Na halové ME v Istanbule (2. – 5. marca) trojica Forster, Gajanová, Volko, lídrom výpravy na EP vo vrhoch v Leirii (11. – 12. 3.) bude kladivár Lomnický

Aktualizované o zmeny v renkingu k 22. 2. o 20.00 h

Na 37. halových majstrovstvách Európy v atletike v tureckom Istanbule sa na budúci týždeň (2. – 5. marca) predstaví trojica slovenských reprezentantov. Nomináciu schválil výkonný výbor SAZ na návrh trénerskej komisie zväzu. Z tria nominovaných splnila prísny limit na šampionát len Viktória Forster na 60 m prekážok, osemstovkárka Gabriela Gajanová a šprintér na 60 m Ján Volko sa na halové ME kvalifikovali na základe rebríčkového postavenia. Forster okrem prekážkovej šesťdesiatky pobeží aj hladkú. Trojnásobný medailista z halových ME na 60 m Ján Volko bude štartovať už na svojom piatom kontinentálnom šampionáte pod strechou, Viktória Forster a Gabriela Gajanová budú mať na HME premiéru.

Vedúcou výpravy bude Volkova trénerka Naďa Bendová, v realizačnom tíme figurujú ešte Katarína Adlerová (trénerka Viktórie Forster) a fyzioterapeutka Veronika Vnenčáková. Gajanovej švajčiarsky tréner Louis Heyer bude členom výpravy “helvétskeho kríža”.  Slovenská istanbulská výprava je tretia najmenšia v na halových ME v ére samostatnosti. V roku 1998 vo Valencii neštartoval nik, menej atlétov ako v Istanbule malo Slovensko  roku 1996 na šampionáte v Štokholme, kde reprezentovali výškarka Alica Javadová a trojskokanka Galina Čisťjaková.

Na 60 m mužov by malo v Istanbule štartovať 40 šprintérov. Podľa kvalifikačného renkingu z 22. 2. potvrdilo štart na HME 25 šprintérov s limitom 6,63 sekundy. Európska atletika (EA) pozve aj štvoricu (Gill/ Gibraltár, Grillo /Malta, Gunnarsson/Island, Sansovini/San Maríno) z krajín, pre ktorých to bude jediný mužský zástupca na šampionáte. Bez limitu na základe postavenia v kvalifikačnom renkingu získalo miestenku na HME 11 šprintérov, z nich je najlepšie postavený práve Ján Volko (na 30. mieste).

Podobne sa na 60 m žien dostala do Istanbulu Viktória Forster. S limitom 7,24 sekundy pôjde na HME 19 žien, k nim EA pridala štvoricu Afriatová (Monako), Bjarnadóttirová (Island), Gasparelliová (San Maríno) a Sciclunová (Malta) a štyridsiatku štartujúcich dopĺňa 17 šprintérok vrátane Forster (z 26. miesta) z kvalifikačného renkingu. Na 60 m prekážok bude v Istanbule štartovať 32 atlétok, limit 8,04 z nich splnilo 16 a medzi nimi aj Viktória Forster.

Prísny limit 2:02,20 min na 800 m má na konte z prihlásených na HME 13 strednotratiarok, predpokladanú tridsiatku účastníčok doplní 17 bežkýň z renkingu. Je medzi nimi aj Gabriela Gajanová, celkovo 17., čiže štvrtá z tých, ktoré nesplnili limit.

Ak by platili rovnaké limity ako v kvalifikácii na predošlé halové ME v roku 2021 v Toruni, v slovenskej nominácii by bolo aspoň sedem atlétov – štvorstovkári Patrik Dömötör (limit na HME 2021 bol 47,60, v roku 2023 zabehol 47,31), Roman Haraslín (47,60 – 47,40), Monika Weigertová (7,40 – 7,35) a Stanislava Škvarková (8,25 – 8,24).

Výkonný výbor SAZ schválil aj nomináciu na Európsky pohár vo vrhoch, ktorý sa uskutoční týždeň po halových ME 11. a 12. marca v portugalskej Leirii. Lídrom výpravy bude piaty kladivár z OH 2016 v Riu de Janeiro Marcel Lomnický. Štartovať by mali aj oštepár Jakub Kubinec, kladivárka Veronika KaňuchováNatália Váleková v súťaži guliarok do 23 rokov.

Nominácia SR na halové ME 2023 v Istanbule (2. – 5. 3.):

Muži: Ján Volko (Naša atletika Bratslava, 60 m, piaty štart na HME).

Ženy: Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra, 60 m a 60 m prekážok, premiéra na HME) Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin, 800 m, premiéra na HME).

Realizačný tím – vedúca výpravy/trénerka: Naďa Bendová, trénerka: Katarína Adlerová, fyzioterapeutka: Veronika Vnenčáková.

 Nominácia EP vo vrhoch v Leirii (11. – 12. 3.):

Muži: Marcel Lomnický (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, kladivo), Jakub Kubinec (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, oštep).

Ženy: Veronika Kaňuchová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, kladivo).

Ženy do 23 rokov: Natália Váleková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, guľa).

Realizačný tím – vedúci výpravy/tréner: Libor Charfreitag, tréner: Jozef Hanušovský.

(GB)

Text k foto:

Na snímke Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou a s bronzovou medailou z behu na 60 m z halových ME 2021 v Toruni.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk