionáte v Plzni štartovať len ako hosť – mimo súboja o medaily. Aj preto jeho náhla absencia nevyvolala otázky, čo sa s ním stalo.

„Väčšina ľudí ani len netušila, prečo som neštartoval. Zopár ľudí sa mi ozvalo s otázkou, prečo som do Plzne neprišiel. Keď som im vysvetlil, čo sa stalo, prijali to a podporili moje rozhodnutie.“

Matúš Bubeník sa správu o ochorení priateľkinho kolegu dozvedel v sobotu ráno pred cestou na český šampionát. V pondelok však už znova trénoval.

„Keďže priateľka po vyše týždni od posledného kontaktu s nakazeným kolegom nemala žiadne príznaky ochorenia COVID-19, išiel som si zatrénovať individuálne do blízkeho parku. Samozrejme tak, aby som nikoho neohrozil. Keďže už v utorok som sa dozvedel, že jej test je negatívny, z tréningového kolotoča som vypadol iba v sobotu a nedeľu, čo je zanedbateľné,“ pripomína odchovanec atletiky v Holíči reprezentujúci banskobystrickú Duklu.

Tento drobný výpadok mu síce zmenil plány, ale ťažkú hlavu si z toho nerobí. Namiesto českého šampionátu v Plzni absolvuje letnú premiéru v sobotu v 3. kole slovenskej ligy v Trnave.

„Je to úplne v pohode. Pôvodne som chcel prísť na Slovensko až na konci augusta na majstrovstvá Slovenska do Trnavy, 3. kolo ligy nebolo v pláne,“ vraví Bubeník. „Mal som štartovať na majstrovstvách Česka, a potom 22. augusta v Ostrave vo finále českej extraligy, no keďže som do Plzne nešiel, ešte dnes sa presuniem domov do Holíča a na Slovensku ostanem asi až do konca augusta. Nemá zmysel pendlovať na trase Trnava, Praha, Ostrava, Praha a znova Trnava…“

Matúš je zdravotne v poriadku, v príprave pod dohľadom trénerského dua Josef Karas – Jaroslav Bába sa nikam neponáhľal.

„Netlačili sme na pílu, nebol dôvod. Zamerali sme sa najmä na vylepšenie techniky, hrali sme sa s ňou. Na fyzičku sme vôbec netlačili. Niektoré  skokanské tréningy mi vyšli perfektne, iné dopadli horšie. Nuž, necháme sa prekvapiť. Na prvých pretekoch v Trnave však budem skákať ešte z kratšieho rozbehu. Z plného to skúsim asi až na majstrovstvách Slovenska, no nie je vylúčené, že celú sezónu budem skákať z krátkeho,“ pripúšťa Matúš Bubeník.

Koronavírusová pandémia a s ňou spojené reštrikcie narušili aj jeho prípravu. Aj on musel veľa improvizovať. Keďže štadión Olympu bol preňho tabu – nie je zamestnanec, od koučov dostal tréningový plán, k nemu vybavenie a pripravoval sa individuálne v parku.

„Trochu sa to naťahovalo, ale hľadal som v tejto nezvyklej situácii pozitíva. Oddýchol som si od niektorých stereotypov. Na štadión som sa dostal až v druhej polovici mája. Takmer dva mesiace som bol mimo výškarského sektoru. Potreboval som preto najprv urobiť v príprave všetko, čo bolo nevyhnutné, nič sme nevynechali. Aj preto začínam leto takto neskoro. Myslím si, že som obdobie koronakrízy zvládol v pohode.“

Bubeník prijal fakt, že leto 2020 bude bez medzinárodného vrcholu a bez možnosti bojovať o účasť na OH v Tokiu, so stoickým pokojom.

„Ako som už spomenul, snažíme sa v tom, čo sa udialo, hľadať pozitíva. Využil som získaný čas na to, aby sme s trénermi zaviedli nejaké technické inovácie, na ktoré za normálnych okolností nemáme toľko priestoru. Niektorým technickým veciam sa bežne venujeme týždeň či dva, ale teraz som na to mal až dva mesiace. Takisto som sa v Centre pohybovej medicíny Pavla Kolářa v Prahe venoval špeciálnym cvičeniam. Pripravoval som s trénermi moje telo na to, aby som hneď na jeseň mohol naplno naskočiť do prípravy na olympijský rok.“

Tréneri Karas a Bába nestanovili na tohtoročnú letnú sezónu svojmu slovenskému zverencovi nijaké výkonnostné ciele.

„Hlavné je, aby som ju ukončil stopercentne fit, a aby som dokázal zakomponovať všetky technické zmeny tak, aby sa to prejavilo na mojom výkone,“ konštatuje Matúš Bubeník.

Už sme v úvode spomenuli, že tridsiatnik z Holíča je jeden z pätice slovenských výškarov, ktorí sa môžu pýšiť osobným maximom 230 cm a lepším. Matúš túto métu prekonal dovedna štyrikrát, naposledy v januári 2018 v Hustopečiach. Verí, že sa ponad túto výšku opäť čoskoro prehupne?

„Ak sa v jedných pretekoch zíde všetko, ako má, prečo nie…? Myslím si, že už v halovej sezóne som mal formu na 230 cm, lenže som ju nepredal. Príprava mi vyšla perfektne, no potom ma začali hnevať achilovky,“ objasňuje Bubeník. „Verím však, že keď nadviažeme na výbornú halovú prípravu a ostanem zdravý, na budúci rok v hale, a verím, že aj vonku, by 230 cm mohlo opäť padnúť.“

GABRIEL BOGDÁNYI

VIZITKA MATÚŠA BUBENÍKA

DISCIPLÍNA: skok do výšky

DÁTUM NARODENIA: 14. 11. 1989

MIESTO NARODENIA: Hodonín (ČR)

KLUB: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica

VRCHOLOVÉ STREDISKO: VŠC Dukla

TRÉNERI: Josef Karas a Jarslav Bába

OSOBNÝ REKORD: 229 cm vonku (2. 8. 2015 Banská Bystrica) a

231 cm v hale (4. 2. 2015 Banská Bystrica)

NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: 2. na Svetovej univerziáde 2015, 5. na HME 2017, 8. na ME 2011 do 23 rokov, 9. na HME 2015, 10. na HME 2019, 15. na ME 2016, 18. na HME 2013, 18. na ME 2014, 20. na ME 2018, účastník OH 2016 a MS 2015

BUBENÍK NAD 230 CM

2015

231 Banská Bystrica 4. 2.

230 Ostrava 27. 1.

2016

230 Banská Bystrica 4. 2.

2018

230 Hustopeče 27. 1.

Text k foto:

Takto prekonal Matúš Bubeník 231 cm na Banskobystrickej latke 2015, na druhej snímke počas tohtoročnej Banskobystrickej latke s koučom Jaroslavom Bábom.

FOTO SITA/JÁN VIAZANIČKA a PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk