Sobotný 5. ročník Behu v raji so štatútom 7. kola Bežeckého pohára SAZ 2020

,,Čo bolo na príprave 5. ročníka Behu v raji najťažšie? Najmä tá veľká neistota a neustále meniace sa pravidlá pre pandémiu koronavírusu. Každú chvíľu sa menili a menia počty ľudí, ktorí môžu na pretekoch štartovať, lenže my musíme veci vybavovať minimálne mesiac i dva dopredu,“ reagoval na našu otázku riaditeľ 5. ročníka Behu v raji Stanislav Holienčík.

Bývalý reprezentant Slovenska v bežeckom lyžovaní  si na pomoc ako názornú ukážku zobral vybavovačky okolo čiastočnej uzávierky štátnej cesty I-67, ktorá vedie čarokrásnym Stratenským kaňonom.

„Keďže sme nemohli urobiť piaty ročník Behu v raji v pôvodnom termíne 30. mája, zámerne sme ho preložili na 19. september, keď mal byť 11. ročník Dobšinskej desiatky. Tú sme v tomto roku zrušili,“ pokračoval 39-ročný rodák z Dobšinej. „Aby sme však mohli spomenutú cestu, ktorá je komunikáciou európskeho významu, na určenú hodinu čiastočne uzavrieť, potrebujeme na to desiatky povolení. A tie sme museli vybavovať už v polovici júla. A to sme vtedy ešte vôbec netušili, či preteky 19. septembra budú… V tomto roku to bolo veľmi zložité. Preto sme radi, že 5. ročník Behu v raji vôbec bude. Štartujeme v sobotu o 11.00 h. Pravda, ak sa situácia nejako dramaticky nezhorší.“

Organizátori okrem osvedčených tratí (10 km a 5 km) pre štyri mužské a štyri ženské kategórie (plus juniori a juniorky) minulý rok pribrali aj súťažiacich v nordic walkingu. Spolu by malo štartovať minimálne 270 pretekárov. „Verím, že ich príde okolo tristo. Veľa príde asi aj preto, lebo Beh v raji je súčasť Bežeckého pohára SAZ,“ uviedol tréner slovenských juniorských výberov chlapcov a dievčat v bežeckom lyžovaní, ktorý už niekoľko rokov pomáha hlavnému trénerovi mládeže v Národnom bežeckom centre Slovenskej lyžiarskej asociácie Jánovi Valuškovi.

V nultom ročníku si trať aj v Stratenskom kaňone v Slovenskom raji vyskúšalo 211 bežcov. V historickom 1. ročníku  Behu v raji sa predstavilo 320 vytrvalcov, ďalší ročník absolvovalo 380, o rok neskôr už 411. S týmto počtom okrem košického MMM a pretekov vo Vysokých Tatrách to bolo piate – šieste najviac obsadené bežecké podujatie v Košickom a Prešovskom kraji. Preteky sú už dlhšie súčasťou Východoslovenskej Veľkej ceny vytrvalcov a v tomto roku sa Beh v raji premiérovo dostal do Bežeckého pohára SAZ.

„Ani neviem, ako sme sa v tomto seriáli ocitli, ale veľmi si to vážime. Zaradenie do Bežeckého pohára SAZ je dôkaz, že si naše preteky kompetentní ľudia všimli a dobrý chýr o nich sa dostal až do Bratislavy. Bežci, ktorí sa na nich v minulosti predstavili, nám robia dobrú reklamu po celom Slovensku, čo si tiež veľmi ceníme,“ zdôraznil Stanislav Holienčík, ktorý spolu s manželmi Mariánom a Katarínou Vargovcami a Richardom Macháňom fungujú ako hybné páky tohto podujatia prakticky od jeho zrodu. „Náš Športový klub Dobšiná robí ročne niekoľko podujatí, no bežecké z nich sú dve. V máji organizujeme Beh v raji a v septembri Dobšinskú desiatku. Tento rok sme svoje úsilie skoncentrovali práve do Behu v raji. Aj vzhľadom na zložitú situáciu, ktorú prežívame, chceli sme poriadne urobiť aspoň jednu akciu. Hoci nám tento rok odrieklo pomoc niekoľko doterajších sponzorov, sme radi, že najochotnejší nám zostal. Jeho logo so znakom Behu v raji a so štátnym znakom bude zdobiť čelenku z kvalitného materiálu, ktorú si účastníci sobotňajšieho podujatia nájdu v štartovom balíčku. Od začiatku Behu v raji sa usilujeme dať pretekárom do balíčka aj nejaké prekvapenie. Nechceme to robiť tak, že za 40-eurové štartovné pretekárom dáme len sladkú tyčinku a dva deci minerálky. To nie je náš štýl.“

Do 6. septembra sa na Beh v raji dalo prihlásiť za 12 eur, do 16. septembra za 17 eur a priamo na mieste štartu za 20 eur.

,,Doteraz nám pomáhali viacerí sponzori, no v čase koronakrízy nám mnohí z nich s poľutovaním oznámili, že majú problémy a nemôžu nás podporiť. Preto si vážime všetkých ochotných ľudí, ktorí zostali pri nás aj v tomto roku. Aby sme mohli urobiť bez problémov Beh v raji, potrebujeme pol stovky dobrovoľníkov z občanov Dobšinej. Potešujúce je, že ani tento rok sme o nich nemali núdzu. Moji rodáci toto bežecké podujatie považujú za svoje – a tak sa k našej výzve aj postavili,“ zdôraznil riaditeľ pretekov.

Práve on je garant, že na spomenutú Dobšinskú desiatku každý rok pritiahol zaujímavého hosťa zo športového sveta. Tak si atmosféru štartu pred turistickým a informačným centrom na veľkom parkovisku pri Dobšinskej ľadovej jaskyni minulý rok vychutnala trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová. Pred ňou boli hosťami Holienčíka a spol. šprintér Ján Volko, zápasník Jozef Lohyňa, skokanské sestry Dana a Jana Velďádové či bratranci Peter a Ladislav Škantárovci, olympijskí víťazi vo vodnom slalome z Ria 2016.  Všetky tieto osobnosti slovenského športu držali palce bežcom, ktorí sa rozhodli mapovať starú asfaltovú cestu v piatom pásme ochrany prírody s miernym prevýšením 40 metrov.

„Práve čarokrásna príroda v Slovenskom raji a okolo Dobšinskej ľadovej jaskyne je pre bežcov najväčší magnet. Tí, čo chcú k nám prísť behať, prídu. Tí, ktorým sa nebude chcieť, budú hľadať výhovorky. Športovať sa však dá aj v čase koronavírusu. Treba však dodržiavať prísne nariadenia a predpisy,“ zdôraznil Stanislav Holienčík. „Dezinfekcia rúk bude pripravená pre každého, prihlasovanie robíme najmä on-line, na každom kroku budeme dbať na to, aby sa nič nestalo.“

Najväčšie obavy majú organizátori najmä z toho, že preteky sa bežia počas čiastočne obmedzenej premávky na ceste I – 67. „Tam vždy hrozí, že sa niečo zomelie. Preto si najviac želám, aby sme nemuseli riešiť žiadnu nepríjemnú situáciu. Preteky organizujeme pre všetkých, nie iba pre najrýchlejších. Medailistov máme vo všetkých kategóriách tridsaťšesť, ale účastníkov tristo. To je pre nás podstatné číslo. Je dobré, keď k nám príde nejaký špičkový vytrvalec, ktorý atakuje rekord trate, ale ešte radšej privítame tých, ktorí si k nám prídu iba zašportovať, prebehnúť sa krásnou krajinou, urobiť niečo pre svoje zdravie. To je pre nás najkrajšia odmena za odvedenú robotu,“ dodal Stanislav Holienčík, ktorý v minulosti tiež absolvoval Beh v raji aj Dobšinskú desiatku. Z pozície riaditeľa pretekov vždy pomáhal tam, kde to bolo nevyhnutné. Dokonca reguloval aj dopravu na ceste I – 67! Darmo, Dobšinská desiatka a Beh v raji sú jeho srdcovka.

ŠTEFAN ŽILKA

FOTO SKDOBSINA.SK

PORADIE V BEŽECKOM POHÁRI SAZ 🇸🇰 2020
(PO 6. Z 15 PLÁNOVANÝCH KÔL)

MUŽI
1. Marek Hladík (BMSC Bratislava) 146
2. Tibor Sahajda (BMSC Bratislava) 114
3. Marek Lenčéš (Go Create Performace Center) 109
4. Michal Kováč (Slávia STU Bratislava) 85
5. Patrik Vyšňovský (Slávia STU Bratislava) 74
6. Peter Kováč (Slávia STU Bratislava) 64
7. Martin Rusina (BMSC Bratislava) 63
8. Jakub Kopiar (AC Malacky) 61
9. Šimon Wahlandt (BK HNTN Bratislava) 61
10. Konštantín Kocian (Slávia STU Bratislava) 59
Bodovalo zatiaľ 117 mužov.

ŽENY
1. Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice) 102
2. Zuzana Durcová (BMSC Bratislava) 100
3. Romana Komarňanská (BMSC Bratislava) 97
4. Dana Janečková (AC Nové Zámky) 94
5. Radka Roháčová (AK ZVP Lučatín) 86
6. Katarína Bátovská (AK Tlmače) 83
7. Silvia Valová (AK ZVP Lučatín) 76
8. Mária Danečková (ind. člen SAZ) 65
9. Petra Pukalovičová (SHEruns Bratislava) 57
10. Zuzana Michaličková (AO Žilina) 57
Bodovalo zatiaľ 53 žien.

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk