Ako olympijskí medailisti zdvihli sebavedomie šprintérskemu talentu Oliverovi Murckovi

Nie každý sa po neúspechu rýchlo zotaví a zabudne na predošlé sklamanie. Oliver Murcko však v utorok hodil nie veľmi šťastný minulotýždňový sobotný úvodný beh na 200 m za hlavu a v druhom ukázal srdce bojovníka. Zo 14. priečky po prvej polovici súťaže dvojstovkárov sa vďaka slovenskému dorasteneckému rekordu 21,19 a piatemu najlepšiemu času vyšvihol na výbornú konečnú siedmu pozíciu.

Čo nádejnému 17-ročnému šprintérovi pomohlo k radikálnemu obratu? Napríklad aj obyčajná debata so špičkovými slovenskými olympionikmi – medailistami Michalom Martikánom, Jozefom Göncim a Dankou Bartekovou.

„Naši úspešní strelci mu napríklad poradili, ako sa vyrovnať s napätím pred štartom, ako tento stav spracovať v hlave. Urobili to skvele, Oliver sa uvoľnil a prišlo to, čo sme pred štartom v Buenos Aires očakávali,“ vravel spokojne Murckov kouč Štefan Bielik.

Aj on robil, čo mohol, aby Oliverova druhá dvojstovka dopadla diametrálne inak ako úvodná, v ktorej mal síce smolu, že dostal nie veľmi výhodnú druhú dráhu a práve v jeho behu zafúkal takmer dvojmetrový protivietor, no ani on nebežal optimálne.

„Protivietor a aj rozhádzaná predštartová psychika urobili svoje. Oliver vybehol z blokov v kŕči, v závere načisto stvrdol a súperi išli cez neho,“ poznamenal kouč na margo Murckovho úvodného behu na 200 m.

Štefan Bielik a jeho zverenec si prvé preteky do detailov rozobrali. Povedali si, čo sa dá ešte zmeniť či vylepšiť. Veľa času do druhej dvojstovky neostávalo, na zmenu mali necelé tri dni. Pilovali najmä tvrdý záver – dobeh. „Objem aj intenzitu tréningov som dávkoval presne podľa Oliverových pocitov,“ podotkol tréner. Svojho zverenca sa snažil rozptyľovať aj debatami na rôzne témy a k dobrej nálade im pomohli aj spoločné tréningy s Viktóriou Forster, ktorá sa chystala tiež na svoju druhú dvojstovku.

„Všetci traja sme sa pozitívne naladili a potešil nás aj konečne priaznivý buenosaireský vietor – začal fúkať do chrbta. Do zvolávateľne išiel Oliver s úsmevom na tvári a oveľa uvoľnenejší ako na prvý beh.“  

Tréner Oliverovi poradil, aby vyštartoval agresívnejšie. Poslúchol. Z blokov vyletel ako raketa (reakcia 0,122 s), výborne vybehol zákrutu, v druhej časti rovinky sa prehnal cez všetkých  súperov a tešil sa z 28-stotinového zlepšenia osobného a 20-stotinového zlepšenia slovenského rekordu.

„Vyštartoval zo všetkých najlepšie, až som sa zľakol, či nevyštartoval z blokov predčasne,“ priznal obavy Štefan Bielik. „Našťastie, všetko bolo OK. Hoci sa v cieli fyzicky necítil najlepšie, obaja sme sa nesmierne tešili, že nám vyšiel reparát. Zalial nás pocit úľavy, objavili sa aj slzy šťastia. Keď som zbadal Oliverov čas, pocítil som zadosťučinenie, že sme nedreli nadarmo. Naša spoločná námaha, náročné tréningy a investované financie priniesli vytúžený dorastenecký rekord, ktorý už 36 rokov odolával kadekomu. Oplatilo sa ísť krok za krokom, postupne zvyšovať objemy a nič neurýchľovať.“

Dvojica Murcko – Bielik sa na olympijské hry mládeže pripravovala najskôr na Štrbskom Plese (aj vďaka 1000-eurovej dotácii od SOV), kde začala dvojmesačný mikrocyklus objemovou prípravou. Neskôr vylaďovala formu na zdevastovaných bratislavských Pasienkoch. Áno, aj v takýchto podmienkach vyrastajú na Slovensku atletické talenty…

„Postupne sme zvyšovali intenzitu zaťaženia. Triumf na majstrovstvách Slovenska do 23 rokov v závere septembra v osobnom rekorde 21,47 naznačil, že sme sa v príprave na OH mládeže vydali správnou cestou,“ prízvukoval tréner Bielik. „Našťastie, podarilo sa nám veľmi rýchlo eliminovať Oliverov svalový problém na pravej nohe. Spolupracovali sme tiež s výborným kondičným trénerom z NŠC  pánom Jamriškom, ktorý podľa našich potrieb rozvíjal Oliverove silové schopnosti – bez činky, len s vlastnou a doplnkovou hmotnosťou. Vďaka patrí viceprezidentovi SAZ pánovi Asványimu za možnosť regenerácie a posilňovania v športovej hale Mladosť. Oliver je vysoký šprintér á la Bolt, takže opatrnosť v jeho príprave bola namieste. Veľmi nám pomohlo aj využívanie nových prvkov v regenerácii – v Petržalke sme mali zdarma kryokomoru, za čo sme tiež veľmi vďační. Bokom neostali ani Oliverovi rodičia, ktorí do značnej miery financovali viaceré náklady – fyzioterapeuta či doplnky výživy.“

Za Murckovými výbornými výkonmi v tomto roku netreba hľadať nijakú senzáciu, „iba“ poctivý prístup k tréningu, k školským povinnostiam, vieru a dobrú výchovu či príklad v rodičoch. Jeho otec bol bývalý popredný slovenský bežec (3000 m – 8:26,4 v hale, 5000 m – 14:44,3 v hale, 10 000 m – 31:33,77), mama pracuje ako lekárka. Šport je u Murckovcov na dennom poriadku: Oliverova staršia sestra sa kedysi venovala krasokorčuľovaniu, mladší brat hrá futbal za žiakov Slovana Bratislava.

Na druhý deň po rekordnej dvojstovke sa Štefan Bielik a jeho úspešný zverenec Oliver Murcko už druhý raz počas olympijských hier mládeže vybrali do metropolitnej katedrály v Buenos Aires, v ktorej kedysi pôsobil súčasný pápež František. „Pri prvej návšteve sme poprosili o dobrý výsledok, teraz sme sa zaň boli poďakovať,“ poznamenal s pokorou tréner talentovaného šprintéra.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Kouč Štefan Bielik s novým slovenským dorasteneckým rekordérom na 200 m Oliverom Murckom.

FOTO SOV/ANDREJ GALICA

Prvý beh v Buenos Aires Oliverovi nevyšiel zďaleka podľa predstáv.

FOTO SOV/ANDREJ GALICA

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk