M. Tóth: Vyradenie päťdesiatky z OH 2024 nie je novinka, počítalo sa s tým už dávnejšie

Chodecká päťdesiatka na budúcoročnej tokijskej olympiáde, ktorá sa však pôjde pre výhodnejšie klimatické podmienky v Sappore, bude posledná na významnom podujatí. Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru (MOV) odmietla zaradenie pretekov žien na 50 km do programu olympijských hier v Paríži 2024 so zdôvodnením, že už nechce zvyšovať počet súťažných disciplín zo súčasných 48 a navrhla Svetovej atletike (WA) v rámci trendu vyrovnania počtu mužských a ženských súťaží zaviesť niečo na spôsob miešanej chodeckej štafety buď na štadióne alebo na okruhu. MOV vyzval Svetovú atletiku, aby do 31. mája 2021 potvrdila záujem o zaradenie novej disciplíny do programu hier.

„Rozhodnutie exekutívy MOV o vyradení chodeckej päťdesiatky nie je prekvapenie, lebo o osude najdlhšej atletickej vytrvaleckej disciplíny sa rozhodlo už dávnejšie. Už dva roky vieme, že preteky na OH v Tokiu budú v tejto disciplíne posledné. Aj preto ma prekvapili reakcie mnohých, ktorí sa ma začudovane pýtali, o čo ide,“ reagoval olympijský šampión na 50 km z Ria de Janeiro Matej Tóth. „Jediné, čo ma prekvapilo, je návrh na zaradenie miešanej štafety, ktorá by mala päťdesiatku – mužskú i ženskú – nahradiť. Očakával som skôr, že MOV pôjde v línii rozhodnutia Svetovej atletiky, ktorá od MS 2022 v Oregone zaradí do programu majstrovstiev sveta chôdzu na 35 km namiesto súčasnej päťdesiatky. Vzhľadom na to, že MOV už nechce rozširovať atletický program a chce vyrovnaný počet disciplín pre mužov a ženy, ponúkol ako náhradu za zrušené preteky na 50 km miešanú štafetu. Z dvoch individuálnych chodeckých disciplín tak ostala v programe jediná… Nie som s takýmto verdiktom vôbec stotožnený. Navyše, momentálne nik netuší, aký formát bude mať navrhovaná štafetová súťaž.“

V súvislosti s vyradením chodeckej päťdesiatky z programu OH 2024 je zaujímavých niekoľko faktov. Svetová atletika už 11. marca 2019 na rokovaní rady odobrila návrh svojej chodeckej komisie na skrátenie pretekov na 50 km iba na 30 alebo 35 km. Na novej trati budú muži i ženy súťažiť už na budúcoročných MS v americkom Oregone. Preto prekvapuje vcelku nelogický krok WA, ktorá do programu OH 2024 presadzovala k mužskej päťdesiatke aj ženskú, pričom sama túto tradičnú disciplínu v programe MS nahradila pretekmi na kratšej vzdialenosti…

Vlaňajšie marcové rozhodnutie rady WA o skrátení chodeckých disciplín – od roku 2022 by mali byť súčasť programu MS po dve individuálne mužské a ženské disciplíny (10/20 km a 30/35 km) – vyvolalo vo svetovej chodeckej komunite pobúrenie a nesúhlas.

„Z môjho pohľadu vôbec nie je dobré. Pozitívne je, že sa zachovali štyri individuálne disciplíny. Rozumiem, že sa chôdza potrebuje prispôsobovať sa trendom, ale nemyslím si, že skracovanie tratí je riešenie,“ vyhlásil vlani na jar Matej Tóth. „Je to vytrvalostný šport, fanúšikovia to rešpektujú. Tým, že skrátime trate, nepritiahneme nových divákov. Riešenie vidím skôr v zatraktívnení pretekov s využitím modernej techniky –  rozšírená realita, rozhovory s chodcami, predštartové vyjadrenia, história, štatistiky. Veď aj etapy na Tour de France trvajú hodiny a sleduje ich množstvo divákov.“

Podľa návrhu chodeckej komisie Svetovej atletiky z februára 2019 mali byť na najbližších troch vrcholných podujatiach nasledovné disciplíny – na MS 2021 (pre pandémiu presunuté na rok 2022) v americkom Oregone mali ísť muži i ženy 20 a 30 km (napokon je v programe súťaž na 35 km), na MS 2023 v Budapešti a na OH 2024 v Paríži by obe kategórie bojovali o medaily na 10 a 30 km…

Vyradenie chodeckej päťdesiatky z programu parížskej olympiády nahnevalo i svetového rekordéra a exmajstra sveta Yohanna Diniza. „Len nedávno sa aj súťaž žien stala súčasť šampionátového programu, začalo sa jej venovať čoraz viac pretekárok. Rozhodnutiu MOV nerozumiem, veď parita by ostala zachovaná. Vzhľadom naň však mám ešte väčšiu motiváciu ukončiť svoju kariéru na OH v Tokiu vo veľkom štýle v poslednej veľkej chodeckej päťdesiatke v modernej ére,“ skonštatoval Francúz Diniz na svojom instagramovom konte.

Chôdza mužov na 50 km je súčasť programu olympijských hier nepretržite od roku 1932, mužskú dvadsiatku zaradili do programu v roku 1956 a ženskú na OH 2000 v Sydney, keď  predtým v rokoch 1992 a 1996 súťažili chodkyne pod piatimi kruhmi v pretekoch na 10 km. Päťdesiatka žien mala premiéru na MS v Londýne 2017 a v tejto disciplíne sa súťažilo i na MS 2019 v Dauhe a ME 2018 v Berlíne.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Matej Tóth na Dudinskej päťdesiatke 2020, kde v októbri utvoril svetový výkon roka 3:41:15 h.

FOTO MILAN ĎUROCH

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk