Chodcov čaká 125 kôl: na ovále v Trnave budú bojovať o slovenské tituly na 20 000 a 50 000 m

Pôvodne sa malo o slovenské päťdesiatkárske tituly bojovať už v marci v Dudinciach. Koronavírus však zaúradoval a chodci o medaily nemohli súperiť nielenže ani na jar, ale ani v náhradnom termíne 5. decembra v Ostii. Talianska atletická federácia (FIDAL) z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie v krajine totiž preteky, ktorých súčasť boli aj majstrovstvá SR, tri týždne pred ich konaním zrušila.

Slovenský atletický zväz však narýchlo vymyslel núdzové riešenie. Keď nevyšla alternatíva so šampionátom v írskom Dubline, padlo rozhodnutie usporiadať M-SR na ovále na tréningovom štadióne v Banskej Bystrici. Lenže ten nemá ešte potrebný certifikát, a preto sa napokon bude súťažiť na Mestskom atletickom štadióne Antona Hajmássyho v Trnave, kde päťdesiatkárov čaká 125 kôl!

Majstrovstvá Slovenska v chôdzi na ovále sa v sobotu 5. 12. začnú v Trnave o 9.00 h súťažou mužov na 50 000 m, preteky mužov a žien na 20 000 m sa uskutočnia od 13.30 h. Na podujatí už bude možné plniť limity a dosahovať výkony započítavané do olympijského kvalifikačného rebríčka, keďže Svetová atletika (WA) od 1. decembra uvoľnila „zamrznutý“ kvalifikačný proces. Takisto bude možné plniť limity na budúcoročné ME do 23 rokov v Bergene.

Na 50 000 m sa predstavia Michal Morvay, Daniel Kováč,  rámci tréningu plánuje odšliapať približne 20 km aj Matej Tóth, na 20 000 m žien nastúpi na štart Mária Katerinka Czaková, Klaudia Žarska, Ema Hačundová, Hana Burzalová, na 20 km mužov Miroslav Úradník, Ľubomír Kubiš a Dominik Černý. Okrem Slovenska budú mať v Trnave národný šampionát aj chodci z Česka a Chorvátska.

„O cieľoch nechcem dopredu vravieť, ale väčšina pretekárov má za sebou kvalitnú prípravu, a  preto verím aj v kvalitné výsledky,“ skonštatoval Matej Spišiak, šéftréner chodeckej sekcie SAZ a osobný kouč olympijského víťaza Mateja Tótha. „Miro Úradník sa pripravoval na Štrbskom Plese, Marika Czaková v Piešťanoch, Mišo Morvay s Ľubom Kubišom absolvovali úspešný štvortýždňový kemp v Taliansku, Dano Kováč sa pripravoval doma v Nitre a tréningová skupina Ľuboša Machníka a Romana Benčíka doma v Banskej Bystrici.“

Podľa Spišiaka sú sobotné výzvy pre slovenskú elitu jasné – získať dôležité body do kvalifikačného renkingu pre OH v Tokiu, splniť limity na ME 2021 do 23 rokov a vybojovať si cenný kov z domáceho šampionátu.

„Mnohí v tomto roku na 20 či 50 km ešte nesúťažili. Na päťdesiatke sa o kvalitné výkony pokúsia Mišo Morvay a Dano Kováč, ktorým v rámci tréningu pomôže Maťo Tóth,“ informoval šéftréner Spišiak. „Na dvadsiatke si pokúsi svoje renkingové postavenie vylepšiť Miro Úradník, s ambíciami pokúsiť sa o limit1:30:00 h  na ME do 23 rokov nastúpi na štart Ľubo Kubiš a pre Dominika Černého, ktorý sa v tréningoch len rozbieha, budú trnavské preteky prvé po dlhom období rekonvalescencie po zranení. Marika Katerinka Czaková sa v pretekoch na 20 000 m žien pokúsi o výkon, ktorý by ju v olympijskej kvalifikácii posunul vyššie, o limit na budúcoročné ME do 23 rokov 1:48 h sa budú usilovať Žárska, Hačundová i Burzalová.“

Na trnavské preteky bude dohliadať medzinárodná rozhodcovská zostava: vrchník je Štefan Malík (SR), na čistotu štýlu budú dbať Frederic Bianchi (Švajč.), Hans Van der Knaap (Hol.), Orsolya Gruberová (Maď.), Martin Škarba (SR) a Roman Gazárek (SR). Všetci súťažiaci a organizátori budú musieť pred pretekmi absolvovať antigénový test na COVID-19.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Na snímkach dvaja najväčší adepti na titul – Michal Morvay (vľavo) na 50 000 m a Miroslav Úradník na 20 000 m, na ďalšej šéftréner chôdze v SAZ Matej Spišiak s Ľubomírom Kubišom, ktorý bude na dvadsiatke v sobotu debutovať.

FOTO ARCHÍV (ms)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk