V Košiciach na M-SR do 23 rokov posledná šanca kvalifikovať sa do Espoo, o viacbojárske tituly zabojuje staršie žiactvo

Karty sú rozdané, ďalšia možnosť na reparát už nebude. Víkendové majstrovstvá Slovenska mužov a žien do 23 rokov v Košiciach rozhodnú, ktorí atléti budú reprezentovať na európskom šampionáte tejto vekovej kategórie vo fínskom Espoo (12. – 16. júla 2023). Nominácia sa bude schvaľovať bezprostredne po pretekoch.

Prísne limity zatiaľ splnilo 7 žien a jeden muž. Z osmičky limitárov sa na štadióne Technickej univerzity na Watsonovej ulici predstavia piati. Domáci šampionát vynechajú Viktória Forster a Natália Váleková. Najväčšie slovenské želiezko vo fínskom ohni Forster potvrdila skvelú formu na mítingu Zlatá tretra, kde posunula vlastný slovenský rekord na 100 m prekážok na 12,82. Figuruje na treťom mieste európskych tabuliek do 23 rokov, pričom v Ostrave zdolala v priamom súboji aj druhú ženu rebríčka Ditaji Kambundjiovú (12,78) zo Švajčiarska. Iná je situácia v prípade guliarky Natálie Válekovej. V Prahe študujúca Skaličanka súťažila v letnej sezóne iba dvakrát ešte v máji, na konte má plzenských 14,42. „Natália má náročný záver prvého ročníka štúdia medicíny v Prahe. Žiaľ, nedokázala to zladiť s niektorými podujatiami. Napriek tomu verím, že bude do Espoo pripravená,“ nádejá sa šéftréner slovenskej reprezentácie Radoslav Dubovský. Do Košíc nepríde tiež jedna z dvojice chodkýň s limitom Alžbeta Ragasová.

Zo zostávajúcej pätice splnili dvaja limit v minulej sezóne: Andrea Švecová (Slávia STU Bratislava) na juniorskom svetovom šampionáte v kolumbijskom Cali na 400 m prek. (1:00,07) a šprintér Jakub Nemec (Slávia STU Bratislava) na medzištátnom juniorskom stretnutí v Maribore na 200 m (21,26). Tento rok sa ku kvalifikačnému výkonu dokázal viac priblížiť zverenec Mareka Korbu, na Babiakovom memoriáli zabehol 21,36, Švecová na tom istom podujatí 1:01,42. „Pokiaľ ide o vlaňajších limitárov, Jakub Nemec má podľa mňa kvalitnú výkonnosť, približuje sa k limitu. Nad Andreou Švecovou visí menší otáznik, ale ona sa vedela vždy pripraviť na vrcholné podujatie, o čom svedčí aj jej osobák v Cali. Zmenila trénera, možno sa potrebovala trochu adaptovať, ale šancu by som jej dal, možno prekvapí. Určite budú chcieť v Košiciach obaja preukázať svoju výkonnosť. Verím, že potvrdia oprávnenosť nominácie,“ poznamenal k dvojici Radoslav Dubovský.

Z ostatných limitárov je Agáta Cellerová (AK Slávia Trenčín) prihlásená na 100 m, 200 m, a 4×100 m, Monika Lehenová (AŠK Slávia Trnava) na diaľku a 4×100 m a Karin Devaldová (AK Slávia TU Košice) na chodeckých 10 000 m. Štarty v štafetách nemusia byť tentoraz iba do počtu či klubovej súťaže. Trénerská rada zvažuje nomináciu žien na 4×100 m. Zámer doplniť Forster a Cellerovú ďalšími dvomi šprintérkami však naráža na termínovú kolíziu. Preteky krátkych štafiet sú v Espoo na programe 15. júla v rovnakom bloku ako finále 100 m prekážok… „Boli by sme neradi, keby sme nakoniec museli postaviť iba béčkovú štafetu,“ vysvetlil šéftréner.

Z ďalších kandidátov na účasť na ME patril dlho primát najväčšieho smoliara Karlovi Šulovi ml. Talentovaný guliar bratislavského BK Hraj na tie nohy začal útočiť na limit 17,80 už v hale (17,52), pokračoval aj vonku a najbližšie bol k nemu 27. mája v Trnave – delilo ho 9 centimetrov. „Máme trochu smolu na podmienky, ale na to sa nechcem vyhovárať. Aj to patrí k športu. Nechceli sme sa spoliehať na šampionát. Dlho som v Košiciach nebol a netuším, aké podmienky nás tam budú čakať. Karel tento rok maturoval, čo ho tiež trošku pribrzdilo, ale ako v podstate profesionálny športovec mal dosť času na prípravu. V nej ho bavilo naberať silu a to sa potom odrazilo na technike. Na ťažšiu guľu je treba viac sily, ale zase sa s ňou aj násobí každá drobná chyba. Ešte sa s ňou potrebuje trošku zžiť. Ja svojho času tiež rok nie a nie hodiť 20 metrov. Prišlo to až v Nitre – 20,11 a potom som dvadsiatku prekonal šesť pretekov za sebou. Z vlastnej skúsenosti teda viem, ako taká hranica dokáže zväzovať,“ uviedol tréner a otec v jednej osobe Karel Šula st.

V národnom programe Zlatej tretry si poriadnu dávka nešťastia vyčerpal Denis Bartek. Na 400 m prek. si zverenec Štefana Bielika v trnavskej Slávii výkonom 52,51 o 48 stotín zlepšil osobák spred troch dní z Hodonína, ale o jednu jedinú stotinku mu ušiel limit. Radoslav Dubovský to komentoval slovami: „Jedna stotina naozaj zamrzí. Azda sa aj v Košiciach prejaví stúpajúca forma, ale pobeží prakticky sám, čo bude nevýhoda. Ak to nevyjde, preskúmame možnosť podať v jeho prípade žiadosť na Európsku atletiku.“

Sedemnásť stotín delí Adama Igaza (Slávia STU Bratislava) aj Lenku Kovačovicovú (ŠK ŠOG Nitra) od limitu na 200 m. O niečo horšie je na tom prekážkarka Martina Segečová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica). „Chýba je síce 25 stotín, ale vo veterných podmienkach bola schopná zabehnúť 13,82, takže na to má, iba potrebuje trafiť beh,“ myslí si Radoslav Dubovský, ktorý má v užšom výbere ašpirantov na cestu do Fínska dvoch svojich zverencov – skokanov z banskobystrickej Dukly: „Matúš Blšták v trojskoku aj Adam Hriň v diaľke sú fyzicky pripravení, čo dokázali najmä na druhom kole atletickej ligy v Banskej Bystrici. Musia iba trafiť ideálny pokus.“ Blšták sa potrebuje zlepšiť o 26, Hriň o 20 cm.

V kategórii do 23 rokov padli v tomto roku dva slovenské rekordy. Okrem Viktórie Forster na 100 m prek. sa o to postarala oštepárka Petra Hanuliaková. Práve v Košiciach na 1. kole TIPOS atletickej ligy hodila 49,27. Limit na ME v Espoo má hodnotu 51 m.

„Celkovo podľa mňa atléti ašpirujúci na účasť v Espoo doplatili na zlé počasie, ktoré v máji u nás panovalo. Tréningové možnosti boli horšie a zlé poveternostné podmienky, chlad dážď a vietor boli aj na pretekoch. Teraz atléti naháňajú limity na poslednú chvíľu. Sú to na prvý pohľad drobnosti, ale keď sa ich nakopí viac, tak môže byť problém. Navyše zdravotné problémy úplne vyradili alebo pribrzdili Lukáša Ševčíka, Olivera Murcka či Romana Haraslína. Situácia nám teda v tejto kategórii nepraje,“ pripomenul Radoslav Dubovský.

V Košiciach sa bude v sobotu a v nedeľu bojovať aj o viacbojárske tituly v kategórii starších žiakov a žiačok. Favoritom súťaže chlapcov je obhajca prvenstva Miroslav Krchňavý. Všestranný talent z ŠK UMB Banská Bystrica vlani v Nitre posunul deväťbojársky rekord SR na 4964 bodov. Tento rok v hale dosiahol aj nové národné maximum v sedemboji (4601), pričom zvádzal pekný súboj s Malačanom Teodorom Volekom. Obaja mladí atléti si sily zmerajú aj na východe republiky. Pri neúčasti halovej päťbojárskej šampiónky Alexandry Segéňovej by víťazka sedemboja mala vzísť z duelu dvoch Žilinčaniek Dominiky Švaňovej a Niny Čaneckej.

V prvý júlový deň sa program šampionátu začne o 10.00 h súťažou v žrdi žien do 23 rokov, v nedeľu bude pokračovať v rovnakom čase a uzavrie ho záverečných 1000 m v rámci deväťboja starších žiakov so štartom o 15.20 h.

ATLÉTI SO SPLNENÝM LIMITOM NA ME DO 23 ROKOV V ESPOO (k 30. 6. 2023)

Viktória Forster – 100 m, 100 m prek. (limit 11,70/13,90) v roku 2023 11,58/12,82

Agáta Cellerová – 100 m (11,70) 11,65

Monika Lehenová – diaľka (625) 631

Alžbeta Ragasová – chôdza 20 km (1:48,00) 1:39:21

Karin Devaldová – chôdza 20 km (1:48,00) 1:47:20

Natália Váleková – guľa (14,50) 14,69 hala, 14,42 vonku

Andrea Švecová – 400 m prek. (1:00,50) 1:01,42  (2022: 1:00,07)

Jakub Nemec – 200 m (21,30) 21,36 ( 2022: 21,26)

(JM)

Na snímkach postupne Karel Šula ml., Lenka Kovačovicová na ME 2018 do 18 rokov a Denis Bartek.

FOTO PETER MACKO, PAVOL UHRIN, JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk