V Košiciach ďalší atletický happening pri Dóme sv. Alžbety, JBL Jump Fest aj s Volkom a Forster bude 9. septembra

Ak sa nestane nič dramatické, populárny košický „uličný – street“ míting JBL JUMP FEST sa aj napriek koronovej pandémii uskutoční takisto ako vlani v plánovanom termíne. Skákať a šprintovať sa bude vo štvrtok 9. septembra v srdci Košíc neďaleko ikonického Dómu sv. Alžbety.

V porovnaní s vlaňajškom by však mal byť „plný dom“, keďže podľa Covid automatu a pri dodržaní OTP podmienok môžu organizátori z klubu Atletika Košice o. z. a mesta Košice ponúknuť hlavný program so špičkovými zahraničnými atlétmi až tisícke divákov.

V 6. ročníku JBL JUMP FEST, ktorý podporil aj SAZ, sa bude súťažiť 8. a 9. septembra v dovedna piatich blokoch, pričom väčšina bude venovaná mládeži. Organizátori zrušili pôvodné obmedzenie počtu pretekárov z jedného klubu (je možné využiť ho do pondelka 6. 9.) platné pre kategórie do 18 (U18) a do 23 rokov (U23) a taktiež pre najmladšie žiactvo.

Pre divákov sú pripravené i viaceré novinky. K dispozícii budú dve veľkoplošné LED obrazovky s plnohodnotnou infografikou. Prvý raz bude pripravený profesionálny live stream, ktorý bude na www.jumpfest.sk a sociálnych sieťach sledovať celá svetová skokanská komunita. Vlaňajší stream videlo na facebooku 10 000 divákov, z nich tri štvrtiny v USA a nečakane aj v Indii. Aj teraz bude oslovených až 500-tisíc fanúšikov na atletických sociálnych sieťach na celom svete.

Organizátori z Atletika Košice o. z. urobia v tomto roku ďalší dôležitý kvalitatívny krok pre zvýšenie kvality a prvýkrát sa budú podieľať i na produkcii televízneho záznamu, ktorý bude snímať osem kamier. Práve tento krok je dôležitý pre ekonomickú samostatnosť celého projektu JBL JUMP FEST.

Legendárne skokanské dvojičky DankaJanka Velďákové, ktoré sú spolu so Stanislavom Návesňákom, bývalým čs. reprezentantom na 400 m prekážok hnacím motorom celého projektu košického „street“ mítingu, to ani v tomto roku nemali ľahké so zabezpečením atlétov.

Veľká časť totiž už ukončila veľmi špecifickú sezónu s vrcholom na OH v Tokiu a o niekoľko skvelých pretekárov ich pripravilo finálové podujatie Diamantovej ligy v Zürichu v rovnakom termíne. Napriek tomu sa na štarte objavia medailisti vrcholných svetových a európskych podujatí a takisto aj účastníci olympijských hier. Pre organizátorov JBL JUMP FEST-u je popri kvalitných výkonoch najdôležitejšie utvoriť pre divákov i športovcov čo najlepšiu atmosféru, ktorá bude motivovať mládež k pravidelnému športovaniu. 

Diváci sa vo štvrtok 9. septembra môžu v centre Košíc tešiť na halového exmajstra Európy Jána Volka a jeho súboj na 60 yardov s českým rekordérom na 100 m (10,16) Dominikom Záleským a Poliakom Dominikom Kopečom, piatym na ME do 23 rokov v Tallinne 2021.

Prvý raz uvidia fanúšikovia aj súboj žien na 60 yardov: šiesta z MSJ 2021 v Nairobi Viktória Forster si zmeria sily s Jamajčankou Shashalee Forbesovou (na 4 x 100 m strieborná na OH v Riu 2016 a bronzová na MS 2017 v Londýne). Doplní ich ešte Poľka Paulina Guzowská, víťazka súťaže na 4 x 200 m na Svetových štafetách (World Relays) v Chorzówe 2021.

Na 60 yaradov prekážok budú medzi ženami súperiť semifinalistka OH v Tokiu a strieborná na ME 2019 do 23 rokov Klaudia Siciarzová, piata z halových ME 2019 Gréta Kerekesová z Maďarska a kolumbijská špecialistka na 400 m prekážok Melissa Gonzalezová, u mužov bude bronzový z MEJ 2019 a finalista ME 2021 do 23 rokov Matej Baluch naháňať Maďara Bálinta SzelesaDavida Rybu z Česka.

V diaľke žien sa predstaví olympionička z Tokia, šiesta z MS 2019 a víťazka Svetovej univerziády 2017 Alina Rotaruová-Kottmannová z Rumunska, halová majsterka Poľska 2021 Magdalena Žebrowská, Britka Jahisha Thomasová a tohtoročná slovenská šampiónka Silvia Kaliašová z domáceho klubu Atletika Košice o. z. V diaľke mužov sú zatiaľ potvrdení Nemec Max Kottmann, Poliak Andrzej Kuch a talentovaný Anton Kopytko z Ukrajiny.

V trojskoku sa chystajú duely niekdajšej bronzovej medailistky z ME 2015 do 23 rokov Ukrajinky Tatiany Ptaškinovej s krajankou Mariou Sinejovou a 15-násobného majstra Poľska Adriana Swiderského s 10-násobným českým šampiónom Jiřím Vondráčkom, ktorý v deň pretekov oslávi 33. narodeniny.

Mládežnícky predprogram 6. ročníka JBL JUMP FEST sa začne už v stredu 8. septembra o 8.30 h a kontinuálne sa bude súťažiť až do štvrtka 9. septembra do približne do 14.00 h. Na súťaže sa teší na 200 detí z usporiadateľského klubu aj s rodičmi, ktoré si aj zasúťažia a niekoľko desiatok detí čakajúce na zápis do klubu Atletika Košice o. z. Práve hlavne deťom bude venovaný ďalší projekt, ktorý vznikne aj vďaka JBL JUMP FEST a organizátori ho zverejnia v hlavnom programe.

Ten príde na rad vo štvrtok 9. septembra od 16.30 h. Vzhľadom na to, že podujatie sa koná v režime OTP (čiže vstup je povolený plne zaočkovanej osobe, osobe schopnej preukázať sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starším ako 48 hodín, alebo osobe, ktoré prekonala COVID-19 nie viac ako 180 dní pred štartom pretekov) budú musieť diváci počítať s kontrolou, takže je nutné prísť s aspoň 15-minútovým predstihom.

REKORDY JBL JUMP FEST

MUŽI

50 yardov: 5,35 Emre Barnes (Tur.) 2018

60 yardov: 6,29 Dominik Záleský (ČR) 2020

50 yardov prek.: 6,44 Bálint Szeles (Maď.) 2018

60 yardov prek.: 7,41 Dominik Staskiewicz  (Poľ.) 2020

diaľka: 793 Radek Juška (ČR) 2018

trojskok: 16,38 Tomáš Veszelka (SR) 2018

ŽENY

60 y prek.: 7,63 Stanislava Škvarková (SR) 2020

diaľka: 652 Lauma Grivová (Lot.) 2017

trojskok: 14,08 Dana Velďáková 2016

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk