V Pruskom sa 8. augusta uskutočnia majstrovstvá SR v behu do vrchu a aj šampionát veteránov

Pre účastníkov blížiacich sa majstrovstiev Slovenska v behu do vrchu a republikového šampionátu v behu do vrchu veteránov, ktoré budú v druhú augustovú nedeľu (8. 8. 2021) na trati Pruské – Vršatec, vypísali organizátori šesť mužských a päť ženských kategórií.

V minulých ročníkoch sa najväčšej popularite v slovenskej bežeckej komunite tešila veková kategória mužov nad 40 rokov. Možno to bude tak aj tento rok, keď bežci na trati Pruské – Vršatec budú bojovať nie iba o majstrovské tituly a medaily z republikových šampionátov, ale aj o body do Bežeckého pohára SAZ 2021. Augustové podujatie s názvom Horský kros Pruské – Vršatec / Memoriál Jozefa Tichého v Bielych Karpatoch bude jeho 3. kolom.

Peter Greguška chýbal iba na dvoch ročníkoch
K zakladateľom tohto atletického merania síl v členitom teréne pod Vršatcom patrí aj Ján Bakyta, ktorý z doterajších 37 ročníkov štartoval na jeho 26 edíciách. Ešte viac účastí na horskom krose Pruské – Vršatec má domáci pretekár Peter Greguška z TJ Považan Pruské, ktorý doteraz vynechal iba dva ročníky. A opäť sa chystá na štart pripravovaných pretekov. “Doteraz sa nám prihlásilo 40 bežcov, no podľa skúseností z minulých ročníkov čakáme, že na štart sa postaví okolo 180 až 200 bežcov, ktorých bude popri 9-kilometrovej trati povzbudzovať tiež okolo 200 – 250 divákov. Mnohí z účastníkov si prihlásenie na preteky nechajú až na začiatok augusta, resp. pre naše preteky sa rozhodnú tesne pred nimi,“ uviedol dlhoročný riaditeľ pretekov Ján Bakyta.

Dva ročníky boli súčasne aj majstrovstvami sveta
Trať nášho behu vedie chráneným krajinným územím Biele Karpaty a tento rok sme museli vynechať najťažší výbeh do sedla pod Vršatcom, preto sa nám trať 38. ročníka predĺžila o približne pol kilometra,“ vysvetlil jeden zo zakladateľov pretekov Ján Bakyta. Ako pamätník podujatia rád spomína najmä na dva ročníky, ktoré boli súčasne aj majstrovstvami sveta v behu do vrchu veteránov. Bolo to v rokoch 2000 a 2017. A tiež pripomína, že v minulosti medzi pravidelných účastníkov tohto populárneho horského krosu na Vršatec patrili aj niektorí slovenskí olympionici. Okrem atlétov Marcela Matanina a Róberta Petra to boli najmä bežci na lyžiach Ivan Bátory, Martin Bajčičák, Jaroslava Bukvajová či Alžbeta Havrančíková.

Martin Bajčičák juniorským majstrom sveta
“Vtedy behy v našom teréne pod Vršatcom patrili k ich osvedčenej letnej príprave. Aj v Bielych Karpatoch zvykli naháňať kondíciu, aby mohli v zime v úzkej lyžiarskej stope držať krok so svetom. Navyše Martin Bajčičák a Ivan Bátory patrili aj do slovenskej reprezentácie bežcov do vrchu,” zdôraznil Ján Bakyta.
Martin Bajčičák v juniorskom veku vybojoval v roku 1994 v Nemecku aj titul majstra sveta v behu do vrchu. Rovnaký husársky kúsok sa medzi juniorkami podaril aj olympioničke z Londýna 2012 Kataríne Pejpkovej-Berešovej, ktorá titul v behu do vrchu získala v roku 2006 v tureckej Burse. Inak slovenská reprezentácia v behu do vrchu zažila debut na MS v tomto športe vo Francúzsku v roku 1993. Odvtedy jej reprezentanti získali na vrcholných podujatiach tucet medailí (2 – 5 – 5). “V súčasnosti nám borci ako Bajčičák či Bátory chýbajú, svetu v horských krosoch dokáže konkurovať iba Silvia Schwaiger,” tvrdí Ján Bakyta, dlhoročný prezident Únie behov do vrchu, ktorý jej šéfuje od jej založenia v roku 1994.

Beh do vrchu ako celoživotné poslanie
“Úniu sme založili spolu s ostatnými organizátormi behov do vrchu, aby sme mali nejakú spoločnú platformu,“ pokračoval vitálny dôchodca Ján Bakyta, ktorý v organizácii behov pre verejnosť našiel celoživotné poslanie. Podľa neho najťažším úsekom na chystanom behu je posledný kilometer. Tam sa bežci najviac zapotia, pretože budú musieť prekonať najvyššie prevýšenie na celej trati.

K behu vedú aj žiakov základných škôl
Ľudia z Pruského však už niekoľko rokov okrem pretekov pre juniorov a dospelých robia aj preteky pre školskú mládež pod názvom Malý Vršatec. “Zvykne sa na nich predstaviť okolo päťdesiat detí. Väčšinou sú to malí atléti z blízkeho okolia. Štart ich pretekov je o 9.45 h v areáli SOŠ v Pruskom. Súťažiť budú mladší žiaci (1. až 4. ročník ZŠ) a starší žiaci (5. až 9. ročník ZŠ). Dospelí sa na trať smerom k Vršatcu vydajú o 10.30 h z priestoru pri zdravotnom stredisku,” poznamenal šéf pretekov. A s čím bude dlhoročnú duša tohto behu spokojná po jeho skončení? “Spokojný budem, keď všetci jeho účastníci zdraví a bez zranení dobehnú do cieľa. A keď rovnako zdraví a spokojní budú z Pruského po pretekoch odchádzať,” definoval Ján Bakyta svoje najväčšie želanie v tejto zložitej dobe. Je rád, že pandémia COVID-19 ich podujatie nejako extra neovplyvnila, hoci všetkých účastníkov majstrovských pretekov ešte pred štartom vyzvú, aby dodržiavali základné hygienické opatrenia, aby sa v priestoroch štartu a potom aj za cieľom pohybovali s prekrytím horných dýchacích ciest a aby dodržiavali odstupy. Počas behu rúško nemusia mať. Členitý terén dá zabrať trénovaným pľúcam aj bez tejto ochrany tváre.

ŠTEFAN ŽILKA

Text k foto:

Štart M-SR v behu do vrchu na trati Pruské – Vršatec v roku 2020.

FOTO ARCHÍV

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk