Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) na piatkovom 68. valnom zhromaždení v Bratislave oceňoval športovcov, trénerov a funkcionárov za ich aktivitu či úspechy v roku 2024 i za celoživotnú prácu v prospech olympizmu a slovenského športu.
SOŠV udelil čestné členstvo Ladislavovi Asványimu, v mladosti bežcovi Interu Bratislava, neskôr atletickému trénerovi a funkcionárovi. Šéfoval dvom národným športovým zväzom: v rokoch 1997 – 2002 Slovenskému šermiarskemu zväzu a v rokoch 2016 – 2025 bol viceprezident Slovenského atletického zväzu. Takisto bol iniciátor obnovenia legendárneho mítingu P-T-S v roku 2016, spoluzakladal halový míting Elán, angažoval sa aj pri kandidatúru Slovenska na ME 2017 v krose v Šamoríne.
L. Asványi trénersky potom pôsobil v Interi a v Slávii UK Bratislava – viedol účastníkov vrcholných podujatí Andreu Sollárovú, Romana Hanzela či Paulu Habovštiakovú. V rokoch 2008 – 2013 bol predseda atletického oddielu Slávia UK. Ako dlhoročný pracovník v oblasti správy športových zariadení sa významne zaslúžil o vybudovanie bratislavskej atletickej haly Elán a o prevádzku haly Mladosť.
SOŠV na piatkovom valnom zhromaždení udelil v 21 kategóriách dovedna 23 svojich výročných ocenení. Za „Ženský športový výkon roka“ ocenili vicemajsterku Európy v behu na 800 m Gabrielu Gajanovú. Majsterka Európy v behu na 100 m prekážok a držiteľka historicky najlepšieho európskeho výkonu v tejto disciplíne do 18 rokov Laura Frličková (AK Martin, tréner Luboš Komárek) sa stala spolu s biatlonistkou Emou Kapustovou a cyklistkou Viktóriou Chladoňovou „Talent roka“ v ženskej kategórii. „Cenu za umenie“ si prebral Peter Buček ml., ktorý na vytváraní rôznych vizuálov pracuje aj pre Slovenský atletický zväz.
Zlatý odznak SOŠV si za výnimočný prínos pre olympijské a športové hnutie získal už deväťdesiatnik Štefan Madro, 16 rokov podpredseda organizačného výboru a riaditeľ mítingu P-T-S, spoluzakladateľ atletického oddielu Inter Bratislava. V roku 1970 sa výdatne zaslúžil o zrod prvej slovenskej dráhy s tartanovým povrchom na bratislavských Pasienkoch. Vtedy so šéfom spoločnosti Pragosport Jaroslavom Malým dohodol potrebné valutové krytie vyše 150-tisíc USD na 5500 štvorcových metrov umelej hmoty na pokrytie oválu a sektorov. V decembri 1970 sa potom so šéfmi športových redakcií denníka Pravda i Čs. televízie na Slovensku Pavlom Kršákom a Tiborom Donovalom dohodli, že na Pasienkoch obnovia preteky Veľká cena Pravdy organizované pôvodne na slovanistickom Tehelnom poli, ktoré neskôr pod názvom P- T – S prerástli na elitný míting prestížneho seriálu IAAF Grand Prix.
Strieborný odznak SOŠV (za výrazný prínos pre olympijské a športové hnutie) udelili chodeckému olympionikovi Petrovi Tichému st., ktorý štartoval na OH 1996 v Atlante a na OH 2000 v Sydney a doteraz je aktívny ako výkonnostný bežec.
Bronzový odznak SOŠV (za dlhodobú prácu a prínos pre rozvoj olympijského a športového hnutia) získali z atletického hnutia lučenský funkcionár Pavol Baculík, bývalý popredná slovenská vytrvalkyňa Anna Balošáková, bývalý chodecký kouč a atletický funkcionár Miroslav Klus a bývalý atlét, neskôr dlhé roky šéf atletiky v Nových Zámkoch (1990 – 1993, 1998 – doteraz) Štefan Straňovský.
Čestným uznaním SOŠV (za dlhodobú aktivitu v športe a v olympijskom hnutí) odmenili dlhoročného chodeckého trénera (pripravuje bronzovú z ME 2024 do 18 rokov Petru Kusú) a atletického funkcionára Pavla Zemka. Medailu SOŠV (za úspešnú reprezentáciu v športe a na OH, resp. ZOH) dostal chodec, účastník OH 1996 v Atlante Igor Kollár.
(GB)
Text k foto:
Na archívnych snímkach Gabriela Gajanová (vľavo), Ladislav Asványi, na ďalšej snímke s ďalšou novou čestnou členkou SOŠV Jankou Stašovou, čestným prezidentom SOŠV Františkom Chmelárom, prezidentom SOŠV Antonom Siekelom a na poslednej fotografii Laura Frličková.
FOTO SOŇA MALÉTEROVÁ, JÁN LUKY a JAROSLAV ČERMÁK