Viacbojárske M-SR uzavrú halovú sezónu: Škvarkovej návrat sa nekoná, v hre budú mládežnícki rekordéri. Premiéru budú mať M-SR miešaných štafiet

Domáca halová sezóna 2023 sa blíži k svojmu koncu. Bodku za ňou dajú počas nadchádzajúceho víkendu v bratislavskej hale Elán viacbojári. Program šampionátu štyroch vekových kategórií (staršie žiactvo, dorast, juniori, seniori) doplní v sobotu podvečer prvý ročník majstrovstiev Slovenka v miešaných štafetách na 4×400 m mužov a žien.

Vlani sa viacbojárske halové M-SR vrátili do kalendára po dvojročnej pauze vynútenej pandémiou ochorenia Covid-19 a titul si medzi mužmi vybojoval Mário Kadák (AK Slávia Trenčín o. z.). Obhajovať ho bude v konkurencii deviatich atlétov, minuloroční medailisti medzi nimi nie sú.

Udalosťou víkendu mal byť štart úspešnej prekážkarky na 60 m Stanislavy Škvarkovej. Po márnom boji o limit na halové majstrovstvá Európy chcela využiť solídnu formu v päťboji, ktorý naposledy absolvovala ako juniorka v roku 2015 (súčet 3587 bodov). Napokon ju však nepustilo do Bratislavy zranenie päty. „Stanka si vyskúšala technické disciplíny a veľmi sa na päťboj tešila. Nie je to nič vážne, ale pätu cíti pri odraze a výšku by nemohla skákať,“ povedal tréner a manžel atlétky Dukly Banská Bystrica Michal Škvarka. Z prihlásených žien má najlepší výkon na konte Evelin Tési (AO TJ Slávia STU Bratislava), pri zisku juniorského striebra pred rokom nazbierala 3098 bodov.

„Situácia nie je ružová. Prakticky nemáme dospelého atléta, ktorý by bol schopný predviesť vo viacboji kvalitný výkon. Niektorí juniori sa o to snažia, ale viacbojársky typ atléta nám chýba. Medzi ženami takisto nemáme nasledovníčku špecialistky Lucie Vadlejch. Viacboj si chodia vyskúšať dievčatá, ktoré sú dobré v niektorých disciplínach. Škoda neúčasti Stanky Škvarkovej,“ priznal šéftréner Radoslav Dubovský.

V juniorskej kategórii sa črtá zaujímavý súboj najmä v dievčenskej súťaži. Medzi veľké favoritky patrí dorastenecká šampiónka z roku 2022 Rebecca Slezáková (AC Malacky). Vyzývateľkami slovenskej juniorskej rekordérky na 60 m prek. budú najmä obhajkyňa titulu Michaela Molnárová, jej klubová kolegyňa z trenčianskej Slávie Tamara Balajová a ďalšia výborná skokanka Viktória Rusnáková (Slávia TU Košice).

„Rebecca je úžasne všestranná atlétka a aj tréner Petr Filip naznačil, že na viacboj nezanevrú. Mohla by predviesť slušný výkon. Miška Molnárová má tiež dobré predpoklady na viacboj, ale dlho sa nevedela k nemu odhodlať,“ myslí si Radoslav Dubovský.

Aj v štartovom poli dorasteniek figuruje slovenská rekordérka na 60 m prekážok. Laura Frličková (AK ZŤS Martin) v januári vystriedala na čele historických tabuliek práve Rebeccu Slezákovú. Na titul však budú chcieť zaútočiť aj dve Elišky – vlani strieborná Karabová (ŠK ŠOG Nitra) či štvrtá Gašpárková (AK AŠK Slávia Trnava).

Po týždni si v Eláne znova zmerajú sily Miroslav Krchňavý a Teodor Volek. Dvaja veľkí súperi sa na halovom šampionátu starších žiakov podelili o titul i nový slovenský rekord na 150 m. Malačan Volek navyše zabehol nové slovenské maximum na 60 m prekážok a na dorasteneckých M-SR utvoril rekord aj na hladkej šesťdesiatke. Súťaž všestrannosti však sedí aj Krchňavému, atlét z UMB Banská Bystrica obhajuje vlaňajší titul v tejto kategórii. Do poradia môžu prehovoriť tiež kluboví kolegovia hlavných favoritov: Alex Houndjo (AC Malacky) bol pred rokom bronzový, Timotej Vozár (AK ŠK UMB Banská Bystrica) vyhral šampionát mladších žiakov. „Ak by som si mal tipnúť víťaza, priklonil by som sa k Miroslavovi Krchňavému, pretože skoky sú o niečo lepšie bodované, ale viacboj vie byť zradný,“ ponúkol svoj odhad šéftréner mládeže Tomáš Benko.

Alexandra Segéňová je síce ešte len prvý rok staršia žiačka, ale aj tak by bolo prekvapenie, keby nezvíťazila. Oprávňujú ju k tomu najlepší slovenský historický výkon medzi mladšími žiačkami v päťboji súčtom 3457 bodov spred roka, ako aj dva tituly na 60 a 150 m na minulotýždňovom šampionáte starších žiačok iba niekoľko stotín pod úrovňou rekordov SR. „Myslím si, že ak jej vyjdú všetky disciplíny, mohla by atakovať rekord starších žiačok. Pripravená je dobre,“ povedal Tomáš Benko.

Žiaľ, vyššie vekové kategórie chlapcov doplácajú na slabú výkonnosť v skoku o žrdi. „Máme pripravený mládežnícky projekt na podporu viacboja. Inak sa nepohneme. Bez žrde zaostáva viacboj, disciplína samotná a chýba nám aj v súťažiach družstiev,“ pripomenul začarovaný kruh Tomáš Benko.

V sobotu aj v nedeľu sa začne súťažiť o 10.30 h, po prvom dni budú známe medailistky medzi dorastenkami, juniorkami a ženami.

Miešané štafety dostanú priestor v sobotu o 16.30 h. Prihlásili sa tri bratislavské kluby, ktoré by mali postaviť dovedna šesť štafiet. Slovenský atletický zväz týmto novým formátom reaguje na trend zaraďovania atraktívnych miešaných pretekov napríklad do programu olympijských hier či majstrovstiev sveta.

„Je to novinka a nie všetky kluby na ňu dokázali zareagovať, aj keď postaviť miešanú štafetu by malo byť jednoduchšie ako nájsť štyroch dobrých mužov či ženy. Verím, že v ďalších ročníkoch bude účasť väčšia. Motivovať by nás mohol príklad Poľska, ktoré do rozvoja štafiet veľa investovalo a prináša im to ovocie,“ konštatoval Radoslav Dubovský.

(JM)

Na snímkach postupne Rebecca Slezáková, Mário Kadák a Alexandra Segéňová.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk