Svetová univerziáda: Volko štvrtý na 100 m, Ledecká do finále na 400 m prekážok, Bujna 46,94 na 400 m!

Smola! Šprintérovi Jánovi Volkovi vo finále behu na 100 m na 30. Svetovej univerziáde v talianskom Neapole tesne ušla medaila, skončil štvrtý vo vyrovnanom slovenskom výkone roka 10,36 sekundy. Zverenec trénerov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka, ktorý bol najlepší z Európanov, zaostal za bronzovým Brazílčanom Rodrigom do Nascimentom o 4 stotinky, zlato získal jeho krajan Paulo Andre Camilo (10,09) a striebro Juhoafričan Chederick van Wyk (10,23).

Volko bežal vo finále v prvej dráhe, druhá ostala voľná, keďže víťaz EH v Minsku Portugalčan Carlos Nascimento na duel o medaily nenastúpil. Volko, študent FEI STU v Bratislave, sa na stovke v porovnaní so SU 2017 na Taiwane zlepšil o jedno miesto, v Tchaj-pcheji bol piaty.

“S umiestením som spokojný, relatívne aj s časom, keďže fúkal mierny protivietor. Čo sa týka behu, bol taký zvláštny, lebo som nemal kontakt s nikým vedľa seba, nemal som sa s kým ťahať. Preto som možno trochu skôr ako zvyčajne cieľoval. Bežal som si svoj beh a to je fajn. Teraz sa dobre pripraviť na dvojstovku, času je málo,” skonštatoval Volko. Rozbehy na 200 m sú v Neapole na programe už v stredu o 11.30 h…

“Je to výborný výsledok, sme spokojní. Avšak boj s teplom a dezorganizáciou pokračuje ďalej. Tipovala som pred finále, že na bronz bude stačiť 10,32. Presne to vyšlo, len škoda, že medailu nemá Janko. Na štadióne bolo obrovské teplo, nezafúkal ani slabý vetrík. Program atletických súťaží pravidelne mešká, pred semifinále sedeli šprintéri 20 minút na schodoch. O nasadení do dráh v semifinále sa radšej nebudem zmieňovať, nechápem, podľa akých pravidiel ho robili… Vzhľadom na podmienky, v akých sa súťaží, je aj štvrté miesto skvelý výsledok. Obdivujem Janka, ako to napokon všetko zvládol,” komentovala Volkovo vystúpenie trénerka Naďa Bendová.

Volko postúpil do finále z II. semifinálového behu, v ktorom obsadil 3. miesto časom 10,39 a bol jeden z dvojice šprintérov postupujúcich s najlepšími časmi. Z I. semifinále postúpili priamo Brazílčan Camilo (10,20), Čech Záleský (10,45) a Nascimento z Portugalska (10,45), z II. Do Nascimento z Brazílie (10,37), Japonec Mijamoto (10,37) a Ján Volko (10,39), z III. Juhoafričan Van Wyk (10,27) a Asemota z Kanady (10,36).

Skvele si počínala aj Daniela Ledecká, ktorá postúpila do stredajšieho finále (18.30 h) behu na 400 m prekážok. Zverenka trénerky Kataríny Adlerovej v ŠK ŠOG Nitra finišovala v I. semifinále štvrtá časom 56,95 sekundy a medzi osmičku najlepších sa kvalifikovala ako prvá s časom. Priamy postup jej ušiel len o 9 stotín. Do finále postupovali z každého semifinále priamo prvé tri a ďalšie dve s najlepšími časmi. Ledecká dosiahla celkovo šiesty výkon, v II. semifinále boli rýchlejšie len dve prekážkarky.

„Po mojom semifinále som verila, že by to mohlo stačiť na postup, no kým som to nevedela stopercentne, nechcela som to zakríknuť,“ tešila sa 22-ročná Ledecká. „Dnes sa mi bežalo veľmi dobre, vo finále by som rada zlepšila svoj slovenský rekord.“

Rodáčka z Levoče sa v Neapole druhý raz v kariére sa dostala pod hranicu 57 sekúnd a zabehla druhý najlepší slovenský výkon na 400 m prekážok v histórii. Rýchlejšia bola iba ona sama 15. júna na mítingu P-T-S v Šamoríne, kde utvorila slovenský rekord 56,79.

Prvý rozbeh na 400 m prekážok vyhrala Amalie Iuelová z Nórska za 55,99 pred majsterkou sveta 2017 do 18 rokov a juniorskou majsterkou sveta 2018 Zéney van der Waltovou z JAR (56,15) a Nemkou Christine Salterbergovou (56,86), v druhom semifinále boli rýchlejšie ako Ledecká len Ayomide Folorunsová z Talianska (55,41) a Ukrajinka Maria Mykolenková (56,40).

„Daniela bežala super, nespravila nijakú výraznú chybu,“ hodnotila Ledeckej beh trénerka Adlerová. „Teraz bude dôležitá dobrá regenerácia, aby sa vo finále mohla pokúsiť zlepšiť slovenský rekord.“

Šimon Bujna obsadil v II. semifinále behu na 400 m 5. miesto v osobnom rekorde 46,94 sekundy, keď prvý raz v kariére prekonal 47 sekundovú hranicu. Doterajšie maximum si zlepšil z pondelkového víťazného rozbehu na SU o 30 stotín. Posledný postupujúci s časom bol Poliak Suwara (46,40).

Zverenec Radoslava Ivana sa do 8-členného finále nekvalifikoval, celkovo skončil na 14. mieste. Bujna sa ako jedenásty slovenský šprintér v histórii dostal na 400 m pod 47 sekúnd, pred ním to dokázal Naposledy v roku 2016 Martin Kučera (46,98).

V utorkových predpoludňajších univerziádnych kvalifikačných súbojoch sa slovenským reprezentantom nedarilo. Maximilián Slezák obsadil v oštepárskej kvalifikácii 17. miesto výkonom 69,55 m, pričom na postup do finálovej dvanástky stačilo Austrálčanovi Liamovi O´Brienovi 71,61 m.

Jakub Bottlík skončil v I. rozbehu na 400 m prekážok šiesty za 52,52, čo nestačilo na postup do semifinále ani s časom (potrebných bolo 51,25). Celkovo dosiahol 22. najlepší výkon z 28 prekážkarov.

GABRIEL BOGDÁNYI

FAKTY Z NEAPOLA

MUŽI

100 m – finále: 1. Camilo (Braz.) 10,09, 2. Van Wyk (JAR) 10,23, 3. Do Nascimento (Braz.) 10,32, 4. Ján Volko (SR) 10,36 – vyrovnaný slovenský výkon roka (3. v II. semifinále 10,39)

400 m – semifinále, II.: 1. Litvin (Kaz.) 45,84, 2. Kitadani (Jap.) 46,57, 3.  Palmer (USA) 46,59, 4.  Jang Lung-Hsiang (Taiw.) 46,67, 5. Šimon Bujna (SR) 46,94 (osobný rekord a slovenský výkon roka) – nepostúpil do finále (celkovo 14.)

400 m prek. – rozbehy (28 účastníkov), I.: 1. Villalta (Kostar.) 50,97, 2. Pretorius (JAR) 51,10, 3. Peng Ming-jang (Taiwan) 51,21,… 6. Jakub Bottlík 52,52 – nepostúpil do semifinále (celkovo 22.)

oštep – kvalifikácia (22 účastníkov): 17. Maximilián Slezák 69,55 – nepostúpil do finále

ŽENY

400 m prek. – semifinále, I.: 1. Amalie Iuelová (Nór.) 55,99, 2. Zéney van der Waltová (JAR) 56,15, 3. Christine Salterbergová (Nem.) 56,86, 4. Daniela Ledecká (SR) 56,95 – postup do finále (celkovo 6.)

Text foto:

Daniela Ledecká mala v Neapole dôvod na radosť, na 400 m prekážok postúpila do finále.