Štvrtý na stovke na ME v Mníchove Ján Volko začal prípravu na novú sezónu v Tatranskej Lomnici, ešte predtým však absolvoval testy v Prahe a Banskej Bystrici

Najrýchlejší Slovák Ján Volko má za sebou ťažkú letnú sezónu. Dlho to s ním pre zranenie vyzeralo všelijako: nestihol sa kvalifikovať na svetový šampionát v Eugene a otáznik visel aj nad jeho účasťou na ME v Mníchove. Napokon sa však aj vďaka výbornej práci celého svojho realizačného tímu dal dokopy tak, že na kontinentálnom vrchole roka skončil na stovke tesne štvrtý a na dvojstovke mu finále ušlo o jedinú stotinku.

Zverenec trénerov Nade BendovejRóberta Kresťanka ukončil úspešnú letnú sezónu 15. septembra víťazstvami vo finále tímových majstrovstiev Slovenska v Banskej Bystrici. Po mesiaci oddychu začal v nedeľu 16. októbra s prípravou na ďalší atletický rok s vrcholmi na marcových halových ME v Istanbule a augustových MS v Budapešti.

„Po ťažkej sezóne – fyzicky aj mentálne – som si doprial trochu oddychu. Toto obdobie som však vyplnil viacerými akciami – školskými besedami či slávnostným otváraním štadiónov na celom Slovensku,“ prezradil slovenský šprintérsky rekordér. „Na jednej strane to bolo dosť náročné, lebo pozvania sa odmietajú ťažko, no na druhej strane ma teší, že atletike bude mať konečne kvalitnejšiu infraštruktúru a oveľa lepšie tréningové i súťažné podmienky ako doteraz. Pre deti v školách to môže byť dobrý impulz, a verím, nám to pomôže v hľadaní budúcich špičkových atlétov a reprezentantov.“

Po skončení sezóny si Volko doprial aj dva týždne „ničnerobenia“, čiže hýbal sa minimálne. Navyše, podobne ako jeho najbližšie okolie aj jeho potrápila nejaká viróza. V októbri však už začal s prípravou na návrat do tréningového zaťaženia. „Absolvoval som mobilizačné cvičenia, cvičenie DNS, čo je dynamická neuromuskulárna stabilizácia, rôzne cviky na chrbát, na boľavé achilovky, ktoré dostali počas zimnej i letnej sezóny poriadne zabrať,“ podotkol šprintérsky šampión.

Ešte skôr ako sa pod vedením trénerov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka pustil do prípravy na novú sezónu, absolvoval v Banskej Bystrici predsezónne testy u uznávaného odborníka Romana Švantnera.

„Išlo o štandardné testy v tejto fáze roka. Roman Švantner je asi jediný odborník na Slovensku, ktorý na ne má podmienky, potrebné prístroje, vedomosti aj tím ľudí. Testujeme rôzne ukazovatele, napríklad parametre týkajúce sa zadných stehenných svalov, izometrickej a koncentrickej sily a podobne,“ opisoval Ján Volko banskobystrické testovanie. „Je to komplexná procedúra, niektoré jej súčasti ani nedokážem opísať, ale prinesie nám veľmi dôležité informácie. Vďaka nim vieme, na čom pred novou sezónou sme. Primárne sa týkajú silovej zložky, kompenzačných záležitostí a výbušnosti, aby sme vedeli nastaviť prípravu.“

Zdravotné a aeróbne testy absolvoval už pred niekoľkými týždňami v pražskom Centre športovej medicíny. Spojil ich s kontrolou achiloviek u lekárky Karolíny Velebovej, s ktorou Volko a spol. dlhodobo spolupracujú.

„Všetko je v poriadku. Verím, že problémové záležitosti sa vyriešili, a že aj vďaka výsledkom testov v Prahe aj Banskej bystrici predídeme komplikáciám. Zatiaľ sa cítim celkom dobre. Samozrejme, zostať zdravý bude prvoradé, lebo inak sa nikam nepohnem.“

Zo spomenutých testov v Banskej Bystrici sa najlepší slovenský šprintér v histórii presunul na sústredenie svojho klubu Naša atletika Bratislava do Tatranskej Lomnice, kde ho do 28. októbra čaká základná kondičná príprava spojená s aeróbnymi cvičeniami.

„Nebude chýbať ani mentálny tréning – opäť sa chystáme zdolávať niektoré tatranské kopce. Ktoré? Ešte sme nad tým nerozmýšľali, ale stále zostáva dosť vrchov nad 2200 – 2300 m, ktoré nemáme v zbierke. Na väčšinu z nich sa dá dostať iba v sprievode horského vodcu, preto asi oslovím kamarátov z Tatier a spoločne niečo vymyslíme,“ vysvetlil halový exmajster Európy.

Po tatranskej fáze prípravy ostáva Volko ešte chvíľu na Slovensku – absolvuje tradičné sústredenie v Skalke pri Kremnici. „Až niekedy v polovici novembra by sme mali ísť na prípravu do Juhoafrickej republiky, pravdepodobne do Potchefstroomu, kde by sme mohli nájsť dobré podmienky,“ prezradil 25-ročný Bratislavčan svoje ďalšie plány. „Tamojšie prostredie už poznám a viem, čo čakať, hoci je Potchefstroom vzhľadom na nadmorskú výšku vyše 1300 metrov trochu náročnejší na zvládnutie. Nevyhneme sa dlhšej aklimatizácii, ale aj tak sa na to celkom teším. Sústredenie potiahneme ako vždy až do predvianočného obdobia. Verím, že bude kvalitné a odtrénujem všetko, čo je pred halovou sezónou nevyhnutné.“

Vrcholom zimy budú 2. až 5. marca 2023 halové ME v istanbulskej Atakoy aréne. Pre Jána Volka to bude už piaty kontinentálny šampionát pod strechou. V premiére v roku 2015 v Prahe ešte ako 18-ročné „ucho“ na šesťdesiatke neprerazil, ale o dva roky neskôr v Belehrade získal striebro, v Glasgowe 2019 zlato a v Toruni 2023 bronz. Obdivuhodná a unikátna séria!

„Verím, že sa mi podarí do Istanbulu dostať, aj keď limity opäť o niečo viac zdivočeli, čo hrá v náš neprospech. Azda budem schopný čo najskôr limit 6,63 splniť, aby som sa potom mohol v pokoji pripravovať na vrchol halovej sezóny. Rozhodne nás však nečaká jednoduchá úloha,“ prízvukoval Ján Volko.

Aká bude stratégia jeho realizačného tímu? Nastaviť prípravu tak, aby splnil limit hneď na začiatku sezóny a v pokoji sa potom pripravovať na halové ME, alebo sa spoliehať na renking a formu časovať výhradne na istanbulský šampionát?

„Zatiaľ sme sa tým detailne nezaoberali, predsa len máme ešte pomerne dosť času,“ priznal. „Rozhodne však budeme musieť zvoliť nejakú stratégiu. Isté je, že po tohtoročných skúsenostiach spred majstrovstiev Európy si už nemôžem znovu dovoliť riskovať a ísť na preteky z plného tréningu. Určite budeme opatrnejší a načasujeme to tak, aby som na prvých pretekoch nebežal z plnej záťaže a totálneho vyčerpania. Samozrejme, ideálne by bolo splniť limit čím skôr, ale ťažko teraz niečo predpovedať.“

Otázka Volkových štartov v halovej sezóne je zatiaľ otvorená. Zrejme však začne na prelome januára a februára. „Zrejme pobežím na mítingu Elán v Bratislave, na Czech Indoor Gala v Ostrave či na zlatom mítingu World Athletics Indoor Tour v Toruni. Uvidíme, ako to celé vyskladáme,“ poznamenal Ján Volko.

(GB, JM)

Texty k foto:

Volkova radosť na ME v Mníchove, na ďalších snímkach slovenský šprintérsky rekordér na sobotných testoch v Banskej Bystrici.

FOTO SOŇA MALÉTEROVÁ a SAZ (IJ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk