V Banskej Bystrici premiérové M-SR v chôdzi na 35 km, štartujú i olympionici zo Sappora

Olympionici i medailistka z tohtoročných juniorských MS a ME sa chystajú na nedeľňajšie premiérové otvorené majstrovstvá Slovenska v chôdzi na 35 km. Táto disciplína nahradí v programe veľkých atletických šampionátov zrušenú päťdesiatku.

V súťaži mužov na kilometrovom asfaltovom okruhu v priemyselnom parku v Banskej Bystrici sa predstaví účastník sapporskej olympijskej dvadsiatky Miroslav Úradník, „večná nádej“ slovenskej chôdze Dominik Černý a tiež Ľuboš Machník. Zo sapporskej olympijskej zostavy už chýba Matej Tóth, ktorý ukončil kariéru, no v propozíciách figuruje ako predseda organizačného výboru pretekov, a takisto Michal Morvay, ktorý majstrovskú tridsaťpäťku nezaradil do svojich súťažných plánov.

Okrem slovenského tria sa v Banskej Bystrici predstavia i dvaja českí olympionici – sapporský Vít Hlaváč (osobný rekord 3:52:54/2021) a Lukáš Gdula (3:54:29/2016), ktorý štartoval v Riu aj Sappore. Prihlásil s aj Dávid Tokodi z Maďarska, v tomto roku si v Dudinciach zlepšil osobák na 50 km na 4:03:06.

Na štart pretekov žien na 35 km sa podľa predbežnej štartovky postavia trojnásobná olympionička Mária Katerinka Czaková, Ema HačundováKlaudia Žárska. Okrem nich by mala štartovať i česká olympionička zo Sappora Tereza Ďurdiaková, ktorá na májových ME tímov v Poděbradoch utvorila národný rekord 2:57:08 h. Štartovať by mala i Eliška Martínková, vicemajsterka Európy 2021 a bronzová na MSJ 2021 na 10 000 m, ktorá však zrejme nepôjde tridsaťpäťku, ale len niektorú z ďalších vypísaných disciplín (5 km, 10 km, 20 km).

„V tejto fáze sezóny už nemôžeme očakávať extra kvalitné výkony. Našim pôjde najmä o to, aby získali body do kvalifikačného renkingu pre budúcoročné šampionáty,“ zdôraznil šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie Roman Benčík. „Miro s Dominikom by mali ísť tridsaťpäťku v tempe okolo 4:40 – 4:50 min na kilometer. Ema a Klaudia majú za sebou prvú vážnejšiu objemovú prípravu, v ktorej odrobili všetko podľa plánu. Pôjdu naplno.“

SAZ na 35 km nemá oficiálne schválené slovenské rekordy (je to len otázka času). Najlepšie časy podľa záznamov štatistika SAZ Mariána Kalabusa patria Matejovi Tóthovi 2:30:34 h, čo bol jeho oficiálny medzičas na 35 km na Dudinskej päťdesiatke v roku 2015, a Márii Katerinka Czakovej, ktorá sa v roku 2019 dostala tiež v Dudinciach počas päťdesiatky an métu 35 km za 2:57:36 h.

Slovenský šampionát na 35 km organizuje banskobystrická Dukla, štart je v nedeľu 17. októbra o 9.00 h. Vložené preteky na 5 km, 10 km a 20 km sa uskutočnia od 10.00 h.

Text k foto:

Na snímkach Dominik Černý a Mária Katerinka Czaková.

FOTO PAVOL UHRIN a JÁN SÚKUP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk