Petra Korčoka a Mateja Tótha delegáti valného zhromaždenia SOŠV zvolili do výkonného výboru hneď v 1. kole

Na 60. valnom zhromaždení Slovenského olympijského a športového výboru (VZ SOŠV) v Bratislave zvolili do výkonného výboru oboch kandidujúcich zástupcov atletiky.

V prvej voľbe piatich členov VV SOŠV zo zástupcov olympijských športov sa do exekutívy dostali prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) a doterajší viceprezident SOŠV Peter Korčok a takisto aj olympijský víťaz v chôdzi a od 1. novembra riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica Matej Tóth.

Peter Korčok získal 69 hlasov, čo bol po niekdajšej členke Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Danke Bartekovej (105 hlasov) druhý najvyšší počet hlasov. Matej Tóth dostal v tejto úvodnej fáze volieb členov VV SOŠV piaty najvyšší počet hlasov (40) spomedzi 15 kandidátov. Hneď v prvej „várke“ uspeli aj olympijská šampiónka v biatlone Anastasia Kuzminová (68 hlasov) a Daniel Líška zo Slovenského zväzu karate (44 hlasov).

„Úprimne – dúfal som, že prejdem v prvom kole. Päť rokov som pracoval ako viceprezident pre športy a myslím si, že som odviedol kopec práce. Voľby som vnímal aj tak, že delegáti mi vystavia vysvedčenie, či som v oblasti športu robil dobre alebo nie. Výsledky nasvedčujú, že ľudia si moju robotu všimli. Preto by som rád pokračoval v vo výkonnom výbore v športovej agende naďalej. Je to agenda, kde sa cítim najkomfortnejšie a mám pocit, že práve v nej môžem byť najužitočnejší,“ podotkol Peter Korčok. „Som rád, že sa do výkonného výboru dostal Maťo – aj preto, lebo bude zastávať post riaditeľa VŠC, kde je mnoho špičkových reprezentantov. V spolupráci s ním vidím možnosť, ako skvalitniť podmienky pre prípravu športovcov. Takisto vidím značný priestor na zlepšenie a vytvorenie systémových opatrení tak, aby to aj v spolupráci s ďalšími strediskami fungovalo čo najlepšie.“

„Priznám sa, nemal som veľké očakávania. Vôbec som si nebol istý, či uspejem už v prvej časti volieb a aj na výsledkoch vidieť, že to bolo veľmi vyrovnané. Skôr som si myslel, že ak prejdem, tak v druhej časti. Bral som však voľby s nadhľadom a vnímal som ich tak, že ak bude vôľa a dostanem dôveru, rád sa tejto pozície ujmem a budem sa snažiť odovzdať svoje skúsenosti v prospech slovenského športu, zvýšiť vplyv športovcov v rozhodovacom procese,“ vravel po svojom zvolení Matej Tóth. „Z tohto pohľadu som rád, že je výkonný výbor nabitý športovcami, nedávno ešte aktívnymi i stále aktívnymi. Je to dobrá východisková pozícia pre presadzovanie našich myšlienok a námetov, aby sme čo najviac pomohli športovcom. Keďže mne je najbližšia probelmatika športu, preto si myslím, že by som mohol spolu s Peťom Korčokom, viceprezident pre športy, fungovať v tejto oblasti. Navyše, aj v Dukle budem mať onedlho pod palcom našu elitu.“

V druhej časti volieb do VV, kde si delegáti vyberali spomedzi neúspešných „olympijských“ kandidátov z úvodného kola plus z kandidátov z neolympijských športov, uspela štvorica Miroslav Šatan (hokej, 53 hlasov), Monika Šišková (gymnastika, 49 hlasov), Jozef Gönci (38 hlasov, streľba), Marek Rojko (36 hlasov, volejbal).

Výsledky volieb znamenajú, že vo výkonnom výbor SOŠV bude v najbližšom období pracovať až pätica olympijských medailistov – Danka Barteková, Anastasia Kuzminová, Matej Tóth, Jozef Gönci a šéfka komisie športovcov Zuzana Rehák Štefečeková, ktorá je automaticky členkou VV z titulu svojej funkcie. Olympionikmi boli aj ďalší dvaja členovi výkonného výboru Peter Korčok a Miroslav Šatan.

Jediný kandidát na post prezidenta, doterajší šéf SOŠV Anton Siekel, získal 108 hlasov z možných 122 a bude viesť strešnú organizáciu slovenského športu až do obdobia po ukončení Hier XXXIII. olympiády v Paríži v roku 2024. “Sami určite dokážeme ísť rýchlejšie, ale spolu dokážeme zájsť ďalej,” načrtol staronový prezident svoje motto pre ďalšie volebné obdobie na čele SOŠV. „V uplynulom volebnom období som považoval za hlavnú prioritu, aby sa SOV pretransformoval na strešnú organizáciu slovenského športu, čo sa nám napokon podarilo. Chceli sme ukázať verejnosti, že šport sa dokáže zjednotiť, a vie si ísť za svojím. Čo sa týka budúcnosti, často sa diskutuje o politike v športe. Myslím si, že šport má byť súčasťou verejných politík v tejto krajine. Ako obrovskú výzvu beriem to, aby sa nám spoločne podarilo presvedčiť bežnú populáciu, že šport má svoj význam – a nie iba vrcholový či súťažný, ale takisto športovanie detí, mládeže či celých rodín. Ak v tomto uspejeme, bude to veľká vec.“

Anton Siekel sedmičku olympionikov vo VV SOŠV vníma ako dôkaz, že komunikácia so športovým hnutím a samotnými športovcami prináša výsledky. „Veľmi si cením, že napriek silnej kandidátke sa do výkonného výboru dostalo toľko skvelých športových osobností. Práve takíto ľudia majú čo povedať športovému hnutiu. Teším sa, že vo výkonnom výbore bude vládnuť manažérsko-športová atmosféra,“ poznamenal šéf SOŠV.

Do dozornej rady SOŠV kandidoval generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický. Zo šestice kandidátov dostal tretí najvyšší počet hlasov (37), avšak na zvolenie to nestačilo. Členmi DR sa stali Boris Čavajda (71 hlasov) a Ján Karšňák (49 hlasov).

ZLOŽENIE ORGÁNOV SOŠV PO VOĽBÁCH NA 60. VZ SOŠV

VÝKONNÝ VÝBOR SOŠV (DO ROKU 2021 – 2024):

prezident (1): Anton Siekel

členovia výkonného výboru (9): Danka Barteková, Peter Korčok, Anastasia Kuzminová, Daniel Líška, Matej Tóth, Miroslav Šatan, Monika Šišková, Jozef Gönci, Marek Rojko, za komisiu športovcov (1): Zuzan Rehák Štefečeková (predsedníčka komisie)

DOZORNÁ RADA SOŠV:

predseda (1): Ján Mižúr

členovia dozornej rady SOŠV (2): Boris Čavajda, Ján Karšňák

za komisiu športovcov (1): Jakub Šimoňák

INDIVIDUÁLNI ČLENOVIA SOŠV (5): Jozef Krnáč, Stanislav Kropilák, Mária Jasenčáková, Michal Martikán, Róbert Vittek

OMBUDSMAN SOŠV (1): Ľubomír Fogaš

Text k foto:

Peter Korčok a Matej Tóth krátko po voľbách členov VV SOŠV, 9 z jedenástich členov nového výkonného výboru.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk