Kladivár Marcel Lomnický bude mať opäť trénera, dohodol sa s Liborom Charfreitagom

Pred tromi rokmi skončil piaty nielen na európskom šampionáte v Amsterdame, ale aj na olympijských hrách v Riu de Janeiro, čo je jeho životný úspech. Lenže potom sa kariéra kladivára Marcela Lomnického zasekla. Namiesto ďalšieho stúpania na vrchol sínusoidy nastal opak. Výkonnosť skúseného kladivára banskobystrickej Dukly sa dostala na zostupnú časť krivky.

Desiata priečka na ME 2018 v Berlíne, v Európskom vrhačskom pohári vlani striebro v Leirii a v tomto roku štvrté miesto v domácom prostredí v Šamoríne bola len slabá náplasť na Marcelove nenaplnené ambície.

Po Riu 2016 skúšal všeličo. Viac ako dva roky sa pripravoval s trojnásobným svetovým šampiónom Poliakom Pawlom Fajdekom. Nepomohlo to. V roku 2019 to znova skúsil sám, no žiadna výrazná zmena neprišla. Aj preto sa na prahu ďalšej olympijskej sezóny rozhodol vrátiť sa k tomu, čo zafungovalo pred tromi rokmi – dohodol sa na spolupráci s Liborom Charfreitagom.

„Príprave na olympijské hry v Tokiu chcem dať úplne všetko, čo je v mojich silách. Aj preto som znova oslovil Libora so žiadosťou o pomoc. Myslím si, že do môjho súčasného rozpoloženia a stavu prípravy perfektne zapadá. Nastal správny čas, aby sme opäť spolupracovali. Ponuku pomôcť mi prijal, vôbec som ho nemusel presviedčať. Je skvelé, že aj on to vníma ako veľkú výzvu,“ vysvetľuje 32-ročný strieborný medailista zo Svetových univerziád v rokoch 2011 a 2013.

Marcel Lomnický dúfa, že s pomocou niekdajšieho majstra Európy z Barcelony 2010 a bronzového z MS 2007 v Osake sa v budúcom dvojvrcholovom roku s OH v Tokiu a ME v Paríži opäť vráti na miesta v elitnej osmičke.

Spolupráca Lomnický – Charfreitag nie je žiadna novinka. Pred tromi rokmi si ju úspešne vyskúšali, vyvrcholila výbornou piatou priečkou na riodejaneirskej olympiáde. Potom sa však ich cesty rozišli. Libor sa venoval svojmu biznisu, Marcel sa pridal k poľskej kladivárskej skupine trénerky Jolanty Kumorowej, v ktorej sa dva a pol roka pripravoval so svetovou jednotkou Pawlom Fajdekom.

„Čas ukázal, že to zrejme nebolo najsprávnejšie rozhodnutie, ale kto to mohol vedieť? V tréningu som menil veľa vecí naraz, čo zrejme prinieslo veľké výkonnostné výkyvy. Raz sa mi darilo, potom zasa vôbec nie, a takto dookola. Od olympiády v Riu som síce každý rok prekonal 77 metrov, ale na vrcholoch roka sa mi, žiaľ, nedarilo,“ vraví Marcel Lomnický. „Od Pawla som sa veľa naučil a stále verím, že predošlá spoločná príprava ešte prinesie svoje ovocie a prispeje k tomu, že na olympiáde v Tokiu budem v lepšej forme, ako keby som štyri roky trénoval sám.“

Na prvom zimnom sústredení od 17. novembra do 16. decembra na Floride trénoval Lomnický ešte bez nového kouča: „V Bradentone v IMG Academy som v teple výborne naštartoval prípravu do olympijskej sezóny. Nahádzal som veľa pokusov ľahšími kladivami, splnil som všetko, čo som si naplánoval.“

V polovici januára letí na dlhší tréningový kemp do USA opäť. Avšak do Kalifornie pôjde už so staronovým trénerom – konzultantom Liborom Charfreitagom. „Verím, že keď budem zdravý a príprava pôjde hladko, už v závere marca v Európskom pohári vo vrhoch v Leirii sa mi podarí naplniť moje vysoké ambície,“ nádeja sa Marcel Lomnický.

GABRIEL BOGDÁNYI

LOMNICKÝ O CHARFREITAGOVI

(v auguste 2017, keď definitívne ukončil kariéru)

„Dnes bol špeciálny deň, keď veľmi úspešnú športovú kariéru ukončil jeden skvelý atlét a ešte lepší človek – majster Európy 2010, bronzový medailista z MS 2007 a držiteľ slovenského rekordu v hode kladivom 81,81 m Libor Charfreitag. Ďakujem ti za všetko, čo si spravil pre atletiku v malej krajine ako je Slovensko. Ďakujem ti za to, že si bol moja veľká motivácia, excelentný tréningový partner v posledných rokoch, super opora v Riu, no ďakujem ti predovšetkým za to azda najdôležitejšie – priateľstvo. Bolo mi cťou súťažiť a bojovať s tebou v posledných 10 rokoch. Si pre mňa i pre ďalších ozajstná inšpirácia.”

Texty k foto:

Libor Charfreitag a Marcel Lomnický, po troch rokoch znova ako tréner a zverenec.

FOTO ARCHÍV (ml)

Marcel Lomnický na sústredení v Bradentone na Floride na prelome novembra a decembra.

FOTO ARCHÍV (ml)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk