Tréner stavil na trpezlivosť a Monika Lehenová začala „lietať“. Už len centimetre delia trnavskú skokanku od ME do 23 rokov v Espoo.

Lepší vstup do novej sezóny si azda ani nemohla želať. Po prvom týždni roku 2023 mala Monika Lehenová na konte nové osobné rekordy v oboch svojich hlavných disciplínach. Už na pretekoch úvodného kola Jumperie v Trenčíne tromi skokmi za 6 m naznačila skvelú formu, ale osobné maximum 612 cm z júna minulého roku v Uherskom Hradišti ešte o 2 cm odolalo.

O tri dni na otváracom halovom mítingu v Ostrave už nie. Hneď v prvej sérii skočila 614 cm a navlas rovnaký výkon zopakovala aj vo štvrtej. Navyše prekonala tiež svoje absolútne maximum v trojskoku (12,40 z 27. februára 2022 v Bratislave), keď celkovo päťkrát doletela za 12,20 a to najlepšie si nechala na záverečnú sériu: 12,59 m.

Zatiaľ môžeme byť veľmi spokojní. Na preteky sme išli prakticky z plného tréningu. Deň pred Ostravou Monika ešte riadne trénovala,“ zhodnotil vystúpenia svojej zverenky v AK AŠK Slávia Trnava tréner Róbert Piaček. Jeho slová zároveň vysvetľujú štyri nevydarené pokusy v diaľke na ostravskom mítingu. „Keď stabilizujeme rozbeh a vyladíme formu, tak by sme mali skočiť limit na majstrovstvá Európy do 23 rokov,“ naznačil kouč hlavný tohtoročný cieľ 20-ročnej poslucháčky prvého ročníka Ekonomickej univerzity v Bratislave. Skvelý štart do sezóny jednoznačne pasuje Moniku Lehenovú za horúcu adeptku na účasť na kontinentálnom šampionáte, ktorý sa uskutoční 13. – 16. júla vo fínskom Espoo.

Bolo by to prvé vrchol podujatie v kariére pre športovkyňu pochádzajúcu z Trakovíc pri Hlohovci, ktorú pre atletiku objavil Ján Šiška z AK Bojničky na školských pretekoch v skoku do výšky. Od roku 2018 navštevovala Gymnázium Angely Merici v Trnavy a odvtedy ju vedie Róbert Piaček.

Na slovenských šampionátoch všetkých vekových kategórií nazbierala slušnú zbierku medailí (3 – 16 – 9), pričom tituly má napospol z trojskoku (dorastenecký z haly 2019, juniorský 2021 a vlani pridala tretí v kategórii do 23 rokov). Presadzuje sa však už aj medzi ženami, o čom svedčí striebro z diaľky a bronz z trojskoku na minuloročných M-SR a tiež prvenstvo v diaľke a druhé miesto v trojskoku vo finále atletickej ligy 2022.

Napriek tomu s výnimkou medzištátneho štvorstretnutia do 18 rokov (Trnava) a pretekov olympijských nádejí V4 (Bratislava) v roku 2019 nefigurovala v žiadnom reprezentačnom výbere. Blízko k tomu má až teraz.

Keď ku mne Monika prišla, museli sme prakticky úplne zmeniť biomechaniku odrazu. Tri roky sme stagnovali a obetovali tomu, aby sme prerobili odrazovú techniku. Až keď sa nám to podarilo, nastal významný posun, ktorý sa teraz odzrkadľuje aj na jej výsledkoch. Fyzicky sa rozvíjala, ale až vďaka technike odrazu začala lietať,“ vysvetlil Róbert Piaček zaujímavý výkonnostný progres.

Práve v technike skoku stále vidí najväčšie rezervy svojej zverenky. „Monika má ohromný fyzický potenciál, ktorý vyplýva zo schopnosti prijať vysokú kapacitu tréningu. Inak povedané dokáže odviesť na tréningu mimoriadne veľa práce, čo sa potom odráža aj na jej kondícii. Technická stránka však za fyzickou zaostáva.“

Fyzické ukazovatele predurčili Monikinu špecializáciu na horizontálne skoky. Či z nej bude diaľkarka alebo trojskokanka, o tom by mala rozhodnúť práve nadchádzajúca sezóna. „V halovej sezóne sa ešte budeme venovať obom disciplínam. Následne sa zariadime podľa toho, v ktorej z nich sa nám podarí splniť kritériá na majstrovstvá Európy do 23 rokov. Ak by sme uspeli v oboch, rozhodne vyhliadka na lepšie umiestnenie,“ uviedol tréner.

To je zároveň hlavný cieľ Moniky Lehenovej v roku 2023. Limity nie sú pre ňu nedosiahnuteľné. V diaľke potrebuje k ostravskému osobáku pridať 11 cm (limit 625 cm), v trojskoku 36 (12,95). „Považujem to za reálne. Chceme sa kvalifikovať na šampionát a na ňom postúpiť z kvalifikácie.“

V tom by mohla Lehenovej nepriamo pomôcť aj jej tréningová parťáčka a dobrá kamarátka, o rok staršia Michaela Comová: „Rýchlostne sú na tom podobne, dobre spolu vychádzajú a navzájom sa ťahajú.“ Róbert Piaček však vidí v napredovaní svojich zverenkýň aj širší rozmer. „Myslím si, že nám veľmi prospieva silná domáca konkurencia. Máme tu súperky ako Silvia Kaliašová či Renáta Vodnyánszká. Vďaka tomu sa na Slovensku všetci výkonnostne posúvame dopredu. Keby to takto pokračovalo, tak onedlho môžeme mať tri dievčatá na úrovni 630 a vyššie,“ vyrukoval s povzbudzujúcou prognózou tréner AK AŠK Slávia Trnava.

Napriek tomu nepatrí k zástancom predpovedí o budúcnosti atlétov. Aj ohľadom športového osudu Moniky Lehénovej je veľmi opatrný: „Myslím si, že Monika má na to, aby skočila okolo 650 cm, ale netrúfam si povedať, či to napokon bude viac alebo menej. Tam už do hry vstupuje veľmi veľa rôznych faktorov.“

JURAJ MARCINÁT

Texty k foto:

Monika Lehenová na vlaňajších halových majstrovstvách Slovenska, na druhej snímke s trénerom Róbertom Piačekom a Michaelou Comovou.

FOTO Ján Luky, AK AŠK Slávia Trnava

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk