Halové M-SR v päťboji mladšieho žiactva bez obhajcov, ťahákmi dorasteneckého šampionátu Dávid, Gymerská a Frličková

Sobota bez vyslovených favoritov, nedeľa s tromi esami. Bratislavská hala Elán bude počas víkendu patriť mládežníckym šampionátom.

V sobotu sa od 10.30 h začnú súťaže v päťboji mladších žiačok a žiakov (13-ročných a mladších). Tróny pre najvšestrannejších mladých atlétov sú voľné. Vlaňajší šampióni Alexandra Segéňová (Naša atletika Bratislava) a Timotej Vozár (AK ŠK UMB Banská Bratislava) už súťažia vo vyššej vekovej kategórii, zo všetkých medailistov zostal v hre iba Matias Michalovič (AC Malacky).

Segéňová pred rokom ozdobila halový šampionát najlepšími slovenskými výkonmi histórie v päťboji súčtom 3457 bodov a vo vrhu guľou (2 kg) výkonom 12,35 m a nezastavila sa ani pod holým nebom, keď stanovila nové maximá vo viacboji (3149), na 150 m (18,61) aj 100 m (12,48).

Takáto dominantná pretekárka či pretekár sa tento rok sotva v tejto kategórii objaví. „Každý môže prekvapiť, ale takto výrazne sa nám zatiaľ nikto nejavil,“ skonštatoval pred víkendovými pretekmi šéftréner mládeže SAZ Tomáš Benko.

Ak by sme mali označiť aspoň jedného favorita, potom by to bol práve Matias Michalovič, ktorý sa na tohtoročných majstrovstvách Atletického zväzu Bratislavy zlepšil v porovnaní s vlaňajšími HM-SR o 133 bodov na 2369. Na záverečnom 3. kole Jumperie navyše vyhral súťaže v diaľke, na 60 m prek. aj vo výške, kde s ohromnou podporou publika o 9 cm preskočil svoju telesnú výšku (142/151 cm).

Malačania každoročne odvádzajú výbornú prácu s mládežou, čo sa odráža najmä na výsledkoch vo viacbojoch. Nemali by chýbať na popredných priečkach,“ vyzdvihol Benko prácu trénerov malackého AC.

Obaja minuloroční päťbojárski majstri sa predstavia v nedeľu na dorasteneckom národnom šampionáte. Segéňová na 60 a 200 m, Vozár zvolil kombináciu 60 m a žrď.

Pozornosť sa však upriami najmä na trojicu Peter Dávid, Lenka Gymerská, Laura Frličková. Už vlani ju strhli na seba prekážkari: Peter Dávid (vtedy ŠK ŠOG Nitra) a Rebecca Slezáková (AC Malacky) zabehli na šampionáte dorastenecké rekordy 7,87, resp. 8,63 s. Jeden z nich už neplatí, 28. januára na mládežníckom mítingu SAZ Slezákovú o 4 stotiny prekonala Laura Frličková (AK ZŤS Martin). Všestrannú Rebeccu Slezákovú to však nemusí mrzieť, vynahradila si to vo finále halového šampionátu dospelých novým juniorským rekordom 8,53 – takisto o 4 stotiny vymazala výkon Lucie Mokrášovej z roku 2013.

Rekord Petra Dávida zatiaľ odoláva, zverenec Michala Škvarku v ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica vlastné maximum viackrát atakoval, deväťkrát sa tento rok dostal po 8 sekúnd, najbližšie bol k jeho prekonaniu vo finále 3. kola Jumperie – 7,88.

O druhý dorastenecký rekord sa v tejto sezóne postarala Lenka Gymerská (AK AŠK Trnava). Strieborná z minuloročného EYOF na 400 m zabehla 12. februára túto vzdialenosť v ostravskej hale za 55,59. Zverenka Lukáša Kotalu zlepšila 38-ročné dovtedajšie maximum 55,72 Gabriely Sedlákovej o 13 stotín. Odvtedy však štvrťku nebežala, aj v nedeľu sa postaví na štart 60 a 200 m.

Ak to Peter, Lenka a Laura zvládnu, môžeme sa od nich dočkať pekných výkonov. Máme od nich vysoké očakávania aj smerom k letným podujatiam. Peter sa už viackrát motal okolo svojho rekordu, ak ho chlapci zozadu ponaháňajú, mohlo by to konečne padnúť. Bude mať na to zrejme poslednú možnosť. Lenka sa pravdepodobne potrebuje pred prechodom do leta zamerať na rýchlosť. Jej štarty na 60 a 200 vnímam ako súčasť prípravy,“ naznačil Tomáš Benko, ktorého teší najmä zvýšený záujem mládeže o prekážky. „Nedávno to ešte bola Achillova päta našej atletiky. Teší nás, že si táto disciplína získala takú popularitu. Teraz by sme mali aj metodicky podchytiť napríklad trojskok či žrď.“

Súťaže dorasteneckého halového šampionátu sa začnú v bratislavskom Eláne v nedeľu o 10.15 h.

(JM)

Foto: Na snímkach postupne Peter Dávid, Alexandra Segéňová a Laura Frličková.

FOTO JÁN LUKY, SOŠV – ANDREJ GALICA

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk