V lete výškar, v zime lyžiar alebo čo sme písali o Robertovi Ruffínim ml. v decembri 2020 v rubrike Talent v magazíne Slovenská atletika

 Róbert Ruffíni ml. si na juniorských ME v Jeruzaleme senzačne vybojoval v skoku do výšky bronzovú medailu. Už v kvalifikácii osobným rekordom 211 cm naznačil, že je vo forme, a potom to potvrdil aj vo finále, keď pridal ďalšie dva osobáky na 212 a 215 cm. Vo štvrtom čísle  magazínu Slovenská atletika v roku 2020 sme Roberta Ruffíniho ml. predstavili v rubrike TALENT. Ukázalo sa, že náš výber bol správny. Ponúkame vám celý text z decembra 2020 o výškarskom talente z Bratislavy, ktorý napodobnil svojho otca a aj on si vezie z juniorských ME medailu.

PS: Zjazdovému lyžovaniu, v ktorom bol tiež úspešný, sa Robert Ruffíni ml. už súťažne nevenuje.

V LETE VÝŠKAR, V ZIME LYŽIAR

Plávať sa naučil skôr ako chodiť – vďaka „baby“ plávaniu. Neskôr to skúšal s loptou, na lyžiach, korčuliach i na bicykli, v detskej gymnastike aj v golfe. Robertovi Ruffínimu ml. všetky tieto športy postupne odporučil otec, bývalý výborný výškar, česko-slovenský i slovenský reprezentant a dodnes národný rekordér vonku (234 cm) i v hale (232 cm).

„Vyrastal som  na dedine, mali sme gazdovstvo. Od detstva nás rodičia zapájali do prác na poli či v záhrade. Vďaka nim som všestranný a k tomu teraz vediem svoje deti,“ vysvetlil  53-ročný rodák z Lučenca, ktorý vyrastal v neďalekých Rapovciach.

Aj on skúsil mnohé športy, až kým neostal verný výške. Do nej sa zamiloval aj jeho synátor Robert, hoci v žiackej kategórii nemá medzi zjazdovými lyžiarmi doma konkurenciu. Je dovedna štvornásobný žiacky majster Slovenska v slalome a obrovskom slalome.

„Otec ma dal na lyžovanie, lebo sa asi bojí o svoj rekord,“ objasňoval s úsmevom Ruffíni mladší, čo ho priviedlo k lyžovaniu. „Ale nie, to iba žartujem. Lyžovanie bolo zákonité vyvrcholenie hľadania si športu, lebo si vyžaduje perfektnú koordináciu pohybu. Okrem tela musíte ovládať aj lyže.“

Pre 16-ročného Roberta Ruffíniho mladšieho, v roku 2020 výkonom 204 cm z juniorského šampionátu SR v Trnave 12. výškara v európskych tabuľkách do 18 rokov, je lyžovanie hlavný zimný šport. V lete sa zasa venuje prioritne atletike.

,,S mamou, ktorá voľakedy behala stredné trate, som chodil na rôzne detské preteky. Často som víťazil, takisto moja mladšia sestra. Aj ona je multišportový talent. Otec bol vždy môj vzor. Ako malé dieťa som si rád prezeral jeho fotografie z veľkých pretekov. Chcem byť ako on, ba možno aj lepší.“

,,Vie hrať na klavíri, gitare či saxofóne. Dodnes sa v hre naň chodí zdokonaľovať k učiteľovi hudby,“ tvrdil pyšne jeho otec, výškarský olympionik zo Soulu 1988 a juniorský vicemajster Európy 1985. ,,Čoho sa chytí, to mu ide. Podobne aj našej dcérke. My sme deti vždy viedli tak, aby boli všestranné. Nechceli sme, aby sa orientovali iba na jeden šport. Základ je správna koordinácia pohybov, dynamika a rýchlosť. Syn to má v sebe: vie šprintovať, rýchlo zabehe i 400 metrov, skáč do diaľky. Zatiaľ trénuje iba s hmotnosťou svojho tela, všetko nechávame na prirodzený vývoj. Kĺby, šľachy, svaly musia dorásť. Nič nechceme urýchliť, veď Robo ešte stále rastie,“ objasnil svoju trénerskú filozofiu Robert Ruffíni st.

„Výšku som si obľúbil najmä preto, lebo je technicky náročná a musíte nájsť spôsob, ako sa preniesť ponad latku a nezhodiť ju,“ zdôraznil šiesty najlepší šestnásťročný výškar sveta v roku 2020.

Veľký deň vo svojej atletickej kariére zažil 20. júla 2019. Vtedy na mítingu „Skákanie pod vežou“ v centre Košíc pri ikonickom Dóme sv. Alžbety prekonal dva metre. Stal sa iba štvrtým slovenským výškarom v žiackom veku (do 15 rokov), ktorý to dokázal. „To si budem pamätať navždy,“ podotkol Robert Ruffíni ml.

,,V jeho veku som skákal 205 cm, ešte má čo dobiehať… Ale vôbec netlačíme na pílu. V tomto roku ma zdolaním 204 cm presvedčil, že skákať vie,“ pripomenul tréner a otec v jednej osobe.

Talentovaný výškar je s tohtoročným posunom z 200 na 204 cm spokojný, hoci cíti, že by sa možno popasoval s latkou aj na vyššej výške. Problém je v tom, že pre koronavírusovú pandémiu mnoho súťaži zrušili, takže ich má v roku 2020 na konte len šesť.

,,Moja najväčšia túžba je venovať sa športu čo najdlhšie a na svetovej úrovni,“ tvrdil Robert Ruffíni ml., študent Gymnázia na Tilgnerovej ulici v Bratislave. „Moja ambícia je stále prekonávať rekordy – osobné, národné, ba možno i svetové. Najskôr však musím prekonať otcov…“

Venovať sa na špičkovej úrovni zjazdovému lyžovaniu i atletike sa nebude môcť donekonečna. „Ešte necítim, že nastal čas na rozhodnutie. Oba športy mám rád.  Aj vo svete sa nájdu výborní športovci, ktorí robili dva športy na vysokej úrovni. Spomeniem napríklad Slovinca Primoža Rogliča, bývalého skokana na lyžiach, teraz úspešného v cyklistike, či Ester Ledeckú, českú lyžiarku a snoubordistku. Keď však raz príde a budem sa musieť rozhodnúť, viem, že s mojou voľbou budem musieť byť stotožnený na sto percent,“ zdôraznil Robert Ruffíni ml.

VIZITKA ROBERTA RUFFÍNIHO ml. (platná v decembri 2020)

DISCIPLÍNY: výška, diaľka

NARODENÝ: 12. 6. 2004 v Bratislave

KLUB: Slávia UK Bratislava

TRÉNER: Robert Ruffíni st. (otec)

ŠKOLA: Spojená škola Tilgnerova v Bratislave

OSOBNÉ REKORDY: 204 cm (výška), 666 cm (diaľka)

NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: atletické  – 1. miesto na Medzinárodných detských hrách (International Children Games) 2019 v Ufe (2. na rovnakom podujatí 2018 v Jeruzaleme), majster SR 2020 juniorov a dorastu, majster SR 2019 st. žiakov vo výške aj diaľke, halový majster SR st. žiakov 2018 v diaľke, zjazdové lyžovanie – 5. na neoficiálnych MS žiakov v obrovskom slalome (2018), 6. na neoficiálnych MS žiakov v slalome (2020), 2x celkový víťaz pretekov FIS v Říčkach/ČR (2018, 2020), 3-násobný majster SR žiakov v slalome (2017, 2018, 2019), majster SR žiakov v obrovskom slalome (2018), 3-násobný celkový víťaz Slovenského pohára (SP), 4-násobný víťaz SP v slalome a 3-násobný víťaz SP v obrovskom slalome.

AKTUÁLNA VIZITKA ROBERTA RUFFÍNIHO ml. 

MENO A PRIEZVISKO: Robert Ruffíni ml.

DISCIPLÍNANA MEJ: skok do výšky

DÁTUM A MIESTO NARODENIA: 12. 6. 2004, Bratislava

BYDLISKO: Bratislava

ŠKOLA: Gymnázium na Tilgnerovej 14 v Bratislave

KLUB: AK Slávia UK Bratislava

TRÉNER: Robert Ruffíni st. (otec)

PRVÝ TRÉNER: Robert Ruffíni st.

ZAČIATOK ATLETICKEJ KARIÉRY: naplno a výlučne od roku 2022 (dovtedy sa venoval na vrcholovej úrovni  aj alpskému lyžovaniu)

DOTERAJŠIE ŠTARTY NA VRCHOLNÝCH PODUJATIACH: juniorské ME 2023 Jeruzalem – 3. miesto v skoku do výšky

NAJVÄČŠÍ ÚSPECH V KARIÉRE: juniorské ME 2023 Jeruzalem – 3. miesto vo výške, medzinárodné detské hry/International Children´s Games Jeruzalem 2018 – 2. vo výške, medzinárodné detské hry/International Children´s Games Ufa 2019 – 1. vo výške, na juniorských halových M-SR 2023 vyhral výšku, diaľku aj trojskok

OSOBNÝ REKORD: 210 hala (14. 1. 2023, Viedeň), 215 vonku (10. 8. 2023 Jeruzalem)

VÝKON V ROKU 2023: 210 hala (14. 1. 2023, Viedeň), 215 vonku (10. 8. 2023 Jeruzalem)

CIEĽ NA MEJ: Nazbierať nové zážitky a skúsenosti.

ATLETICKÝ VZOR/OBĽÚBENÝ ATLÉT: Mutaz Baršim (Katar, skok do výšky)

ŽIVOTNÁ ATLETICKÁ TÚŽBA: Byť najlepší výškar v našej rodine (jeho otec Robert je olympionik, 2. na MEJ 1985, 8. na halových MS 1989, doteraz rekordér SR vonku /234/ aj v hale /232/).

ZÁUJMY/HOBBY: hra na hudobných nástrojoch, motošport, futbal, štúdium

ŠTEFAN ŽILKA, GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Na archívnych snímkach zo zimy 2020 otec a syn Ruffíniovci na tréningu v atletickej hale Elán v Bratislave.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk