Tatranská príprava chodkyne Mariky Katerinka Czakovej: vyše 300 kilometrov v snehu a mraze

Ortuť teplomera hlboko pod nulou a haldy snehu. Vo Vysokých Tatrách vládne pravá zima, no ani extrémny chlad nezabránil našej najlepšej chodkyni Márii Katerinka Czakovej, aby tvrdo „zarezávala“ v príprave na svetový šampionát v katarskej Dauhe na prelome septembra a októbra.

Tridsaťročná zverenka Mateja Spišiaka absolvovala na Štrbskom Plese dvojtýždňové stredohorské sústredenie od 7. do 20. januára v spoločnosti sparingpartnera Michala Morvaya, nádejného slovenského päťdesiatkara. V rovnakom čase sa pod tatranskými končiarmi na rovnakom mieste pripravoval aj deviaty z lanských ME do 18 rokov Daniel Kováč, zverenec Petra Mečiara.

„Základňu sme mali v hoteli FIS, kde nám vedenie i personál vytvára už tradične výborné podmienky,“ pochvaľoval si kouč Spišiak. „Zima nám tentoraz pripravila extrémne bohatú nádielku snehu. Podmienky boli naozaj veľmi náročné, na Tatry v tomto období však nič výnimočné. Sneh a mráz patria v tomto období k horám.“

Marika aj Michal odviedli výbornú robotu. Oficiálne šiesta päťdesiatkárka z ME 2018 v Berlíne (možno sa však posunie napokon na štvrtú priečku) našliapala za dva týždne 325 km, 22-ročný Nitran, ktorý vlani v októbri v talianskom Reggio Emilia dosiahol v premiére v chodeckom maratóne čas 4:03:19 h, dokonca ešte o 20 kilometrov viac. Obidvaja sa pripravujú na štart na 50 km na marcových pretekoch so štatútom mítingu Európskej atletiky (EA) 23. marca v Dudinciach.

„Objemy, ktoré v Tatrách zvládli, sú naozaj veľmi solídne. S prípravou som spokojný, Marika aj Mišo absolvovali vysoké objemové dávky a aj v kvalite sme sa pohli dopredu,“ skonštatoval Matej Spišiak. „Okrem chodeckého tréningu sme v príprave využívali aj doplnkové formy tréningu – bežky s kondičným plávaním či posilňovaním.“

Spišiakova tréningová skupina sa bude teraz pripravovať v domácom prostredí. Vo februári sa chystá na trojtýždňové sústredenie na ostrov Tenerife do mestečka Vilaflor v nadmorskej výške 1400 metrov.

„Už budeme kompletní, pôjdu s nami aj olympijský víťaz Matej Tóth a nový prírastok v našej tréningovej skupine Miro Úradník, ktorý sa vráti z výskumno-tréningového kempu v austrálskej Canberre. Na Kanárske ostrovy s nami pôjdu aj fyzioterapeut Dávid Líška a doktor Pavol Hajmássy,“ načrtol plány svojej skupiny tréner Spišiak.

GABRIEL BOGDÁNYI 

Text k foto:

Marika Katerinka Czaková a Michal Morvay v plnom tréningovom nasadení na Štrbskom Plese.

FOTO ARCHÍV (ms)

Večerný pohľad z izieb našich elitných chodcov v hoteli FIS na zasnežené Štrbské Pleso.

FOTO ARCHÍV (ms)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk