EYOF 2022: Emu Bendovú delil od super výsledku milimetrový prešľap, vďačná je aj za siedme miesto!

Na banskobystrických Štiavničkách sa v utorok rozdalo až osem medailových sád. O jeden z cenných kovov bojovala v skoku do diaľky aj Ema Bendová, ktorú vpred hnala zaplnená tribúna. A ona si to naplno užila. „Doma je to neskutočné a mať ten olympijský európsky debut práve tu, je naozaj niečo úžasné,“ priznala Ema Bendová, ktorá sa v klube Naša atletika pripravuje pod vedením svojich rodičov Nadi a Andreja Bendovcov a na jej silovú prípravu dohliada Róbert Kresťanko. Do užšieho finále sa dostala a keďže je známa svojou bojovnou povahou, tak hneď vo štvrtom pokuse trošku zariskovala a takmer to vyšlo. V rozlete ju pribrzdil iba milimetrový prešľap (0,8 cm) a ten ju možno obral aj o medailu. „Pocitovo bol určite najlepší a aj som tam bola rýchla, len škoda toho centimetríku,“ priznala Ema, ktorá nakoniec výkonom 561 cm skončila na siedmom mieste. „Ja som samozrejme veľmi šťastná, že som tu mohla skákať. Pretože som sa sem dostala aj napriek tým mojim ťažkostiam z nohou,“ povedala Ema Bendová tesne po ukončení diaľkarského finále. Z výkonom bola spokojná a to aj napriek tomu, že sama vie, že to mohlo byť aj lepšie umiestnenie. „Ten včerajší skok bol lepší a mohla som byť piata, ale myslím si, že tie pokusy neboli zlé,“ pripomenula Ema svoj výkon z kvalifikácie, v ktorej skočila 564 centimetrov a tým si vytvorila aj sezónne maximum.

Darilo sa aj ďalším slovenským reprezentantom, ktorí sa predstavili vo svojich rozbehoch. Peter Csikós si v behu na 800 vylepšil osobný rekord a po prvý raz v kariére sa dostal pod dvojminútovú hranicu. Zaujímavosťou bolo, že dosiahol rovnaký čas 1:59,71 ako jeho český súper David Pavlas v druhom rozbehu. Csikós však bol o jedinú tisícinu lepší, vďaka čomu postúpil do piatkového finále. „Na tréningoch to už dlhšie vyzeralo tak, že by to mohlo ísť pod tie dve minúty. Ale čakali sme na kvalitný beh v ktorom by ma vedel nieto potiahnuť a teraz sa to podarilo,“ tešil sa Peter Csikós, ktorý sa priznal, že mu v závere nohy už nešli a to ho zrejme obralo o slovenský rekord. „Ale čo sa nepodarilo teraz, to môže prísť vo finále,“ dodal Csikós. V tom má taktiku jasnú už teraz. „Držať kontakt zo skupinou a potom na poslednej dvojstovke začať postupne finišovať,“ prezradil Peter Csikós.

Na stovke sa predviedla Tereza Beňová, ktorá má za sebou aj nedávnu skúsenosť z majstrovstiev Európy do 18 rokov v izraelskom Jeruzaleme. Vo svojom treťom rozbehu finišovala na treťom mieste no o konečnom poradí rozhodovala až cieľová fotografia. Pretože rovnaký čas 12,22 s dosiahla aj druhá chorvátska reprezentantka Vita Penezičová. Tereza Beňová sa však do finále dostala a to bolo to najpodstatnejšie. „Som samozrejme veľmi šťastná, že som sa dostala do finále,“ povedala finalistka Tereza Beňová. Jej tréner Petr Filip bol po dobehu spokojný, no ona sama vie, kde boli najväčšie nedostatky. „Štart a prvá fáza behu, to bolo fajn. Len ten koniec bol slabší, mám pocit, že mi tam trochu padali nohy,“ zhodnotila svoj rozbeh Tereza Beňová, ktorá potešila aj šéfa slovenskej atletickej výpravy Milana Laurenčíka. „Asi je už asi aj trochu unavená po tej Európe, ale finále sa počíta. A tam sa začína zase od výstrelu,” skonštatoval vedúci Milan Laurenčík. No práve vďaka účasti na veľkom európskom podujatí má Tereza Beňová o nejakú tú skúsenosť navyše, čo môže vo finále pomôcť k dobrému výkonu.

(SAZ)

Foto: olympic.sk SOŠV/ANDREJ GALICA a Roman Benický

Utorok na atletickej dráhe

Guľa chlapci, F

Ivan Černý / NM

100 m dievčatá, R

3. miesto v rozbehu: Tereza Beňová, 12,22 s q

800 m chlapci, R

5. miesto v rozbehu: Peter Csikós 1:59,71 PB q

400 m prek. chlapci, R

5. miesto v rozbehu: Ondrej Vrabeľ 59,85 s

400 m prek. dievčatá, R

4. miesto v rozbehu: Eliška Gašpárková 63,20 s PB q

Disk dievčatá, F

10. miesto: Natália Králiková 35,09

Diaľka dievčatá, F

7. miesto: Ema Bendová 561 cm

Chôdza 5 000 m dievčatá, F

8. miesto: Petra Kusá, 24:37:37 PB

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk