Víkend nabitý atletikou, alebo čo nás čaká a neminie od piatka do utorka budúceho týždňa

Predĺžený víkend i nasledujúci týždeň bude nabitý atletickými udalosťami na domácej i medzinárodnej scéne. Ponúkame vám prehľad udalostí, na ktoré budú upierať zrak najmä slovenskí priaznivci kráľovnej športov.

LAUSANNE: Ôsme podujatie Diamantovej ligy IAAF, piatkový 44. ročník mítingu Athletissima v Lausanne, bude aj so slovenským zastúpením. V behu na 800 m (nepočíta sa do bodovania) pobeží o 20.18 h Gabika Gajanová, pre ktorú to bude záverečný test pred budúcotýždňovými ME do 23 rokov vo švédskom Gävle. Súperkami zverenky Pavla Slouku budú 2-násobná halová majsterka Európy Selina Büchelová, ďalšie Švajčiarky Lore Hoffmannová a bronzová na 800 i 1500 m na juniorských MS v Tampere Delia Sclabasová, víťazka osemstovky na mítingu DL v Rabate Nelly Jepkosgeiová z Kene, jej krajanka Mary Kuriová, bronzová z ME 2016 Švédka Lovisa Lindhová, Halimah Nakaayiová z Ugandy, juniorská majsterka sveta 2018 na 800 m Diribe Weltejiová z a Lotyška Liga Velvereová. Doteraz sa na mítingoch DL predstavilo 9 slovenských atlétov, Gajanová bude desiata.

KOŠICE: Seriál slovenských mládežníckych šampionátov pokračuje po juniorskom a do 23 rokov dorasteneckým v Košiciach. Zabezpečuje ho Akademik TU Košice. Súboje o tituly sa začnú na štadióne na Watsonovej ulici v sobotu 6. júla o 14.00 h a vyvrcholia v nedeľu o 12.45 h štafetou dorasteniek na 100 – 200 – 300 – 400 m. na šampionáte štartujú mnohí účastníci blížiaceho sa Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v azerbajdžanskom Baku (20. – 28. 7.), na ktorý sa nominácia uzatvárala minulú nedeľu. V štartových listinách figuruje napríklad šprintérka Viktória Forster, skokan Adam Hriň, guliar Milan Haborák ml. (zaujímavý bude jeho duel s Karlom Šulom ml.) či stredoškolská majsterka sveta v hode oštepom Petra Hanuliaková.

RIBEIRA BRAVA: V II. lige ME tímov vo viacbojoch v mestečku Ribeira Brava na portugalskom ostrove Madeira sa cez víkend v súťaži jednotlivkýň predstaví slovenská rekordérka (6103 bodov v roku 2017) v sedemboji Lucia Vadlejch. Štartuje dovedna 26 sedembojárok z Belgicka, Dánska, Írska, Grécka, Islandu, Portugalska, Rumunska a Turecka. Najlepšie osobné rekordy ajú na konte Belgičanka Noor Vidtsová( 6194) a Lecabela Quaresmová z Portugalska (6174). V Prahe žijúca Vadlejch, ktorú sužovalo zranenie členka odrazovej nohy (odriekla preň aj štart na chýrnom mítingu v Götzise) sa pokúsi vylepšiť si svoje maximum a čo najviac sa priblížiť k limitu 6300 bodov na jesenné MS v katarskej Dauhe.

GYÖR: Slovenskú juniorskú reprezentáciu čaká v nedeľu 7. júla v Olympijskom a športovom parku v maďarskom Győri medzištátne stretnutie s domácimi rovesníkmi, Českom a Slovinskom. V porovnaní s minulým rokom je duel juniorských výberov ochudobnený o Poľsko. Pre najlepších Slovákov je to posledná šanca splniť limit na MEJ vo švédskom Borase (18. – 21. 7.), o ktorý sa budú pokúšať napríklad Oliver MurckoJakub Benda na 200 m. V nominácii SR figurujú mnohí limitári na spomenutý šampionát, spomeňme Andreja Paulínyho, Mateja Balucha, Patrika Dömötöra či Elenu Duškovú, pobeží aj rekordná štafeta na 4 x 100 m Jelínek, Sloboda, Benda, Baluch. Medzištátne štvorstretnutie sa začne v Győri o 9.00 h kladivom junioriek a vyvrcholí o 16.15 h štafetou juniorov na 4 x 400 m. Vlani v päťstretnutí vo Vyškove skončili soba slovenské výbery na piatej priečke.

ZERMATT: Na nedeľných ME v behu do vrchu vo švajčiarskom Zermatte bude slovenské farby reprezentovať Silvia Schwaiger, ktorá pobeží v súťaži žien na 10,1 km dlhej trati zo Zermattu (1604 m n. m.) na Riffelberg (2579 m n. m.). Štartuje 69 yvtrvalkýň z 23 krajín vrátane domácej Švajčiarky Maude Mathysovej, ktorá sa pokúsi o víťazný hetrik, čo sa v minulosti podarilo iba trom ženám. Jedna z nich, Rakúšanka Andrea Mayrová, bude na štarte o 10.15 h aj v nedeľu. V rakúskom Schwazi žijúca 37-ročná Schwaiger (za slobodna Olejárová) má na konte viacero popredných umiestení na „vrchárskych“ šampionátoch – na MS bola v roku 2016 v bulharskom stredisku Sapareva Banja šiesta, vlani v andorrskej Canille ôsma, piata z Európaniek. Zverenka Dušana Valenta má v zbierke aj dve umiestenia v prvej desiatke na ME – 5. miesto v roku 2016 a 9. v roku 2017.

NEAPOL: Na jubilejnej 30. Svetovej univerziáde (SU) v talianskom Neapole sa v atletických súťažiach od 8. do 13. júla predstaví tucet slovenských reprezentantov. Lídrom 12-členného tímu bude halový majster Európy 2019 na 60 m Ján Volko. Študent FEI STU v Bratislave obhajuje dve finálové umiestenia z predošlej univerziády na Taiwane – na 100 m skončil vtedy z 83 štartujúcich piaty a na 200 m bral bronz. Volka čaká od 8. do 11. júla možno až 7 individuálnych behov! V slovenskej výprave budú štyri ženy (Veronika Zrastáková/polmaratón, Stanislava Lajčáková/100 m prek., Daniela Ledecká(400 m prek., Monika Hornáková/20 km chôdza) a osem mužov (Ján Volko/100, 200, 4 x 100 m, Lukáš Puchovský/100, 200, 4 x 100 m, Šimon Bujna/400, 4 x 100, Jakub Bottlík/400 m prek, 4 x 100 m, Tomáš Zeman/výška, Karol Končoš/kladivo, Maximilián Slezák/oštep, Miroslav Úradník/20 km chôdza). Vedúcou atletickej časti výpravy na SU je Naďa Bendová.

SZÉKESFEHÉRVÁR: V utorok 9. júla na Gyulaiovom memoriáli – Veľkej cene Maďarska v Székesfehérvári (míting EA) budú štartovať štyria slovenskí atléti. Na 400 m prekážok sa predstaví bývalý univerziádny víťaz Martin Kučera, v trojskoku Tomáš Veszelka, finalista ME 2018 v Berlíne (8. miesto) a halových ME 2019 v Glasgowe (6. miesto). „Na tréningoch sa Tomimu darí, napríklad v pondelok predviedol zo štyroch nabiehaných krokov 16-metrové skoky. Preto verím, že forma mu nechýba. Kľúčové však je, aby ho nič nebolelo a ostal zdravý,“ skonštatoval Veszelkov kouč Radoslav Dubovský. Na Gyulaiovom memoriáli budú štartovať aj obaja naši najlepší kladivári, dvojnásobná vicemajsterka Európy a bronzová z MS 2009 Martina Hrašnová (pôvodne mala hádzať 5. júla v Alžíri, no preteky pre nestabilnú politickú situáciu zrušili) a piaty z olympiády v Riu de Janeiro Marcel Lomnický. Mužská aj ženská súťaž sa počíta do prestížneho kladivárskeho seriálu IAAF.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Oliver Murcko, zverenec Štefana Bielika, sa v medzištátnom stretnutí pokúsi potvrdiť minuloročný limit na 200 m na juniorské ME 2019 v Borase.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk