Anna Kirnová, členka Rady Európskej atletiky: Istota bola menšia, ale radosť o to väčšia

Od sobotňajšieho zasadnutia 28. kongresu Európskej atletiky v Belehrade nestíha Anna Kirnová odpovedať na gratulácie k znovuzvoleniu do Rady EA. Prichádzajú zo všetkých strán. „Chcem sa poďakovať všetkým podporovateľom. Pozitívne ohlasy ma prekvapili a dojali,“ reagovala staronová členka exekutívy EA na pôde Slovenského atletického zväzu, kde na ňu čakali ďalšie blahoželania od spolupracovníkov aj zástupcov médií.

„Dostala som množstvo gratulačných správ z rôznych federácií, od rozhodcov či bývalých atlétov. Každá ma veľmi potešila. S medzinárodným rozhodcom Stevom Taylorom sme sa dohodli, že si pripijeme v na ME družstiev v chôdzi v Poděbradoch, kde budem ako delegátka EA. Asi majú všetci pozitívny vzťah ku mne a k atletike,“ zhodnotila úspešná funkcionárka.

Hlasovanie v srbskej metropole prežívala inak ako pred štyrmi rokmi v Prahe, kde kandidovala prvý raz. Vtedy o post bojovala v spoločnej kampani s Liborom Varhaníkom, ktorý tento rok vyzval vo voľbách úradujúceho prezidenta EA Bulhara Dobromira Karamarinova a neuspel. SAZ verejne vyslovil podporu Varhaníkovi. „Nezostávalo mi nič iné ako veriť vo fair play, že balkánske krajiny zahlasujú podľa svojho najlepšieho vedomia, bez snahy o nejaký revanš. Istota teda bola menšia, ale radosť o to väčšia,“ komentovala Anna Kirnová zákulisné dianie.

Vo voľbách dostala 42 hlasov, najviac zo všetkých ženských uchádzačiek. Rovnako silný mandát získala aj v roku 2019, ale tentoraz od 49 delegátov, nie od 50. „V atletike pôsobím už 35 rokov a minimálne dve tretiny delegátov ma veľmi dobre poznala. Máme s nimi výborné vzťahy. Slovenská atletika navyše vysiela dobrý signál organizovaním významných podujatí. Od majstrovstiev sveta v polmaratóne 1997 sa prakticky každé 2-3 roky konali u nás či už Európsky pohár v chôdzi družstiev alebo majstrovstvá Európy v krose, úspešne sme kandidovali na budúcoročné majstrovstvá Európy do 18 rokov. Sme rovnocenný partner s dobrým kreditom.“

Dlhoročnú generálnu a medzinárodnú sekretárku SAZ  prekvapil neúspech Rakúšanky Sonje Spendelhoferovej, do Rady EA sa naopak nečakane dostala napríklad Aleksandra Vojneská Ziková zo Severného Macedónska. „Stavila na pomerne emotívnu prezentáciu so silným genderovým a aj národným akcentom, hoci EA vyzývala kandidátov, aby nezabúdali na nadnárodný charakter funkcie.“

Spokojnosť s výsledkom volieb netajil prezident SAZ Peter Korčok, ktorý viedol slovenskú delegáciu. O úspechu Anny Kirnovej mal menšie pochybnosti ako ona sama. „Bol som presvedčený, že ak sa rozhodne znovu kandidovať, vďaka svojmu vystupovaniu, nekonfliktnosti, priateľskosti a skúsenostiam sa jej to podarí. Myslím si, že v otázke rodovej rovnosti ťažíme z toho, že líderkami slovenskej atletiky dlhodobo boli Mária Mračnová a práve Anka Kirnová. Veľa starších delegátov to vnímala, tí mladší zase ocenili aj aktivitu a prácu nášho zväzu. Netreba to preceňovať, ale aj pre budúcnosť našej atletiky je to dôležitý moment.“

Od 28. kongresu EA sa očakávalo nastolenie nového trendu, ale Peter Korčok na ňom nič prelomové nezaznamenal. Pochopiteľne, potešil ho najmä výsledok volieb do Rady EA. „Zvíťazil konzervatívny kandidát na prezidenta, zatiaľ čo vyzývateľ Libor Varhaník prichádzal s návrhmi na inovácie. S novým zložením Rady EA som spokojný viac ako s tým predchádzajúcim. Nechýbajú tam zástupcovia veľmocí, ktoré najviac dávajú do atletiky, ani malé krajiny. Myslím si, že je predpoklad, aby robili dobré rozhodnutia.“

V kuloároch kongresu sa preberali aj aktuálne novinky vrátane úprav atletického programu na olympijských hrách 2024 v Paríži – na úkor vytrvalostných pretekov chodcov. Debaty sa už preniesli aj do oficiálnejšej roviny a Peter Korčok pri tom nechýbal. „Vznikla pracovná skupina, je nás v nej deväť z celého sveta. Dostali sme možnosť vyjadriť sa k téme a odporučiť vedúcemu súťaží Svetovej atletiky Pierceovi O´Callaghanovi, ako má postupovať. Možnosti sú však výrazne obmedzené. Napriek tomu, že prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe mal v Belehrade vyhlásenie o vysokom kredite nášho športu, počet atlétov na olympijských hrách má klesajúci trend. MOV hľadá stále atraktívnejšie športy. Snažím sa na všetkých fórach povedať svoj názor, aby chodecká komunita vedela, čo si o tom myslíme. Lamentovať nepomôže, sú to pre nás nové výzvy,“ priblížil prezident SAZ a bývalý chodec. Aj preto je podľa neho dôležité, aby mala slovenská atletika niekoho, kto bude na nadnárodnom fóre ochotný počúvať odborný hlas zdola. „V ohrození totiž nie je iba chôdza, ale napríklad aj vrhy,“ dodal.

Vo svojom prvom funkčnom období do slovenská zástupkyňa v Rade EA nemala jednoduché. Aj ona pomáhala riešiť problémy spojené s pandémiou, ktorá na nejaký čas prakticky zastavila športové dianie. „Covid nás trochu pribrzdil, ale malo to aj pozitívny vplyv, pretože priniesol väčšiu mieru digitalizácie, aby sme neprerušili komunikáciu. Naučilo nás to vážiť si skutočné hodnoty, bol čas zastaviť a prehodnotiť priority. Osobne som rástla, aby som neustrnula, posúvala sa dopredu, učila sa nové veci,“ zhodnotila svoje prvé štyri roky na tomto fóre Anna Kirnová. Pripomenula, že množstvo aktivít sa aj v atletike presunulo do online sféry a v tomto trende sa bude pokračovať i v budúcnosti.

Konkrétne úlohy v rámci svojho pôsobenia v novej exekutíve zatiaľ nepozná. Vyjasniť by sa mali na júnovom prvom riadnom zasadnutí. „Na ňom by sa mali prehodnotiť komisie, výbory a podporné skupiny. Piliermi zostávajú súťaže, digitalizácia a rozvojové programy. Otázka je, či tieto programy fungujú na takej úrovni, aby prospievali všetkým. Udivíme, aké budú návrhy a ktorí členovia sa budú v ktorej sfére angažovať.“

(JM)

Na snímkach Anna Kirnová a jej gratulanti a spolupracovníci zo SAZ vrátane prezidenta Petra Korčoka.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk